تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

قیمت ورق جهانی در مقابل تنش های سیاسی بی تاثیر نخواهد بود

قیمت ورق سیاه اصفهان

چشم انداز مثبت رشد تقاضای ورق سیاه در ۲۰۱۸ ‏

بالاخره بعد از سال‌ها بحران در صنعت فولاد دنیا و افت تقاضا برای این کالا که زمینه را برای افت درآمد و سودآوری فولادسازها فراهم کرده بود، اتحادیه بین المللی آهن و فولاد در گزارش اخیر خود اعلام کرد صنعت فولاد دنیا از سال ۲۰۱۸ میلادی شاهد رشد تقاضا خواهد بود و به همین دلیل قیمت این فلز ارزشمند و فراورده های آن در دنیا رشد می کند. طبق این گزارش در سال ۲۰۱۷ میلادی تقاضای ورق سیاه در دنیا برابر با ۱۶۲۲ میلیون تن خواهد بود در حالیکه در سال ۲۰۱۸ میلادی میزان تقاضای ورق سیاه در جهان به مرز ۱۶۴۸ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

در این گزارش آمده است:  در سال جاری و سال آینده، ریسک‌های سیاسی زیادی بر رشد اقتصادی دنیا سایه خواهد افکند. یکی از این ریسک‌ها احتمال افزایش نرخ بهره بانکی در کشور امریکا و تداوم این روند افزایش تا رسیدن نرخ بهره به مرز سلامت است که می تواند زمینه ساز افزایش تورم شود. از طرف دیگر انتخابات در کشورهای مختلف اروپایی، تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، انتظار افزایش قیمت نفت به دلیل تنش در خاورمیانه و احتمال خروج امریکا از توافق هسته ای ایران و غرب و در نهایت تنش‌هایی که به دلیل حضور ترامپ در کاخ سفید و سیاست‌های غیرقابل پیش بینی او در بازارهای مالی و صنعتی دنیا ایجاد می‌شود، از مهمترین ریسک‌های سیاسی سال‌های پیش رو است. اما با توجه به برآوردهای انجام شده، صنعت ورق سیاه دنیا تحت تاثیر این تنش‌ها قرار نمی گیرد. یک دلیل مهم برای عدم تاثیر پذیری بازار ورق سیاه از بحران‌های سیاسی، وضعیت چین و سیاست‌های تولیدی و مصرفی در این کشور است. چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده ورق سیاه در بازار جهانی است و با توجه به سرمایه گذاری‌های کلان دولتی در بخش‌های زیرساختی چین انتظار می رود در سال آتی تقاضای ورق سیاه در این کشور رشد کند. همین مساله باعث ایجاد تغییر مثبت در بازار ورق سیاه می شود.

حتما بخوانید :  پیش بینی رونق بازار ورق سیاه جهانی

چین مصرف کننده ۴۵ درصد از ورق سیاه  مصرفی دنیا است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۸ میلادی میزان مصرف این کشور با افزایش ۳ درصدی همراه باشد. البته تقاضا در دیگر کشورهای دنیا هم در سال جاری و سال آینده رشد خواهد کرد. طبق برآوردهای موجود در سال ۲۰۱۷ میلادی تقاضای ورق سیاه در دنیا بدون در نظر گرفتن چین ۲.۶ درصد رشد می کند و به ۸۵۶ میلیون تن می‌رسد و در سال ۲۰۱۸ با رشد ۳ درصدی از مرز ۸۸۲ میلیون تن می گذرد و این معنای تحرکی بزرگ در بازار ورق سیاه است.

اما دلیل رشد تقاضای ورق سیاه در دیگر کشورهای دنیا چیست؟ مطالعات نشان می دهد رشد اقتصادی دنیا و خروج اقتصاد از رکود عامل اصلی این تحول است. طبق گزارش صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۶ میلادی ارزش تولید ناخالص داخلی دنیا با سرعت ۳ درصد رشد کرد و در سال ۲۰۱۷ به مرز ۳.۳ درصد رسید. انتظار می رود  در سال بعد اقتصاد دنیا با سرعت ۳.۶ درصد رشد کند و این رشد اقتصادی با افزایش سرمایه گذاری در بخش‌های زیرساختی و ساختمانی و توسعه صنعتی در کشورهای در حال توسعه از قبیل چین و هند همراه است.

 

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button