0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت تیرآهن تولیدی کارخانجات

قیمت تیرآهن در کشورهای مختلف جهان در ماه اکتبر نوساناتی را تجربه کرده است. در کشورهای اروپایی کارخانجات تولید این محصول امیدوارند که بتوانند با تغییر برنامه پیش فروش این محصول میزان خرید تیرآهن را افزایش داده و قیمت تیرآهن تولیدی خود را به روند ثابتی برسانند. به گفته منابع خبری در تاریخ 17 ماه اکتبر کارخانجات این محصول در نظر دارند طی روزهای اخیر تیرآهن تولیدی خود را به میزان بیشتری افزایش داده و کشورهای واقع در این بخش استراتژی های جدیدی را برای خرید و فروش این محصول به تازگی در نظر گرفته اند.

این در حالی است که میزان تقاضا برای خرید تیرآهن در کشورهای اروپایی در ماه اکتبر کاهش شدیدی یافته است. به گفته برخی منابع خبری بیشتر کارخانجات تولید این محصول در کشورهای اروپایی قیمت تیرآهن تولیدی خود را تا تاریخ 17 ماه اکتبر به میزان 15 یورو به ازای هر تن افزایش داده اند. هم چنین قیمت های پیشنهادی برای خرید این محصول نیز در بازار اکثر کشورهای اروپایی حدودا به میزان 20 یورو به ازای هر تن افزایش یافته است که علت این امر کاهش میزان تولید این محصول توسط کارخانجات به دنبال افزایش هزینه های اولیه و افزایش قیمت الکترود گرافیتی در این کشورها عنوان گردیده است.

به نظر می رسد که قیمت تیرآهن تا اواخر ماه اکتبر و با شروع ماه نوامبر به میزان بیشتری نیز افزایش یابد که این امر در گرو افزایش میزان تقاضا در این کشورها می باشد. این در حالی است که قیمت تیرآهن طی روزهای قبل از آن در کشورهای اروپایی روند نزولی را در پیش گرفته بود. کارخانجات این کشورها طی نخستین روزهای ماه اکتیر تا اواسط این ماه شاهند روند نزولی برای قیمت تیر آهن بوده اند که قیمت این محصول در شمال اروپا به میزان 620-585 یورو به ازای هر تن بوده است.

بازار خرید تیرآهن اصفهان

بررسی قیمت تیرآهن با توجه به بازار شمش

در اوایل ماه اکتبر این کارخانجات در نظر داشته اند که قیمت تیرآهن تولیدی خود را به میزان 30 یورو به ازای هر تن افزایش دهند ولی تا اواسط ماه این کارخانجات فقط توانستد قیمت تیرآهن تولیدی خود را به میزان 15-5 یورو به ازای هر تن افزایش دهند. مشکلی که بر سر راه کارخانجات برای افزایش قیمت تیرآهن وجود داشته است افت ناگهانی قیمت شمش در اوایل ماه اکتبر عنوان شده است. کارخانجات این کشور در دوراهی بوده اند چراکه از طرفی با افزایش هزینه های الکترود گرافیتی و افزایش هزینه مواد اولیه برای تولید محصولات خود ناچار به افزایش قیمت ها بوده اند و از طرفی با کاهش قیمت شمش ناچار به کاهش قیمت تیرآهن تولیدی خود می باشند. هم چنین با کاهش میزان تقاضا برای خرید تیرآهن این کارخانجات از شانس کم تری برای افزایش قیمت محصولات خود برخوردار بوده اند.

هم چنین ارزیابی متال بولتن نیز برای قیمت تیرآهن در کشورهای اروپایی در اواسل ماه اکتبر کاهش یافته بود. تا این لحظه کارخانجات این کشور موفق به افزایش شدید قیمت تیرآهن تولیدی خود نشده اند که علت این امر کاهش قیمت شمش و کاهش میزان تقاضا در این مناطق بوده است. این در حالی است که در ماه سپتامبر نیز قیمت تیرآهن در این کشورها روند صعودی داشته است به طوری که در اخبار منتشر شده در تاریخ 6 ماه سپتامبر، قیمت تیر آهن برخلاف کاهش میزان تقاضا برای این محصول در کشورهای اروپایی افزایش شدیدی داشته است.

با این حال میزان تقاضا در ماه سپتامبر نسبت به ماه اکتبر بیشتر بوده است. در این ماه به علت افزایش هزینه های اولیه برای تولید تیرآهن و نیز افزایش میزان تقاضا نسبت به ماه گذشته، کارخانجات تولید محصولات فولادی در این کشورها تصمیم گرفتند که قیمت تیرآهن تولیدی خود را مجددا افزایش دهند. افزایش میزان تقاضا در ماه سپتامبر به گفته منابع خبری به علت اتمام تعطیلات تابستانی بوده که میزان ساخت و ساز در این کشورها به یکباره افزایش یافته و این میزان تقاضا بر قیمت تمام محصولات فولاد بلند کشورهای اروپایی از قبیل قیمت تیرآهن تولیدی این کارخانجات تاثیر بسزایی داشته است. بنابراین در اوایل ماه سپتامبر به علت افزایش ناگهانی میزان تقاضا و افزایش هزینه های اولیه کارخانجات توانستند قیمت تیرآهن را به یک باره افزایش دهند.

قیمت تیرآهن اصفهان

قیمت تیرآهن در روزهای آینده

با این حال با ورود به ماه اکتبر قیمت این محصول ابتدا به دنبال کاهش قیمت شمش کاهش یافته در حالی که کارخانجات برای افزایش قیمت این محصول برنامه ریزی کرده بودند و تنها توانستند قیمت تیرآهن تولیدی خود را به میزان 15-5 یورو به ازای هر تن افزایش دهند در حالی که برای افزایش قیمت به میزان 30 یورو به ازای هر تن برنامه داشته اند. در اواخر ماه اکتبر و در تاریخ 31 این ماه نیز طی خبری که توسط مرکز آهن منتشر گردید کارخانه Max Aicher beam واقع در آلمان قیمت تیر آهن تولیدی خود را به دنبال کاهش میزان موجودی الکترود گرافیتی افزایش داده و قیمت بالاتری را پیشنهاد داده است.

این در حالی است که اکثر تولیدکنندگان مقاطع در کشور آلمان و سایر کشورهای اروپایی ناچار شده اند به علت کاهش میزان موجودی الکترود گرافیتی و افزایش قیمت این محصول قیمت محصولات فولاد بلند تولید خود از قبیل قیمت تیرآهن و میلگرد تولیدی خود را افزایش دهند. کارخانجات تولید محصولات فولادی از الکترودهای گرافیتی برای تولید محصولات فولادی و ذوب شمش در کوره قوس الکتریکی استفاده کرده و افزایش هزینه الکترودهای گرافیتی بر قیمت محصولات فولادی از قبیل قیمت تیر آهن و میلگرد تاثیر بسزایی داشته است.

به گفته منابع خبری شرکت Griesheim  قادر به تولید  30000 تن الکترود گرافیتی در سال می باشد که این میزان تنها برای مصرف همین شرکت استفاده می گردد بنابراین سایر کارخانجات تولید مقاطع فولادی اعم از کارخانه Max Aicher beam با کمبود شدیدی برای الکترود گرافیتی مواجه شده اند که بر روزی قیمت پیشنهادی محصولات این کارخانجات نیز تاثیرگذار بوده است. بنابراین به نظر می رسد با پایان یافتن ماه اکتبر و شروع ماه نوامبر کارخانجات واقع در کشورهای اروپایی قیمت تیرآهن تولیدی خود را به میزان بیشتری نیز افزایش دهند.

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0