0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ارزیابی قیمت ورق سیاه شرکت فولاد مبارکه اصفهان

قيمت ورق سیاه به طور میانگین طی ٦ ماهه نخست سال جاری  ٤٧٠ دلار به ازای هر تن بوده  است. چنانچه ميانگين قيمت دلار را در اين زمان ٣٨٠٠ تومان در نظر بگيرم، متوسط قيمت ورق سیاه در بازار جهانی ١٧٨٦ تومان مي شود. ميانگين قيمت ورق سیاه پیشنهادی کارخانه فولاد مباركه نیز طی اين دوره ٢٠٢٦ تومان بوده است. بنابراين به نظر می رسد که شرکت فولاد مباركه طی شش ماهه نخست سال جاری حدود 5/13 درصد  قیمت ورق سیاه و سایر محصولات تولیدی خود را گران تر از قيمت هاي جهاني، به مصرف كننده داخلي فروخته است.

درواقع سود حاصل از قیمت ورق سیاه فروخته شده در کل  ٦٦٩٣ ميليارد تومان در شرکت فولاد مبارکه در ٦ ماهه نخست سال جاری بوده است، از این میزان ٩٠٣ ميليارد تومان فقط از محل تعرفه ايجاد شده است وهيچ ربطي به عمليات شركت ندارد. اگر اين مبلغ را از سود شركت در ٣ ماهه اول كم كنيم سود خالص اين دوره  به ١٤٥٠ ميليارد تومان كاهش مي یابد. در واقع از پوشش سود ٣٠ توماني حاصل از قیمت ورق سیاه فولاد مباركه در ٦ ماهه اول، ٢٠ تومان ناشي از عمليات شركت و ١٠ تومان از محل تعرفه بوده است.

البته ممكن هم هست دولت تصمیم بگیرد تعرفه را كاهش نداده و اين درآمد چند هزار ميلياردي در جيب شركت و سهامدارانش بماند. ولي به هرحال بايد دقت كرد كه دليل رشد شديد سودآوري فولاد مباركه نسبت به ساير فولادي ها و سنگ آهني ها كه همگي از رشد دلار و قيمت هاي جهاني منتفع مي شوند اين مسئله است. قيمت هر سهم فولاد ٢٣٦ تومان می باشد.

قیمت خرید ورق کرکره 

ثبات قیمت ورق سیاه صادراتی آمریکای لاتین

قیمت ورق سیاه صادراتی کشورهای آمریکای لاتین طی هفته گذشته ثابت بوده است که علت این امر کاهش فعالیت تجاری در این کشور به علت تعیین عوارض ضد دامپینگ جدید برای ورق سیاه وارداتی از این کشورها خصوصا کشور برزیل به کشورهای اروپایی می باشد. ارزیابی هفتگی متال بولتن از قیمت ورق سیاه صادراتی در آمریکای لاتین از تاریخ 13 ماه اکتبر ثابت بوده است و به میزان 595-570 دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است.

به گفته منابع خبری کارخانجات تولید فولاد واقع در کشور برزیل طی هفته گذشته فعالیت چندانی در بازار نداشته اند چراکه سیاست های صادراتی ورق سیاه در مورد صادرات این محصول از سوی کشور برزیل به کشورهای اروپایی تغییر یافته است. این در حالی است که عوارض ضد دامپینگ جدید توسط کمیسیون اروپا نه تنها برای کشور برزیل بلکه برای صادرات ورق سیاه از کشورهای ایران، اوکراین و روسیه نیز تنظیم گردیده است. به گفته برخی منابع خبری این اقدام کمیسیون اروپا سبب کاهش فعالیت کشور برزیل در بازار صادراتی ورق سیاه گشته است و این تصمیم می تواند بر قیمت ورق سیاه در بازار جهانی و سایر کشورها اثر عمده ای بگذارد.

این اقدام اکنون بر قیمت ورق سیاه در کارخانجات ArcelorMittal  و CSN تاثیر زیادی گذاشته است. برای مثال کارخانه  ArcelorMittal   واقع در کشور برزیل در حال تلاش است تا بتواند قیمت ورق سیاه برای فروش به کشور ویتنام را کاهش دهد. شرکت های تولید فولاد برزیل بایستی قیمت ورق سیاه صادراتی خود را کاهش داده تا بتوانند با بازار کشورهای دیگر به خوبی رقابت نمایند. هم چنین حداقل یکی از تولیدکنندگان ورق سیاه در کشور برزیل خرید ورق سیاه پیشنهادی خود را به کشورهای آمریکای مرکزی اعلام کرده اند. علاوه بر این محدودیت جدید برای ورق سیاه صادراتی از کشور برزیل به کشورهای اروپایی سبب افزایش فشار بر بازار داخلی آمریکای جنوبی گردیده و میزان تقاضا در این کشورها افزایش یافته است.

پیش بینی می شود که میزان رقابت طی روزهای آینده به دنبال کاهش قیمت ورق سیاه در کشور برزیل، افزایش یابد. این در حالی است که کارخانجات تمایلی به آسیب رساندن به کارخانجات خود نداشته و تصمیم دارند عملکرد جدیدی را برای بازار صادراتی خود تعیین نمایند. به گفته منابع خبری کشور برزیل به میزان 16/1 میلیون تن ورق سیاه در طی ماه های ژانویه تا سپتامبر 2017 صادر کرده است که نسبت به 1/1 میلیون تن ورق سیاه صادر شده در مدت زمان مشابه سال قبل افزایش یافته است.

طبق آمار مشاهده شده کشور پرتغال بزرگترین واردکننده ورق سیاه از کشور برزیل بوده است به طوری که میزان ورق سیاه صادراتی به این کشور به میزان 312043 تن بوده که نسبت به 110964 تن ورق سیاه صادر شده به این کشور در سال گذشته افزایش یافته است.

قیمت انواع ورق گرم

افزایش قیمت ورق سیاه صادراتی کشور چین برخلاف میزان تقاضا جهانی

قیمت ورق سیاه صادراتی در کشور چین در روز 17 ماه اکتبر افزایش یافته است در حالی که تنها تعداد کمی از خریداران تمایل به پذیرش قیمت های بالا داشته و اکثر خریداران عقب نشینی کرده و در انتظار واضح شدن روند بازار ورق سیاه این کشور می باشند. ارزیابی متال بولتن از قیمت ورق سیاه این کشور به میزان 561 دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان 95/0 دلار به ازای هر تن افزایش یافته است. کارخانجات عمده تولید فولاد در کشور چین در حال حاضر قیمت ورق سیاه را به همین میزان پیشنهاد داده اند و منتظر می باشند که روند بازار مشخص گردد در حالی که قیمت ورق سیاه در بازار داخلی این کشور افت کرده است.

شنیده ها حاکی از آن است که معامله ای با کشور کره جنوبی انجام گردیده است که قیمت ورق سیاه پیشنهادی در این معامله به میزان 570 دلار به ازای هر تن اعلام گردیده است. هم چنین به نظر می رسد که در روز سه شنبه هیچ معامله ای برای این محصول منعقد نگردیده است. تعدادی از خریداران این محصول در کشور ویتنام قیمت ورق سیاه پیشنهادی خود را در مناقصات به میزان 550 دلار به ازای هر تن اعلام کرده اند که پذیرش این قیمت برای کارخانجات کشور چین غیرممکن می باشد.

آهن آلات اصفهان

هم چنین محموله ای به ظرفیت کم به کشور پاکستان پیشنهاد شده که قیمت ورق سیاه در این محموله به میزان 565 دلار به ازای هر تن (شامل 18-16 دلار به ازای هر تن هزینه حمل کالا) بوده ولی تا این لحظه معامله ای منعقد نگردیده است. تنها تعداد کمی خریدار برای این محصول در کشورهای آمریکای جنوبی وجود داشته که خرید ورق سیاه پیشنهادی آن ها در مناقصات به میزان 575-570 دلار به ازای هر تن بوده است. از نظر کارخانجات کشور چین این قیمت مناسب بوده ولی هم چنان منتظر بوده تا ببینند روند بازار چگونه خواهد بود.

هم چنین یکی از بزرگ ترین کارخانجات تولید ورق سیاه کشور چین، قیمت ورق سیاه پیشنهادی خود را به میزان 580 دلار به ازای هر تن اعلام کرده است و پس از آن دیگر کارخانجات این کشور نیز قیمت ورق سیاه پیشنهادی خود را به تبعیت از این کارخانه تغییر داده و به میزان 580-575 دلار به ازای هر تن رسانده اند. این در حالی است که قیمت قابل قبول برای کارخانجات این کشور هم چنان به میزان 570 دلار به ازای هر تن ثابت باقی مانده است و طی هفته گذشته هیچ پیشنهاد جدی برای قیمت ورق سیاه در مناقصات اعلام نشده است.

این در حالی است که تاجران صادراتی در این کشور بیان کرده اند که تمایلی به ثابت نگه داشتن قیمت ورق سیاه کنونی نداشته چراکه هنوز روند بازار جهانی برای قیمت ورق سیاه مشخص نمی باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0