0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

باید و نبایدهای جنگ تجاری در آمریکا

پس از کش و قوس های فراوان، دونالد ترامپ در نهایت قانون تعرفه های واردات بر آهن آلات و آلومینیوم به امریکا را رسما امضا کرد. در این قانون که از ۲۳ مارس عملیاتی خواهد شد، کشورهای مکزیک و کانادا برای یک دوره ی ۳۰ روزه از شمول تعرفه ها خارج شده و در صورت رضایت بخش بودن توافق جدید نفتا، معافیت آنها ادامه خواهد یافت. دونالد ترامپ از دیگر کشورها نیز دعوت نموده تا با دادن امتیازاتی به ایالات متحده خود را از لیست کشورهای تحت اثر خارج نمایند.

به گزارش پلنر با اعمال این قانون، بی شک جهان شاهد کاهش رشد اقتصادی خواهد بود. بازارهای سهام و اوراق خزانه کشورهای مختلف از بیم جنگ تجاری ترامپ با شعار “اول امریکا” به کما فرو رفته اند.

اما جنگ تجاری چه تعریفی دارد؟ جنگ تجاری در تنش های اقتصادی به معنای اعمال محدودیت های واردات محصولات از جمله آهن آلات از کشورهای دیگر به قصد ضربه زدن به اقتصاد آنها می باشد. اقدام ترامپ مصداق بارز جنگ تجاری می باشد. وی فلسفه اعمال تعرفه های مذکور را بر برچسب “تامین امنیت ملی” استوار ساخته است. وی همچنین اعلام کرده که در صورت اقدام مشابه دیگر کشورها علیه امریکا، تعرفه های دیگری نیز وضع خواهد نمود.

هدف اصلی ترامپ از وضع تعرفه های شدید

رئیس جمهوری امریکا در توئیتر خود به واژه “جنگ تجاری” اشاره کرد و برد در آن را برای امریکا آسان خواند. سه روز بعد، وی اعلام کرد که تعرفه های مورد نظر به جنگ تجاری منجر نخواهد شد. اما شاید بتوان هدف اصلی ترامپ از وضع این تعرفه های شدید را در دو مورد جستجو نمود. ابتدا این که ترامپ با راه انداختن یک بازی هوشمندانه اما ناجوانمردانه به دنبال گرفتن امتیاز از شرکای تجاری خود می باشد و دوم اینکه وی از این طریق قصد دارد تا کسری تراز تجاری امریکا که وارداتی صدها میلیون دلار بیشتر از صادرات دارد را جبران نماید.

ترامپ با خروج از پیمان نفتا و ترانس پاسیفیک نشان داده که سخت به دنبال گسترش صادرات کالاهای امریکایی از جمله آهن آلات میباشد. اما رهبران صنایع ایالات متحده معتقدند که چنین اعمالی باعث خواهد شد تا شرکای تجاری آنها در صدد تلافی جویی برآیند و در نتیجه رشد اقتصاد جهانی و سود آنها کاهش یابد.

قیمت آهن اصفهان

اتحادیه اروپا به عنوان جدی ترین مجمعی که سعی در پاسخ به اقدامات ترامپ دارد اعلام کرده که کالاهای امریکایی به ارزش ۳/۵ میلیارد دلار را تحت تعرفه های حمایتی قرار خواهد داد. این کالاها عمدتا برندهای مهم امریکایی بوده که سهام و سودآوری آنها حالا در معرض خطر قرار گرفته است. ترامپ البته پیش تر گفته که در صورت انجام چنین اقداماتی از سوی اتحادیه اروپا، خودروهای وارداتی به امریکا از این اتحادیه را نیز تحت تعرفه قرار خواهد داد.

تاریخچه جنگ تجاری در جهان

اما به راستی پیروز این جنگ تجاری کیست؟ با نگاهی به گذشته می‌توان دریافت که جنگ های تجاری جز بازنده به خود ندیده است. در سال ۲۰۰۲، بوش پسر اعلام کرد که تعرفه ۳۰ درصدی برای آهن آلات وارداتی در نظر خواهد گرفت. نتیجه این که پس از یک سال، تولید ناخالص داخلی امریکا ۳۰۰/۴ میلیون دلار افت نمود و ۲۰۰ هزار شغل از دست رفت که ۱۳ هزار شغل در حوزه آهن آلات بودند. سازمان تجارت جهانی نیز به ضرر امریکا رای صادر نمود و نهایتا بوش مجبور به عقب نشینی از مواضع خود و حذف تعرفه ها شد.

به عبارت دیگر، چنین تعرفه هایی می تواند در بلند مدت تاثیر معکوس بر اقتصاد ایالات متحده داشته باشد. افزایش قیمت آهن آلات در بازار امریکا اولین تاثیر این اعمال تعرفه ها خواهند بود، تاثیری که صنایع پایین دستی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و گزینه های افزایش قیمت محصولات و کاهش نیروی کار را در پیش روی آنها قرار خواهد داد. افزایش قیمت محصول در بازار، رشد تورم را کلید خواهد زد و فدرال رزرو را مجبور به واکنش در راستای افزایش نرخ بهره زودتر از موعد انتظار بازار خواهد نمود. کاهش نیروی کار به افت رشد اقتصادی و جلوگیری از افزایش نرخ بهره خواهد انجامید.

عواقب ادامه یافتن تنش ها در بازار آهن آلات

سازمان تجارت جهانی برخلاف سال ۲۰۰۲ این بار چندان نمی تواند در موضوع تعرفه های امریکا دخل و تصرف نماید. چرا که بر طبق قانون، دولت های عضو می توانند در صورت “تهدید امنیت” کشور خود دست به اقدامات پیشگیرانه بزنند. اصطلاحی که ترامپ هوشمندانه از آن استفاده نمود.

یکی از مخرب ترین جنگ های تجاری جهان در ۱۹۳۰ از سوی امریکا کلید خورد. بسیاری قانون اسموت-هاولی را کاتالیزور بحران بزرگ اقتصاد دنیا می دانند. این قانون میانگین تعرفه های واردات به امریکا را تا ۲۰ درصد افزایش می داد و عمدتا برای حمایت از کشاورزان امریکایی طراحی شده بود. اما بسیاری از صنایع دیگر نیز با لابی نمودن موفق به گرفتن چنین امتیازی شده بودند و مجموع محصولات تحت تعرفه به ۹۰۰ ردیف کالایی رسیده بود. با افت تقاضا در بازار امریکا و وضع تعرفه توسط سایر کشورها، اقتصاد جهان در آستانه سقوط قرار گرفت.

اما جنگ تجاری به همین جا ختم نخواهد شد. در صورت ادامه تنش ها چه بسا شاهد روی کار آمدن اسلحه های دیگر کشورها مثل ممنوعیت سرمایه گذاری کشورهای دیگر در ایالات متحده و بالعکس و تضعیف پول ملی آنها و یا افزایش بازرسی ها و یا زمان ترخیص کالاهای وارداتی و ایجاد بوروکراسی های پیچیده برای دریافت استانداردهای لازم کالاهای وارداتی باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0