5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

کوتاه و مختصر از گزارش متال بولتن در خصوص فولاد خوزستان و فولاد اکسین ایران

یک منبع اطلاعاتی از فولاد خوزستان در تاریخ 16 آوریل به متال بولتن عنوان کرد؛ فولاد خوزستان که به عنوان بزرگترین صادرکننده محصولات نیمه ساخته شده ایران شناخته میشود، در حال رایزنی برای خرید یک شرکت تولیدکننده داخلی ورق اکسین و ادغام تولیدات خود با این شرکت است.

فولاد اکسین در بخش جنوبی استان خوزستان واقع شده و بزرگترین تولیدکننده ورق های سنگین فولادی کشور با ظرفیت تولید 1 میلیون تن در سال است؛ این تولیدکننده همچنین کارخانجات تولید آهن اسفنجی ، تختال و ورق st37 هر کدام با ظرفیت تولید یک میلیون تن در سال را در بر دارد.

اما در سال های اخیر ظرفیت تولید تختال این شرکت بدون استفاده باقی مانده است چرا که تولیدات ورق این شرکت نیاز به کیفیت ویژه ای از تختال دارد که در این کارخانه تولید نمی شود. به همین دلیل است که فولاد اکسین تختال مورد نیاز خود را از فولاد خوزستان و یا از بازارهای آسیایی خریداری می نماید.

تاثیر این اقدام بر بازار صادراتی کارخانجات

اکسین در حال حاضر کارخانه تولید ورق خود را با 65 درصد ظرفیت تولید اداره نموده و عمده تولیدات آن را در بازار داخلی به فروش می رساند. منابع شرکت عنوان کردند، فولاد خوزستان برای تولید مجدد تختال در فولاد اکسین فعلا برنامه ای در دست ندارد؛ اما ممکن است تصمیم به افزایش تولید ورق این شرکت از 500 هزار تن در سال به 1 میلیون تن در سال به منظور فروش داخلی و در حوزه صادراتی نماید.

این هدف ممکن است منجر به کاهش صادرات تختال فولاد خوزستان گردد چراکه ظرفیت تولید تختال فولاد خوزستان 1.6 میلیون تن در سال بوده و بیشتر این محصول را به منظور تولید ورق می بایست به اکسین تزریق نماید.

در سال گذشته منتهی به 20 ماه مارس فولاد خوزستان 728 هزار تن تختال را صادر کرد که افزایش 17 درصدی نسبت به سال قبل از آن را نشان می دهد.

1.8 میلیون تن باقی مانده از کل 2.5 میلیون تن محصول صادراتی این شرکت شامل محصولات نیمه ساخته شده بلوم و بیلت بوده است. حجم کل سالیانه محصولات صادراتی فولاد خوزستان پس از رهایی از تحریم های بین المللی 49 درصد افزایش یافته است.

قیمت ورق فولادی

گزارش بازار ورق ایران در هفته پایانی فروردین ماه

قیمت ورق سیاه برای ضخامت 2 میلی متر طی هفته گذشته روند کاهشی را در پیش گرفت. قیمت این محصول در نخستین روز هفته گذشته به میزان 30100 ریال گزارش شد که این قیمت در روزهای پایانی افت کرده و به 29300 ریال کاهش یافت. در حال حاضر خریداران نسبت به بازار فولاد ابهامات زیادی داشته و اقدام به خرید نخواهند کرد به همین دلیل در روزهای پایانی شاهد افت مجدد قیمت محصولات فولادی در بازار بودیم.

پیش بینی ها از بازار ورق در هفته های آتی به این صورت است که بازار وارداتی این محصول با توجه به مشکلات ایجاد شده اندکی افت خواهد کرد و همین امر سبب کاهش قیمت ورق سیاه و سایر محصولات در بازار وارداتی گشته و سبب افت بازار داخلی و تمایل به خرید کالاهای وارداتی می شود.

قیمت ورق فولاد مبارکه در روزهای ابتدایی هفته گذشته در برابر کاهش ایستادگی کرد ولی قیمت این محصول در روزهای پایانی هفته با افت مواجه گردید و به میزان 27996 ریال رسید. در حال حاضر و با توجه به تک نرخی شدن ارز این کارخانه برای صادرات با مشکلات زیادی مواجه شده است و به همین دلیل تمرکز خود را بر تولید داخلی گذاشته است.

تک نرخی شدن ارز تهدیدی برای کارخانه فولاد مبارکه

با توجه به تصمیمات اخیر دولت برای کنترل نرخ ارز محصولات وارداتی رقیب جدی کارخانه فولاد مبارکه شده است مگر این که دولت تمهیداتی را برای کاهش میزان کالای وارداتی به کشور برای رونق بازار داخلی برگزیند.

به گفته منابع خبری قیمت ورق st52 از نخستین روزهای هفته گذشته با اندکی افت به میزان 30 تومان مواجه گردید با توجه به این که مواد اولیه تولید این محصول در بازار بورس در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت بالایی خریداری گردید به نظر می رسد کارخانجات در برابر کاهش قیمت ها مقاومت کرده و قیمت های فعلی را حفظ کنند.

قیمت ورق سرد نیز در کارخانه فولاد مبارکه و سایر کارخانجات طی هفته گذشته روند نزولی را در پیش گرفت. به نظر می رسد در روزهای آتی با توجه به تک نرخی شدن ارز و بهبود بازارهای وارداتی مشکلات جدی برای رقابت با بازارهای جهانی برای فولاد مبارکه ایجاد گردد. این امر در صورتی بهبود می یابد که دولت ارز کافی برای واردات تخصیص نداده و از رونق بازارهای وارداتی جلوگیری کند.

نوسانات قیمت ورق گالوانیزه در هفته گذشته

با این حال در روزهای جاری میزان تقاضا برای خرید ورق با توجه به سردرگمی بازار بسیار کاهش یافته است و باید در انتظار بهبود بیشتر بازار باشیم. قیمت ورق گالوانیزه نیز هم چون اقلام دیگر در هفته گذشته روند کاهشی داشته است و در نخستین روزهای هفته گذشته قیمت این کالا به میزان 42142 ریال گزارش شده که در روزهای پایانی سال این میزان به 41641 ریال افت کرده است.

در حال حاضر با توجه به نرخ جدید ارز شاهد رونق بازارهای وارداتی می باشیم و این امر سبب کاهش قیمت در بازار داخلی شده است.

5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0