مرکزآهنمقالات آهنخبرهای بازار آهنقیمت آهن آلات ثابت می شود

قیمت آهن آلات ثابت می شود

1 سال پیش1893بازدید0دیدگاه
قیمت آهن آلات ثابت می شود

نوسان مقطعی قیمت آهن آلات

به نقل از رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان، افزایش قیمت آهن آلات در حال حاضر در بازار مقطعی می باشد و به نظر می رسد در یک بازه زمانی 10 تا 15 روزه قیمت ها ثابت گردد. رئیس اتحادیه صنف آهن آلات فروشان، محمد آزاد، با اشاره به تعطیلی تعدادی از کارخانجات آهن به دلیل رکود موجود در بازار حاضر بیان کرد: طی دو تا سه سال گذشته به علت رکود بازار داخلی تعدادی از کارخانجات آهن تعطیل شده است که یکی از این دلایل رکود در بازار مسکن می باشد. وی با اشاره به تعطیلی 20 کارخانه تولید آهن طی سالهای اخیر بیان کرد: کارخانجات تولید آهن نیاز به مواد اولیه از جمله شمش داشته و این نیاز اولیه یا از طریق کارخانجات داخلی و یا از طریق واردات تامین می گردد بنابراین افزایش قیمت سبب کاهش میزان رقابت پذیری کارخانجات گشته است.

خرید فروش آهن آهن آلات قیمت میلگرد قیمت ورق گالوانیزه تیرآهن

هم چنین محمد آزاد رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان با بیان اینکه کارخانجات تولید آهن آلات در حال حاضر با میزان نصف ظرفیت اصلی خود مشغول به کار می باشند اضافه کرد: کارخانجات آهن در حال حاضر به دلیل رکود در بازار با نصف ظرفیت تولیدی خود کار می کنند بنابراین برای خارج شدن از شرایط کنونی مجبور به صادرات محصولات می باشیم، در واقع این صادرات راهی برای بقای کارخانجات آهن به شمار می رود. به گفته محمد آزاد کارخانجات آهن در حال حاضر دپوی آهن ندارند که علت این امر این است که محصولات تولیدی خود را به خارج از کشور صادر می کنند.

وی افزود: در صورت پیدا شدن بازار چه در داخل کشور و چه در خارج، این کارخانجات می توانند با حداکثر ظرفیت خود تولید کنند. رئیس اتحادیه صنف آهن فروشان با بیان اینکه بازار بورس، قیمت آهن آلات را واضح کرده است افزود: چنانچه سیاست دولت کنترل قیمت باشد می تواند با استفاده از تعرفه این کار را انجام دهد اما در موضوع بورس این مردم هستند که قیمت ها را تعیین خواهند کرد.

به گفته وی قیمت آهن آلات در حال ثبات می باشد و به نظر می رسد که در یک بازه زمانی 10 تا 15 روزه قیمت ها تثبیت گردد. هم چنین معاون صنایع معدنی وزارت صنعت با اشاره به اینکه قیمت برخی از کالاها محلی نبوده و در سطح بین الملل تعیین می گردد بیان کرد: قیمت فولاد در بازار بین المللی تعیین می گردد. هم چنین قیمت جهانی امروز فولاد 490 دلار بوده است که تاثیر مستقیم روی بازار داخلی دارد، لذا این افزایش قیمت متاثر از بازار جهانی بوده و نمی توان جلوی روند افزایشی آن را گرفت.

وی با اشاره به اینکه قیمت آهن آلات در بازار جهانی رشد داشته است لذا نمی توان از تولیدکننده داخلی درخواست کرد که محصولات تولیدی خود را را با قیمتی پایین تر از قیمت جهانی به فروش رساند، افزود: نقش دولت در این بازار نظارتی می باشد، در حال حاضر کل محصولات تولیدی خود را در بورس عرضه کرده ایم و این بازار بورس می باشد که قیمت اصلی را تعیین می کند، به این ترتیب مکانیزم قیمت در این بازار نمی تواند تکلیفی باشد.

به گفته سرقینی تنها راه موجد برای کنترل قیمت ها اخذ عوارض می باشد که اعمال آن در شرایط کنونی بازار آهن به صلاح نبوده. هم چنین معاون صنایع معدنی وزارت صنعت با بیان اینکه در گذشته نیز با اعمال طرح های تشویقی موفق به رونق بازار آهن بوده اند بیان کرد: در حال حاضر نوسانات قیمت در بازار کنونی آهن مقطعی می باشد لذا صلاح نیست با کند شدن روند صادرات تعادل بازار را به هم بزنیم، بنابراین جایی برای نگرانی نمی باشد.

افزایش قیمت آهن آلات به رکود صنایع کمک می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه نیمی از صنعت کشور وابستگی شدیدی به آهن دارد بیان کرد: این افزایش قیمت آهن می‌تواند سبب افزایش رکود بازار مسکن گردد. عبدالله رضیان در گفت ‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، راجع به افزایش قیمت آهن آلات در بازار کشور، بیان کرده است: رانت و بورسی که در کشور وجود دارد مانع از رقابتی شدن آهن در بازار می گردد. هم چنین نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط خوبی در بازار ساخت مسکن نداریم، بیان کرده است: این افزایش قیمت آهن آلات باعث افزایش قیمت خودرو و محصولات دیگر صنایع از جمله لوازم خانگی که منشاء مواد اولیه آنها از آهن است می گردد.

وی با اشاره به اینکه خلاء انتخاب وزرا و تعطیلی مجلس متاسفانه به افزایش قیمت آهن آلات دامن زده است، اضافه کرد: باید از بروز اینگونه مسائل جلوگیری شود، بزرگترین تولید کننده آهن کشور، ذوب آهن اصفهان متاسفانه شرایطی خوبی نداشته و در نظر دارد کسری خود را از این طریق جبران کند. رضیان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت آهن برای اقتصاد و صنعت کشور خبر خوبی نمی باشد، بیان کرد: افزایش قیمت آهن در بازار التهابات زیادی را ایجاد کرده است و به افزایش رکود بیشتر دامن زده است. به همین علت دلایل این افزایش قیمت آهن در حال حاضر باید پیگیری گردد. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص نظارت‌ های صورت گرفته بر افزایش قیمت آهن آلات، اظهار داشت: در جلسه ‌ای که حدودا یک ماه گذشته با حضور متولیان ذوب‌آهن اصفهان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برگزار شده است، ذوب‌آهن اصفهان به شرکت شستا که زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شده است که حدود 5 هزار میلیارد بدهی دارد و باید بررسی گردد که آیا این افزایش قیمت ناشی از این موضوع است یا خیر.

وی با اشاره به اینکه با توجه به رکود بازار مسکن و عدم افزایش میزان هزینه ‌ها و قیمت مواد اولیه در بازار جهانی، باید منتظر بود دلایل چنین افزایشی درمحصول نهایی مشخص گردد و این موضوع نگران کننده می باشد، بیان کرد: این افزایش قیمت آهن می ‌تواند به افزایش رکود بازار مسکن و دیگر صنایع وابسته به آهن کمک کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیمی از صنعت کشور وابستگی شدیدی به آهن دارند، بیان کرده است: افزایش قیمت آهن به عنوان قسمت عمده ماده اولیه بیش از نیمی از صنعت کشور می‌تواند شرایط بسیار بدی را برای مصرف کنندگان ایجاد ‌نماید.

قیمت ورق گالوانیزه روز خرید فروش

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
جهت ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید
0