0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وضعیت رفتار مسکن در روز های پایانی سال

بیشتر انبوه سازان و فعالان مسکن تصمیم نهایی برای فروش مسکن را به سال آینده انتقال دادند علت این امر میانگین رشد 15 درصدی قیمت آهن و بازماندن در ثبات قیمت اعلام کرده اند.کمتر کسی این پیش بینی را می کرد که بازار خانه و مسکن در روز های پایانی سال 96 با توجه به قیمت آهن افزایش 15 درصدی را تجربه کند.

قیمت آهن و بازار مسکن ما متاسفانه از یک قانون هدف مند و منسجم پیرویی نمی کند  و هر بار که قیمت مسکن در تهران گران می شود به تبعات آهن در شهر های دیگر هم این موضوع را داریم.کارشناسان حوزه مسکن بر این عقیده هستند که در سال 97 با افزایش قیمت آهن ، گریبانگیر مسکن در تهران و شهرهای بزرگ نشود.

پیش بینی اوضاع مسکن در سال 97 تا مقداری غیر ممکن و سخت می باشد اما علی رغم آمار گذشته سخت است بتوان همانند 5 سال گذشته از قیمت آهن و مسکن سخن گفت.

بنا به گفته مسئولان دولتی مدیران بانک و رئیس شهرسازی و اتحادیه املاک قیمت مسکن در سال 97 با 2 درصد نرخ تورم گران می شود و به تبعات آن انبوه سازان عکس العمل جدی نشان دادند و همین رفتار موجب این شد که فروش در سال 96 بسته و به سال آینده موکو شود.

تهران به این دلیل ثاتیر مستقیم بر قیمت آهن و مسکن شهرهای درگیر را دارد که تهران پیشرو در معاملات مسکن می باشد اما انتظار میرود در سال آیندهدیگر شهر ها بر اساس رونق اقتصادی با سرایت وضعیت تهران بر آنها باشیم.

عوامل زیادی بر بازار مسکن وابسته است از جمله قیمت آهن بازار پولی و ارزی کشور، تورم موجود و شرایط اقتصادی مملکت.با این حساب در سال 97 نرخ افزایش قیمت مسکن از نرخ تورم بیشتر خواهد بود.

در پی جست و جو در بازار و گزارش از مشاورین املاک کشور پیش بیتی از اینکه در سال 97 قیمت مسکن به چه صورت است همیشه سخت است اما با توجه به وام 160 میلیونی زوج های جوان خرید و فروش مسکن رونق خوبی خواهد گرفت.

عوامل موثر بر قیمت آهن و مسکن

فعالان حوزه مسکن بر این باور هستند که قیمت آهن ، نرخ ارز ، نحوه سود دهی بانک ها تورم از عوامل اصلی بر قیمت مسکن می باشد. و باید پیگیر این موضوع بود آیا با توجه به اینکه نرخ سود بانکی این روزها افزایش پیدا کرده است آیا در سال آینده هم سود بانکی تغییر میکند و یا ثابت اعلام می شود و باید منتظر نشست و منتظر این موضوع بود

عمده ترین عامل افزایش قیمت مسکن

تغییرات پی در پی و شدید نرخ ارز در ماه های گذشته علت اصلی افزایش قیمت مسکن بوده است. تغییرات نرخ ارز ، قیمت آهن ، میلگرد ، سیمان به طور متوسط 15 درصد بر تغییرات قیمت مسکن تاثیر گذار بوده است و همچنین قیمت مسکن چند روزی است که ثابت مانده است.

رشد قیمت ارز و تورم جو منفی در بازار آهن و مسکن ایجاد میکند و به تبع آن تا حدودی قیمت مصالح ساختمانی ، میلگرد ، دستمزد و به طور کنی هزینه ساخت مسکن میتواند افزایش پیدا کند.

قیمت آهن مسکن

کاهش سود بانکی دلیل دیگر افزایش نرخ مسکن

به طور یقین پول و نقدینگی در بازار رقیب سر سخت بازار مسکن می باشد با این وصف که وقتی سود بانکی افزایش پیدا میکند بر خلاف اینکه مردم به خرید فروش روی بیاورند باعث می شد تا پول ها را در بانک نگه داری کنند و از سود آن لذت ببرند!!!!

برخلاف تهران در فصل گذشته شهرهای صنعتی و بزرگ مثل اصفهان ، تبریز ، شیراز و مشهد افزایش قیمت مسکن نداشته اند شاید علت این موضوع هم بر سود بانکی بی ربط نباشد.

بساز بفروش ها بیکار هستند و همچنین قوانین سخت و عجیب غریب شهرداری بر دادن جواز ساخت مسکن علت بعدی رکود ماندن بازار مسکن می باشد چرا که در مقایسه با سال های گذشته شهرداری تهران بیشترین سخت گیری را صدور پروانه ساخت مسکن داشته است.

انبوه سازان و خریداران مسکن این روز ها بیکار هستند و علت این امر این است که وقتی سود تسهیلات بانکی مسکن 18 درصد باشد خریداران مسکن صبر میکنند و اقدام به خرید مسکن نمیکنند و همین موضوع فروش نرفتن مسکن را به همراه دارد.

اگر قیمت مسکن افزایش پیدا کند قدرت خرید مردم برای خرید کم می شود و در نتیجه رکود بازار را شاهد خواهیم بود و تا زمانی که یک تصمیم  جدی و مدیریت جامع نداشته باشیم وضع بازار مسکن در سال های آینده وضعیت خوبی به خود نمیگیرد.

سود تسهیلات مسکن بر متقاضیان بهبود پیدا کند

برای افزایش خرید و فروش و رونق بازار مسکن بانک ها باید میزان اقساط وام مسکن را از 12 به 20 سال افزایش پیدا کند و مقدار سود آن را کاهش دهند تا به صورتی باشد که مردم قدرت پرداخت آن را داشته باشند.

اتخاذ تسهیلات ویژه برای بافت فرسوده از فوریت های دولت و تاکید رئیس جمهور می باشد و محرک به نتیجه رسیدن این موضوع با همکاری شهرداری ها و قیمت آهن و… بستگی دارد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0