0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

فراز و نشیب های قیمت نبشی ناودانی در بازار داخلی

در هفته گذشته شاهد بازار سرد ایران با توجه به قیمت نبشی و ناودانی کارخانه های داخلی بودیم. اما پس از مدتی در روز های اخیر شواهد نشان می دهد که قیمت نبشی و ناودانی کارخانه های تولید کننده این محصول افزایش پیدا کرده و یا به طور کلی تا آرام گرفتن نوسانات بازار فروش این کارخانه ها بسته شده است.

در حال حاضر کارشناسان دلیل افزایش قیمت نبشی و ناودانی را در بازار داخل، نوسانات نرخ ارز طی یکی دو روز گذشته براورد می کنند. اگر چه ممکن است افزایش نرخ ارز به زودی متوقف شود ولی برخی از کارخانه ها تا افزایش هر چه بیش تر نرخ ارز و به دنبال آن، افزایش قیمت نبشی و ناودانی صبر پیشه می کنند و فعلا فروش انبوه ندارند.

علاوه بر این، افزایش بهای شمش و آهن در روز های گذشته نیز بازار افزایش قیمت این محصول را داغ تر کرده است. با این حال اگر چه افزایش نرخ ارز به سطوحی بی سابقه رسیده است اما به زودی نرخ آن فروکش می کند و قیمت نبشی و ناودانی و دیگر محصولات فولادی نیز کاهش یافته و یا روند نزولی پیدا می کنند.

به همین دلیل است که هنوز میزان تقاضا در بازار داخلی ضعیف می باشد و مشتریان حتی الامکان از خرید مواد مورد نیاز خود صرف نظر می کنند. البته می توان گفت شرایط آب و هوایی فعلی هم در تضعیف تقاضای مشتریان چندان بی تاثیر نیست ولی تجربیات قبلی کارشناسان حاکی از آن است که رشد قیمت نبشی و ناودانی به دلیل افزایش نرخ ارز می تواند مهم ترین دلیل تضعیف تقاضا در بازار باشد و چهره جدیدی را برای بازار نبشی و ناودانی رقم بزند.

قیمت نبشی

رشد قیمت نبشی و ناودانی در مسیر شتاب گرفتن

دومین روز افزایش قیمت نبشی و ناودانی در شرایطی به ثبت رسید که از یک سو نرخ ارز افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر کارخانه های تولید کننده این محصول نیز به جرگه افزایش قیمت نبشی و ناودانی خود وارد شده اند. برخی از کارشناسان بر این باورند که این شرایط نشان دهنده این مطلب است که می توان به افزایش قیمت نبشی و ناودانی بیش از این ها هم امیدوار بود مخصوصاً در وضعیت فعلی که رشد نرخ ارز و افزایش بهای شمش به صورت توأمان بر قیمت نبشی و ناودانی در بازار داخلی تأثیر می گذارند.

اما با این اوصاف هنوز هم نمی توان در مورد دورنمای نرخ ارز اظهار نظر مطمئنی را ارائه کرد مخصوصاً در شرایطی که امروز باز هم شاهد یک کاهش خیلی کوچک در نرخ ارز بودیم. علاوه بر این، تداوم رشد نرخ دلار بعد از تاثیر گذاری بر قیمت نبشی و ناودانی و دیگر محصولات فولادی، بر بازار پتروشیمی ها نیز موثر بوده که این امر خود نشان دهنده ی آن است که اغلب بازارهای کالایی مهم مانند بازار محصولات فولادی به سمت افزایش قیمت ها متمایل شده اند.

سیگنال های مهم تاثیرگذار بر بازار نبشی ناودانی

تمایل بازار آهن به رشد قیمت ها را می توان به عنوان یک سیگنال مهم در بازار داخلی ارزیابی کرد که در نهایت منجر به افزایش بیش تر قیمت نبشی و ناودانی می شود. با این حال پیش بینی می شود که در اواخر هفته جاری و اوایل هفته آینده رشد قیمت نبشی و ناودانی به دلایل مختلف مانند توقف رشد نرخ ارز، محدود شود.

علاوه بر این، روند قیمت این محصول را در روز های گذشته باید بسیار پر اهمیت ارزیابی کرد زیرا مستعد نوسانات بسیاری است که هم سقف افزایش قیمت ها را در بازار داخلی بالا تر برده و هم این که می تواند رکوردهای بزرگی را در این زمینه به ثبت برساند ولی تمامی موارد تاثیرگذار ممکن است نهایتا تا اواسط یا اواخر هفته آینده کم تر جلوه کند و شاهد کاهش قیمت نبشی و ناودانی باشیم زیرا بازار داخلی هم اکنون تقریبا به دلیل ضعف تقاضای مؤثر با ابهام رو به رو است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0