0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

افزايش توليد و صادرات آهن آلات ويتنام در سه ماهه اول

در سه ماهه اول سال 2018 توليد فولاد خام در ويتنام 37 درصد  نسبت به سه ماهه اول سال 2017 افزايش يافت و به 2.5 ميليون تن رسيد. به نقل از متال اكسپرت صادرات آهن آلات اين كشور در دوره مذكور 27.5 درصد افزايش يافت و به 1.3 ميليون تن رسيد. در مقابل واردات آهن آلات با كاهش 19.7 درصدي به 3.3 ميليون تن رسيد.

انتظار مي رود با رشد ساخت و ساز تقاضاي فولاد در ويتنام در كوتاه مدت افزايش يابد. بر اساس پيش بيني ها تقاضاي فولاد ويتنام در سال جاري 8 درصد افزايش خواهد يافت و زمينه بهبود عملكرد فولادسازها را فراهم خواهد كرد.

انتظار بازگشت قیمت آهن آلات داخلی چین در آوریل قوت گرفت

در پی افزایش نسبی قیمت آهن آلات پس از تعطیلات سال نو در چین، روند بازار فولاد در سرازیری قرار گرفت و تحت چند عامل اصلاح قیمت ها آغاز شد. عدم بالانس عرضه و تقاضا مهمترین عامل افت قیمت پس از عید شکوفه ها بوده است.

با شروع آوریل اما نشانه های بازگشت قیمت در بازار این کشور به چشم می خورد. عامل اصلی این رشد قیمت را می توان در آزاد شدن تقاضای نهفته در بازار با افت قیمت تا سطح مورد انتظار خریداران جستجو نمود. تقاضای مورد انتظار بازار پس از تعطیلات سال نو نمود نکرد و عامل فشار بر قیمت ها شد.

طبق یافته های پلنر، مصرف ظاهری آهن آلات طی ژانویه و فوریه نسبت به سال گذشته ۱۰/۱ درصد افت پیدا کرد که تحت تاثیر محدودیت های ساخت و ساز در فصل زمستان می باشد. حتی در نیمه ابتدایی مارس نیز متوسط فروش روزانه ۲۳۷ کارخانه فولاد چین به ۱۶۰ هزار و ۳۳۰ تن رسید که کاهش ۳/۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان می دهد.

با این حال، در هفته آخر مارس، متوسط فروش روزانه این فولادسازان به ۲۲۱ هزار و ۵۳۹ تن رسید که بالاترین رقم در تاریخ چین می باشد و نشان از افزایش تقاضای بازار دارد. از سوی دیگر، شاخص PMI سفارشات جدید داخلی و صادراتی برای آهن آلات در مارس به ترتیب از ۵۲/۳ و ۵۰/۶ به ۵۳/۳ و ۵۱ رسید که حاوی پیام رشد تقاضا می باشد.

قیمت آهن آلات

افت شدید قیمت آهن آلات برخلاف رشد قیمت مواد اولیه

سایت های ساخت و ساز در شمال غرب و شمال شرق چین یکی پس از دیگری شروع به فعالیت نموده اند تا عقب ماندگی فصل زمستان را جبران نمایند.

در اواخر آوریل ۲۰۱۷ سطح فروش فولادسازها به میانگین روزانه ۲۰۰ هزار تن رسید و عامل حمایت از تقاضا در بازار شد. این رشد باعث شد تا قیمت آهن آلات در بازار داخلی نزدیک به ۱۰۰۰ یوان افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر، اصلاح ساختار عرضه از سوی دولت همچنان ادامه دارد. پس از اتمام فصل سرد، از ۱۶۶ کوره بلند متوقف شده در طول دوره محدودیت تولید ۹۴ کوره هم چنان در توقف به سر می برند و تنها ۱۸ کوره در ابتدای آوریل تولید را مجددا از سر گرفته اند که افزایش تولید تنها ۴۰ هزار تن چدن خام را رقم زده است. پکن در نظر دارد تا سیاست کاهش عرضه را ادامه داده و از هجوم تولیدات جدید به بازار جلوگیری نماید.

هم چنین، افت شدید قیمت آهن آلات و رشد قیمت مواد اولیه خصوصا قراضه و الکترود گرافیتی و وارد شدن فولادسازان قوسی به محدوده ضرر از اشتیاق این شرکتها برای تولید بیشتر کاسته است. در صورتی که قیمت ها در کوتاه مدت افزایش نیابد، تولید این کوره ها بیش از پیش تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این مسئله برای کوره بلندها نیز در مقیاسی کمتر صادق است.

انتظار اصلاح ساختار عرضه در بازار آهن آلات

روی آوردن فولادسازان کوره بلندی به سنگ آهن کم عیار گواه این مطلب می باشد. از این رو، با اصلاح ساختار عرضه، انتظار می رود موجودی انبارها شروع به کاهش نماید.

با وجود تمام فاکتورهای ذکر شده، برخی عوامل منفی همچنان ارزش توجه دارند. با توجه به فشار کمبود نقدینگی بر برخی تجار، احتمال پایین آوردن قیمت برای فروش مقداری از موجودی خود دور از انتظار نیست.

از سوی دیگر، با عنایت به عزم دولت مرکزی برای کاهش بدهی به اقتصاد و احتمال کم کردن تزریقات مالی بانک مرکزی، ممکن است فشار افت نقدینگی بر انگیزه سرمایه گذاران در بخش زیرساختها و مسکن تاثیر منفی گذاشته و مصرف آهن آلات را کاهش دهد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0