0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت میلگرد اصفهان در بازار داخلی

طی هفته گذشته و از نخستین روز هفته قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد روند افزایشی را دنبال کرده است. قیمت میلگرد اصفهان در کارخانه روهینا در نخستین روز هفته گذشته به میزان 2285 تومان اعلام گردیده است در حالی که قیمت میلگرد اصفهان در کارخانه ذوب آهن برای اندازه های 32-14 میلی متر به میزان 2395 تومان گزارش شده است.

هم چنین قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان برای اندازه های 18-14 میلی متر به طور متوسط به میزان 2780 تومان به ازای هر کیلو بوده است. این در حالی است که طی هفته گذشته با نوسانات قیمت ارز روند صعودی در قیمت محصولات فولاد بلند نیز مشاهده گردیده است. در حال حاضر تعداد زیادی از کارخانجات به صادرات مشغول می باشند و فعالیت در بازار صادراتی را به فروش محصولات خود در بازار داخلی ترجیح می دهند.

برای اکثر کارخانجات فعالیت در بازار صادراتی سود بیشتری را به همراه دارد بنابراین این روند بر قیمت میلگرد در بازار داخلی و قیمت میلگرد اصفهان نیز تاثیرگذار می باشد. به همین دلیل نوسانات قیمت ارز بر روی محصولاتی از قبیل تیرآهن و میلگرد تاثیر زیادی داشته و طی هفته گذشته شاهد افزایش شدید قیمت محصولات فولادی در نتیجه ی روند صعودی نرخ ارز بودیم.

هم چنین به دنبال افزایش نرخ ارز میزان عرضه محصولات فولادی از سوی کارخانجاتی از جمله کارخانه ذوب آهن اصفهان و روهینا که در بازار صادراتی فعالیت دارند کاهش می یابد و این اوضاع راه را برای کارخانجات کوچک تر باز خواهد کرد. بنابراین با کاهش میزان عرضه قیمت میلگرد اصفهان و سایر شهرها نیز روند صعودی را در پیش گرفته است.

تاثیر نوسانات نرخ ارز

نوسانات نرخ ارز مساله ای است که طی روزهای اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته است و بایستی برای ثبات آن راهکاری ایجاد گردد. با ثابت نگه داشتن نرخ ارز هم میزان تورم کاهش می یابد و هم میزان اشتغال افزایش می یابد. در حال حاضر افزایش میزان عرضه و ناهماهنگی میزان عرضه و تقاضا مشکل اصلی بازار آهن آلات می باشد که سبب نوسانات قیمت روز میلگرد شده است.

قیمت میلگرد اصفهان

با این حال در روزهای پایانی هفته گذشته و پس از سخنرانی های رئیس جمهور نرخ ارز به آرامی شروع به کاهش کرده ولی بازار هم چنان به نوسانات خود ادامه داده و می توام برداشت کرد که طی روزهای آتی نیز مجددا شاهد نوسانات بیشتر در بازار آهن آلات خواهیم بود. موج افزایش نرخ دلار در بازار هنوز هم جریان داشته و برخی از فعالان بازار عقیده دارند که ممکن است طی روزهای آتی مجددا این نرخ بازگردد و به همین دلیل تولیدکنندگان از عرضه محصولات خود جلوگیری کرده و در انتظار آرامش بیشتری برای بازار آهن آلات می باشند.

مشکل دیگری که در حال حاضر در بازار آهن آلات وجود دارد کاهش میزان مواد اولیه برای تولید محصولات فولادی می باشد که ممکن است طی روزهای آتی بر قیمت میلگرد و سایر محصولات تاثیرگذار باشد. برودت هوا نیز بر نوسانات قیمت محصولات فولادی تاثیر زیادی داشته است و سبب جلوگیری از افزایش بیش از حد قیمت ها شده است.

امید به افزایش میزان تقاضا

هم چنین هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال امید به افزایش میزان تقاضا وجود داشت ولی در سال جاری این میزان تقاضا کاهش یافته و به نظر می رسد موج افزایش میزان تقاضا از اواسط بهمن ماه فرا رسد. در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت میلگرد کارخانه روهینا به میزان 2300 تومان رسیده و روند افزایشی را طی کرده است.

هم چنین قیمت میلگرد اصفهان در کارخانه ذوب آهن نیز در روزهای پایانی هفته گذشته به قیمت 2430 تومان ارائه شده است که نسبت به قیمت اعلام شده در روزهای ابتدایی هفته تغییر چندانی نداشته است. قیمت تیرآهن این کارخانه نیز در روزهای پایانی هفته نسبت به قیمت روزهای ابتدایی تغییر چندانی نداشته است.

در روزهای پایانی میزان تقاضا هم چنان کم بوده و میزان فعالیت خرید محصولات فولادی به شدت افت کرده بود. چنانچه در روزهای آتی نرخ ارز در بازار افت بیشتری کند شاهد رکود در بازار آهن آلات و سایر محصولات خواهیم بود و این امر بر قیمت میلگرد اصفهان نیز تاثیرگذار خواهد بود. در حال حاضر ثابت نگه داشتن نرخ ارز به نفع دولت می باشد و این امر سبب افزایش میزان صادرات نیز خواهد شد. بنابراین برای پیش بینی وضع بازار طی روزهای آتی باید منتظر نوسانات نرخ ارز باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0