0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند تغییرات قیمت نبشی و ناودانی

طی روزهای اخیر نوسانات زیادی در بازار مقاطع طویل از جمله قیمت نبشی و قیمت ناودانی رخ داده است. طی هفته گذشته روند افزایشی در بازار مقاطع ملاحظه گردید ولی در اواسط هفته شاهد افت قیمت این محصولات پس از رشد 10 روزه بودیم. طی 10 روز افزایش چشم گیر قیمت نبشی و ناودانی که حدودا 100 تومان در این حوزه ها بوده است این روند در روز چهارشنبه هفته گذشته متوقف شده و روند نزولی در پیش گرفته است.

قیمت نبشی در کارخانجات مختلف نوسانات زیادی داشته است. قیمت نبشی کارخانه مشهد در سایز 3 سانتی متر و طول شاخه 6 متر به میزان 2270 تومان بوده است و برای سایز 8 به میزان 2260 تومان گزارش شده است. کاهش میزان تقاضا با توجه به فرارسیدن فصل سرد و بارش باران در مناطق مختلف ایران و کاهش میزان فعالیت های ساخت و ساز از عوامل موثر بر نوسانات موجود در بازار مقاطع بوده است.

هم چنین نوسانات در بازار جهانی خصوصا بازار چین نیز تاثیر زیادی بر بازار داخلی داشته است. برای مثال قیمت شمش در بازار شرق چین پس از رسیدن به بیشترین میزان خود که 510 دلار به ازای هر تن بوده است طی روزهای اخیر کاهش یافته و به میزان 480 دلار به ازای هر تن رسیده است. این روند بر قیمت مقاطع از جمله قیمت نبشی و ناودانی نیز تاثیرگذار بوده است.

تاثیر بازار جهانی

ملاحظه می شود که ظرفیت بازار چین در حال حاضر کاهش یافته است و نشانه های مثبتی در این بازار مشاهده گردیده است. این روند بر بازار داخلی ایران نیز تاثیر داشته است هرچند این تاثیر اندک بوده ولی نمی توان از آن صرف نظر کرد. طی هفته گذشته قیمت نبشی ناب تبریز سایز 3 به میزان 2340 تومان گزارش شده است و برای سایز 8 به میزان 2330 اعلام شده است.

این قیمت در اصفهان کم تر بوده است و قیمت نبشی کارخانه اصفهان به میزان 2320 تومان گزارش شده است. تاثیر دیگر بازار جهانی بر بازار داخلی فرارسیدن سال نو میلادی می باشد که بازارهای جهانی تقریبا تعطیل می باشد بنابراین نمی توان انتظار داشت که تا 10 روز آتی بازار رشد چندانی داشته باشد. بنابراین رکود بازار در بخش مقاطع فولادی از جمله قیمت نبشی و قیمت ناودانی در کنار سرمای هوا مشاهده می گردد.

بنابراین از بازار پر رونق طی هفته های گذشته خبری نبوده و بازار در رکود سپری می کند. در حال حاضر بازار در بخش قیمت نبشی ناودانی و هم چنین قیمت ناودانی اروپایی در ثبات به سر می برد و افزایش میزان تقاضا نیز نیاز به صبر داشته و بایستی تا شروع مجدد روند صعودی قیمت نبشی و ناودانی منتظر بمانیم. قیمت ناودانی انبار اصفهان نیز طی هفته گذشته به میزان 2430 تومان گزارش شده است که تقریبا روند ثابتی داشته است.

قیمت آهن آلات اصفهان

تغییرات در روزهای پایانی آذرماه

روزهای پایانی آذر ماه شاهد بودیم که بازار نبشی ناودانی مجددا روند صعودی را در پیش گرفته است که علت این امر رشد قیمت شمش بوده است. پس از افزایش قیمت شمش میل به رشد قیمت نبشی در بازار مشاهده گردید. در روزهای پایانی آذر ماه چنین به نظر می رسید که افزایش قیمت نبشی وارد روند جدیدی شده است که می تواند سبب تغییرات عمده ای گردد. طی روزهای پایانی ماه گذشته تمامی شواهد از احتمال تداوم روند صعودی قیمت ها حکایت داشته و به این امر دامن می زد. با شروع دی ماه نیز شاهد تداوم این روند بودیم ولی در حال حاضر قیمت ها مجددا روند نزولی را در پیش گرفته است.

همانطور كه در انتهاي هفته گذشته پيش بيني شده بود ، موج افزايش قيمت ها از جمله افزایش قیمت نبشی و ناودانی طی هفته جاری تقريبا متوقف گردیده و با توجه به شرايط فصلي و سردي هوا و از طرفي خريدهاي گسترده انجام شده طي دو هفته اخير توسط واسطه ها و در نتيجه موجودي بالاي انبارها، بازار وارد فاز استراحت و اندكي اصلاح قيمت شده است.

تاثیر بازار شمش

به گزارش منابع خبری، به جز چند توليدكننده محدود كه روز گذشته قيمت نبشی و ناودانی خود را اندكي افزايش دادند ( احتمالا براي تنظيم فاصله قيمتي با ساير رقبا، ناشي از كاهش قيمت هاي اعلامي اواخر هفته گذشته بوده) مابقي كارخانه ها سياست تثبيت يا كاهش قيمت را در دستور كار قرار دادند. به نظر مي رسد با توجه به شرايط حاضر، احتمال كم در تغيير شديد حجم تقاضاي موثر ، اين شرايط  حداقل تا آخر هفته به همين وضعيت ادامه داشته باشد.

در خصوص شمش نيز روز گذشته قيمت ها با كاهش اعلام گرديد ولي با توجه به قيمت قراضه در بازار ، احتمال كاهش شديد قيمت شمش كمي دور از ذهن به نظر مي رسد. به طور کلی طی هفته گذشته قیمت مقاطع روند صعودی داشته است ولی با شروع هفته جاری رشد قیمت ها اندکی متوقف گردیده است. این نکته بسیار مهم است که در فصل سرما میزان تقاضا کاهش یافته و به پایین ترین حد ممکن رسیده است و همین امر از روند صعودی قیمت محصولات جلوگیری می کند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0