0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار لوله به کدام سو می رود ؟؟

از روز گذشته به تدریج شاهد اعلان قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله آهنی توسط برخی کارخانه ها هستیم.هرچند هنوز بازارها در حالت نیمه تعطیل قرارداشته و مشخص نیست پس از پایان تعطیلات رسمی و عرفی, سمت و سوی بازار به کدام سو خواهد بود.

البته با توجه به رشد قیمت ارز طی دو روز گذشته و عبور دلار از قیمت 5 هزار تومان , رشد قیمت کالاها و از جمله قیمت لوله آهنی نیز چندان دور از ذهن نخواهد بود.

توصیف مختصری از شرایط دیروز و امروز حاکم بر بازار نورد

به گفته گزارشگر فولاد محدودیت عرضه و نبود رقبا؛ عدم عرضه حدود 10 روز تعطیلی گذشته و ته کشیدن موجودی برخی از انبارهای شهرستانها؛ افزایش و انباشت تقاضاهای پشت صف پروژه ای در خلال این 10 روز گذشته به دلیل محدودیت‌های ترافیکی و تعطیلات نوروزی و بالاخره جو منفی متاثر از نوسانات افزایشی حوزه دلار؛ علی رغم سیگنال ‌های منفی مخابره شده از بازارهای بین ‌المللی و فاصله قابل توجه مارجین حوزه نورد نسبت به آخرین شاخص شمش القایی در آخرین روزهای اسفند ماه سال گذشته؛ و در نهایت بازار تقریبا تعطیل حوزه شمش و ابهامات قیمتی این حوزه موجب گردید تا در نهایت گل سرسبد تقاضای پشت صف بعد از تعطیلات نوروزی را نصیب پیش قراولان بازار این حوزه نماید؛ به طوری که عرضه محدود و هجوم تقاضا در این روزهای نیمه تعطیل موجب شد تا فرصتی مغتنم برای عرضه کنندگان معدودی که در این اولین روزهای کاری سال جدید فروش خود را بازگشایی نموده اند؛ ایجاد گردد و بتوانند با افزایش 20 الی 40 تومانی در برخی از این مبادی مانور داده و در نهایت سفره ایشان از این شرایط به وجود آمده تا حدودی متنعم گردد.

قیمت لوله سپاهان
بطور حتم رخداد نوسانات کنونی بازار نورد از جمله قیمت لوله آهنی و  فولادی در خلال این روزهای تقریبا تعطیل، نمیتواند نشانگر سمت و سوی واقعی بازار باشد و قطعا” با بازگشایی تدریجی تمامی لایه ‌های مختلف زنجیره تامین‌ فولاد در نیمه دوم فروردین ماه سال 97 و حضور مجدد حداکثری عرضه‌کنندگان این زنجیره؛ وضعیت بازار فولاد کشور بطور شفاف تری نمایان خواهد شد.

هم چنین در روزهای پایانی سال گذشته شاهد ثبات قیمت لوله آهنی و فولادی از جمله قیمت لوله گالوانیزه بودیم و معاملات صورت گرفته در بازار فولاد زودتر از موعد مورد نظر به پایان یافت و منجر به تعطیلی بازار فولاد گردید. هم چنین در روزهای پایانی سال شاهد رشد قیمت دلار بودیم ولی به دلیل تعطیلی بازار این روند نتوانست بر قیمت محصولات فولادی تاثیر چندانی داشته باشد.

با این حال همزمان با شروع اولین روز کاری در سال 97 مجددا شاهد افزایش نرخ دلار بودیم که این امر در حال حاضر با توجه به اینکه هنوز تعداد زیادی از تولیدکنندگان شروع به فروش محصولات خود نکرده اند نتوانسته است بر قیمت آهن آلات از جمله لوله تاثیرگذار باشد ولی با شروع به کار تولیدکنندگان ممکن است شاهد افزایش قیمت انواع لوله از جمله قیمت قیمت لوله داربست و قیمت لوله استیل باشیم. این در حالی است که قیمت سکه در روزهای پایانی سال گذشته روند کاهشی را در پیش گرفت ولی با شروع سال جاری شاهد روند صعودی شدید قیمت سکه در بازار می باشیم و این امر متاثر از قیمت دلار و طلای جهانی می باشد.

در حال حاضر قیمت ها هم چنان ثابت بوده و به غیر از چندین کارخانه بقیه تولیدکنندگان قیمت های خود را با ثبات اعلام کرده اند. هم چنین در سال گذشته و مطابق با روزهای پایانی سال شاهد سیگنال های مثبت زیادی در بازار فولاد بودیم که از جمله آن ها می توان به افزایش نرخ شمش و افزایش نرخ دلار اشاره کرد. اگرچه این نشانه ها در بازار فولاد در روزهای پایانی سال به دلیل تعطیلی بازار نتوانست تاثیر بر قیمت ها از جمله قیمت لوله گازی کچو و لوله سپاهان داشته باشد ولی به گفته فعالان بازار با باز شدن مجدد بازار تاثیر این نشانه ها را بر روند قیمت گذاری تولیدکنندگان مشاهده خواهیم کرد.

هم چنین از دیگر پیش بینی هایی که توسط فعالان بازار برای نرخ این محصولات گزارش شده است رونق بازار صادرات در سال جاری می باشد. این در حالی است که اکثر آن ها معتقدند فعالیت های ترامپ تاثیر زیادی بر بازار فولاد ایران در سال جدید نخواهد داشت و کارخانجات می توانند به پیشبرد مقاصد صادراتی خود ادامه دهند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0