3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
 • تحلیل بازار بورس

آدرس اشتباه و تلاش بیهوده در تنظیم نرخ بازار :

پیشنهاد یا تصویب هرگونه فرمول قیمت‌ گذاری در بورس کالا برای محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و از سوی دولت بدون کنترل و در نظر گرفتن حجم عرضه تلاشی بی حاصل است.

به گفته گزارشگر فولاد با توجه به اینکه سقف نرخ رقابتی در بورس کالا باز است؛ عرضه کننده کالا با بهره ‌گیری از نقطه ضعف های موجود در قوانین فعلی بورس کالا؛ به راحتی می تواند تبعیت از فرمول قیمت ‌گذاری نرخ پایه محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن را دور زده و آنرا کما این که تا به امروز مشهود بوده است؛ بی اثر نماید.

این در حالی است که اگر هدف از این فرمول نویسی ها و جلسات متعددی که بین مسئولان ذیربط در طی سالیان گذشته بارها و بارها تشکیل شده و برای آن هزینه شده است؛ رسیدن به هدف اصلی یعنی جلوگیری از نوسان سازی ها و یا بازارسازی های متاثر از نوسانات نرخ دلار توسط تولید کنندگان بزرگ کشور با اهرم بورس کالا در داخل کشور باشد؛

تمرکز تنها به پیشنهاد و تصویب انواع فرمول گذاری ها بدون نظارت و برنامه‌ ریزی برای کنترل حجم عرضه در شرایطی که نرخ رقابتی در بورس کالا باز و بدون سقف است؛ کاری بیهوده و بی ثمر است، چرا که در شرایط انحصار گونه عرضه فولاد سازان شبه دولتی، فروشنده قادر خواهد بود با عرضه قطره چکانی و ملتهب نگه داشتن بازار، شرایط رقابت هیجانی را در بورس ایجاد کرده به طوری که خریداران به ناچار و در شرایط محدودیت عرضه و نیاز مبرم بازار؛ بدون توجه به نرخ پایه برای تصاحب کالای اندکی که توسط فروشنده در بورس کالا ارایه گردیده، مجبور به رقابت تنگا تنگ با یکدیگر شده و به شدت با یکدیگر به رقابتی ناسالم بپردازند.

بورس آهن آلات

بنابراین به طور کلی یا می بایست پروسه تعریف فرمول و فرمول گذاری به کل تعطیل شود و یا هر دو المان و بازوی اصلی بازار سازی یعنی “نرخ پایه” و “حجم عرضه” هم زمان با یکدیگر کنترل و نظارت گردد که در این صورت اگر نیت جلوگیری از بازار سازی باشد؛ نیل به هدف به طور حتم حاصل خواهد شد؛

غیر از این توجه به تنها یکی از این المان ها و رها کردن دیگری آب در هاون کوبیدن است و آدرس خطا رفتن که قطعا به جایی نخواهد رسید کما این که تنها طی 13 ماه اخیر علی رغم این تلاش های بیهوده و متعدد فرمول گذاری ها؛ شاهد افزایش حداقل 70 الی 80 درصدی انواع محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن در بورس کالا بوده ‌ایم؛

 • شرایط بورس :
 1.  سقف رقابت برای پیشنهاد نرخ خرید کالا باز است.
 2.  نظارتی بر حجم کالای عرضه شده به نسبت توان تولیدی عرضه کننده وجود ندارد.
 • پروسه بازار سازی عرضه کننده بزرگ شبه دولتی :
 1.  ابتدا برای مدتی از عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالا اجتناب می نماید از طرفی صرف نظر از میزان تعرفه وارداتی؛ کاهش ارزش ریال در سال های اخیر امکان هرگونه ورود و رقابت کالای خارجی در بازار داخلی را در شرایط کنونی از بین برده و به نوعی شرایط لازم برای انحصار  عرضه کننده بزرگ داخلی را فراهم آورده است.
 2.  هم چنین پس از مستعد شدن شرایط و ملتهب شدن بازار به دلیل اجتناب عرضه کننده و کمبود پیش آمده کالا در بازار داخلی؛ فروشنده بزرگ داخلی با اشراف کامل بر تشنه بودن بازار ؛ کالای پیشنهادی خود را با عرضه قطره چکانی و با حجمی بسیار اندک به فرض با نرخ پایه هر کیلو 1 ریال از طریق بورس کالا عرضه می نماید؛ تمامی این عوامل بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی تاثیرگذار می باشد.
 3.  بورس کالا بدون توجه به حجم عرضه پیشنهادی توسط فروشنده با توجه به ظرفیت های تولید این تولیدکننده ؛ تبدیل به دستاویزی به ظاهر قانونی برای بازار سازی کالای عرضه کننده در بازار داخلی خواهد شد، به طوری که این حجم اندک با حداکثر قیمت رقابتی محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن در بازار تشنه، بدون سقف کنترل شده معامله خواهد شد و بدین طریق نرخ معاملاتی به عنوان پایه نرخ عرضه بعدی در ناعادلانه ترین وضعیت ممکن پایه ریزی خواهد شد.

با این حال گفته می شود که قیمت عادلانه و غیر مرتبط با دلار در بازار داخلی برای دلالان داخلی رانت ایجاد می کند؟!

البته این بیشتر یک فرار رو به جلو و شعار کلیشه ‌ای برای تولید کنندگان آهن آلات شبه دولتی است که با شعار احتمال به وجود آمدن رانت برای دلالان داخلی صورت مسئله را به کل پاک می کنند تا حق و حقوق مصرف ‌کننده نهایی به بهانه پیش گیری از به وجود آمدن رانت پایمال گردد.

تولید کننده شبه دولتی مدعی می شود که با نرخ عادلانه عرضه محصول از جمله قیمت تیرآهن در بازار داخلی ممکن است برای عده ای حاشیه رانت ایجاد گردد و با این استدلال حق بازار سازی برای نرخ محصولات خود از جمله قیمت تیرآهن اصفهان در بازار داخلی را با ابزار بورس و در داخل کشور و به نرخ دلار تورمی برای خود قائل می شود که بنا بر تعریف رانت در هر دو حالت در حق مصرف‌ کننده نهایی اجحاف شده حال چه با سود حاشیه ای ایجاد شده برای دلال باشد چه تولید کننده انحصاري شبه دولتی !

لطفا صورت مسئله را پاک نکنید

لطفا جلوی رانت و رانت خواری را به کل بگیرید؛ حال این درآمد رانتی چه از سوی دلال باشد چه تولیدکننده، چه هر شخص ثالت دیگر !

راه حل این معضل بنا بر “تعریف رانت” که پیش تر در قانون تعبیه شده است؛ به جای حذف صورت مسئله و آزاد گذاشتن فولادسازان شبه دولتی برای اجحاف به مصرف کننده با نوسان گیری های قیمتهای ناعادلانه محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن 14 ، و پیراهن عثمان کردن احتمال رانت خواری عده ای دلال؛ می شود که با ابزار پیشگیری از رانت خواری، به طور کلی از بروز این معضل در کشور جلوگیری کرد؛

با کدام ابزار ؟

“تعریف تعرفه صادراتی برای صادرات محصولات خام با قیمت پایین”

اگر قرار است جلوی رانت و رانت خواری گرفته شود چرا صورت مسئله پاک می شود ؟! چرا رانت برای عده ای زشت و ناپسند دیده می شود و برای عده ای دیگر مباح و جایز ؟

قطعا جلوی رانت و رانت خواری می بایست در کشور گرفته شود؛  نه تنها برای دلال بلکه برای خود تولید کننده هم می بایست  در خصوص خام فروشی با ابزار مختص آن عمل شود.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  1

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0