0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات بازار لوله طی هفته گذشته

بازار لوله فولادی طی روزهای اخیر خصوصا در بخش قیمت لوله گالوانیزه نوسانات چندانی نداشته است. نوسانات بازار طی روزهای اخیر تحت تاثیر عوامل مثبت و منفی زیادی قرار گرفته است. یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی از قبیل قیمت لوله گالوانیزه قیمت مواد مصرفی اولیه و قیمت شمش فولادی می باشد.

این در حالی است که شنیده شد حوزه شمش القایی وارد فاز احتیاطی گردیده بطوریکه، عرضه ها محافظه کارانه تر و در برخی از مبادی این حوزه اندکی افزایش قیمت لحاظ شده است. هم چنین شنیده شد بازار افسار گسیخته قراضه آهن، به واسطه ورود جدی تر برخی از فولادسازان شبه دولتی و پیشنهادات جذاب خرید از سوی آنها، وضعیت رقابتی این بازار را شدت بخشیده است؛ بطوریکه قیمتهای واقعی خرید با در نظر گرفتن پاداشهایی نظیر پرداخت کرایه حمل؛ بیش از آنی است که در گزارشات دیده میشود.

بنابراین قیمت محصولات مفتولی تحت تاثیر این نوسانات می باشد. از جمله عوامل دیگر تاثیر گذار بر قیمت لوله فولادی از جمله قیمت لوله گالوانیزه می توان به نوسانات نرخ دلار اشاره کرد. با این که در حال حاضر بازار در رکود به سر می برد ولی کاهش قیمت چندانی در بازار مشاهده نشده است.

سیگنال های مثبت موثر بر قیمت لوله گالوانیزه

دلیل این امر نیز سیگنال های مثبت موجود در بازار می باشد. از جمله این سیگنال های مثبت در بازار لوله فولادی می توان به روند صعودی نرخ دلار طی روزهای اخیر اشاره کرد. اگرچه نرخ دلار در صورتی بر روند بازار تاثیر خواهد داشت که بازار صادراتی بهبود یابد. چنانچه افزایش نرخ دلار منجر به افزایش صادرات محصولات فولادی گردد می توان امیدوار بود که با کاهش میزان عرضه در بازار داخلی قیمت لوله گالوانیزه در بازار داخلی نیز افزایش یابد.

قیمت لوله گالوانیزه اصفهان

با این حال سیگنال های منفی موجود در بازار سبب عقب نشینی این بازار می گردد. به گفته منابع خبری بیشتر مبادی تامین کننده آهن اسفنجی از مصوبه جدید وزارت صمت مبنی بر 50 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان؛ تبعیت نکرده و قیمت آهن اسفنجی در بازار عملا بالاتر از مصوبه اخیر ایستاده است؛ و شاید یکی از دلایل هجوم فولادسازان بزرگ ما به بازار قراضه آهن نشأت گرفته از همین موضوع باشد. شنیده شد که با وجود ورود پررنگ تولیدکنندگان آهن آلات بزرگ ما در بازارهای جهانی، بحث وصول مطالبات بین‌المللی آنها همچنان با مشکلاتی توام است بطوریکه این حوزه به واسطه برخی معوقات پرداخت نشده با مشکلاتی مواجه گردیده است.

قیمت لوله گالوانیزه کارخانجات مختلف

هم چنین در بازار ارز نیز نوساناتی رخ داده است که می تواند در صورت بهبود بازار صادراتی بر بازار لوله فولادی و لوله گالوانیزه تاثیرگذار باشد. شنیده شد که نقل انتقال ارز توسط صرافی ها در خصوص بازار امارات متحده عربی مجددا با مشکلاتی توام شده که این مسئله کار را برای تولیدکنندگان آهن آلات ما مشکل تر نموده به گونه‌ای که اگر وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند احتمال گرایش فولادسازان بزرگ ما به افزایش عرضه بازار داخلی بیشتر خواهد شد که در اینصورت، فضای رقابتی برای حوزه خصوصی تنگ تر شده و به نوعی فشار به آن بیش از پیش افزایش پیدا خواهد کرد.

بنابراین تحت این شرایط باید در انتظار بهبود قیمت لوله فولادی از قبیل بهبود قیمت لوله گالوانیزه و قیمت لوله گاز باشیم. شواهد حاکی از آن است که با افزایش نرخ دلار؛ خرید و تهیه برخی از فروآلیاژها و مواد نسوز برای حوزه شمش با مشکلاتی همراه گردیده که در نهایت به افزایش هزینه تولید منجر شده که این مسئله با توجه به نرخهای فعلی قراضه آهن؛ کار را برای حوزه القایی دو چندان سخت تر نموده است، بطوریکه اذعان میشود اختلاف قیمت فعلی بین حوزه شمش القایی و قراضه آهن توجیه عملیاتی ندارد.

قیمت لوله گالوانیزه در مبادی مختلف طی هفته جاری تغییرات چندانی نداشته است. قیمت لوله گالوانیزه ضخامت 2 طی هفته گذشته و هفته جاری به میزان 4490 تومان گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت بوده است. این در حالی است که قیمت این محصول در روزهای ابتدایی هفته گذشته به میزان 4470 تومان گزارش شده است. بنابراین قیمت این محصول در هفته جاری نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان 20 تومان افزایش داشته است. قیمت لوله گالوانیزه به ضخامت 5/2 نیز همین روند را داشته است و طی هفته جاری ثابت باقی مانده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0