0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اختلاف بازار میلگرد و شمش در بازار جهانی

قیمت میلگرد داخلی در مصر در خلال هفته گذشته ثابت بوده است و معاملات متعددی شنیده شد؛ این در حالی است که قیمت شمش فولادی وارداتی افزایشی بوده است. ارزیابی نرخ هفتگی متال بولتن برای بیلت وارداتی مصر روز پنجشنبه 30 نوامبر، 495-510 دلار به ازای هر تن به صورت cfr بود که نسبت به نرخ قبلی 470-475 دلار به ازای هر تن cfr افزایش قیمت را نشان می‌دهد. بیلت پیشنهادی منطقه CIS با نرخهای متنوعی در محدوده 505-515 دلار به ازای هر تن cfr بود. با این حال تفاوت قیمت میلگرد و شمش حائز اهمیت بوده است.

یک محموله 10،000 تنی بیلت تولیدی اکراین با نرخ 495 دلار به ازای هر تن cfr پیش خرید شده؛ همچنین محوله 10،000 تنی  دیگری هم؛ که محصول تولیدی منطقه CIS است؛ با نرخ 510 دلار به ازای هر تن cfr پیش خرید شده است. این در حالی است که قیمت میلگرد داخلی مصر از آنجاییکه نرخ جدیدی در این هفته پیشنهاد نشده بود؛ همچنان بدون تغییر باقی ماند.

ارزیابی متال بولتن برای قیمت میلگرد بازار داخلی در مصر در روز پنجشنبه بدون تغییر و با نرخ 11،950-11،980 پوند مصری یا 673 الی 675 دلار به ازای هر تن بصورت تحویل درب کارخانه توام با 14 درصد مالیات ارزش افزوده بود. نرخ بیلت وارداتی ترکیه افزایش پیدا کرد، نرخ صادراتی و داخلی اما ثابت بود.

افزایش نرخ بیلت و قراضه آهنی

منابع در روز پنجشنبه  30 نوامبر اعلام کردند؛ نرخ بیلت وارداتی ترکیه، همزمان با افزایش نرخ قراضه آهن وارداتی، به آرامی افزایش داشته، در حالیکه نرخهای صادراتی و داخلی تقریبا ثابت باقی مانده است. ارزیابی نرخ هفتگی متال بولتن در خصوص بیلت وارداتی ترکیه 470-485 دلار به ازای هر تن cfr بود که نسبت به نرخ 470-480 دلار به ازای هر تن هفته گذشته در حال افزایش بوده است.

تامین کنندگان منطقه CIS شنیدند که محصولات تولیدی آنها که در اوایل هفته با نرخ 480-485 دلار به ازای هر تن cfr پیشنهاد شده بود، تا نرخ 485-490 دلار cfr افزایش یافته است. با اینحال تقاضا برای این محصولات همچنان ضعیف بوده چرا که تمرکز کارخانجات داخلی هنوز روی قراضه آهن معطوف بوده است.

شنیده شد تنها یک محموله صادراتی از منطقه CIS با نرخ 480 دلار به ازای هر تن cfr به مشتریان ترکیه ای فروخته شده، اگر چه برخی منابع معتقدند که قیمت آن 483-485 دلار به ازای هر تن بوده است؛ با اینحال نرخهای داخلی و صادراتی بیلت در ترکیه در خلال هفته گذشته ثابت بوده است.

قیمت میلگرد اصفهان

تاثیرات نوسانات قیمت بیلت

ارزیابی نرخ هفتگی متال بولتن برای بیلت داخلی 490-500 دلار به ازای هر تن تحویل درب کارخانه (exw) بود که نسبت به هفته گذشته بدون تغییر بوده است. ارزیابی نرخ هفتگی برای بیلت صادراتی ترکیه خارج از این کشور هم بدون تغییر نسبت به هفته گذشته و با نرخ 500-510 دلار به ازای هر تن بصورت فوب بود.

 • بیلت صادراتی اکراین با نرخ 495-500 دلار به ازای هر تن بصورت تحویل در بندر خریدار (cfr) به مصر فروخته شد.
 • بیلت صادراتی حوزه کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) با نرخ 510 دلار به ازای هر تن بصورت cfr به مصر فروخته شد.
 •  بیلت صادراتی منطقه CIS با نرخ 505-515 دلار به ازای هر تن بصورت cfr به مصر پیشنهاد شد.
 • بیلت داخلی چین با نرخ 3،890 یوان (589 دلار)  به ازای هر تن توام با مالیات ارزش افزوده معامله شد.
 • قیمت میلگرد؛ بیلت فولادی مصر: بیلت در نرخهای بالاتری معامله شد، قیمت میلگرد اما ثابت بود.

روند نزولی آذرماه

به گفته منابع خبری سال جاری، میانگین اختلاف قیمت بین حوزه های شمش و قراضه آهن، صرف نظر از 2 ماه ابتدایی سال که زیر 400 تومان بود؛ در حداقل مقدار خود در خرداد ماه حدود 430 تومان رصد شد ، که به تدریج در تیر ماه این روند افزایشی شدت گرفت و در مرداد ماه به اوج خود رسید، بطوریکه در اواسط این ماه با پشت سر گذشتن اختلاف 850 تومانی، رکورد باور نکردنی و شاید تکرار نشدنی را برای تولیدکنندگان حوزه شمش القایی رقم زد؛ ولی مجددا در شهریور ماه به کانال 400 تومان بازگشته و تا آبان ماه در همین کانال قیمتی در نوسان بود.

آذر ماه اما بازار این حوزه همگام با سایر حوزه‌های فولادی پیوسته کاهشی بود؛ از جمله مهمترین دلایلی که این حوزه را تحت فشار قرار داد تا از روزهای طلایی خود فاصله بگیرد؛ میتوان به کاهش تقاضای بالقوه بازار داخلی؛ روند کاهشی بازارهای جهانی؛ کمبود منابع قراضه آهن و رقابت فشرده روی این کالا و روند افزایشی این حوزه و بالاخره افزایش عرضه تولیدکنندگان شمش شبه دولتی با نرخ منصفانه در بازار داخلی؛ اشاره نمود که باعث گردید تا این حوزه با فشار از سمت بالا و از سمت حوزه قراضه آهن از یکسو و مواجه شدن با عرضه های شمش قوس خصولتی‌ها از سوی دیگر، از تکاپو افتاده و پیوسته کاهشی باشد؛ بطوریکه امروز پس از گذشت 5 ماه مجددا به رقم اختلاف قیمت متوسط حدود 395 تومانی بین حوزه شمش القایی و قراضه آهن بازگشت.

میلگرد مرکزآهن

چاره اندیشی برای رهایی از فشارهای وارده بر بازار

بنظر میرسد که برای تخلیه این فشار مضاعف، دو راه بیشتر پیش پای تولیدکنندگان این حوزه وجود نداشته باشد :

 1.  افزایش نرخ شمش القایی : همانطوریکه پیش تر عنوان شد بزرگترین سد پیش پای این موضوع، عرضه شمش دولتی با قیمت نسبتا کنترل شده و جذاب برای حداقل نیمی از نوردکاران داخلی است که به همراه ورود به فصل سرد سال تبدیل به مانع بزرگی برای حصول به این نتیجه گردیده است.
 2.  توقف رقابت فشرده که منجر به افزایش نرخ قراضه آهن شده است. منطقی ترین راه ممکنی که در شرایط فعلی پیش پای تولیدکنندگان شمش القایی وجود دارد، دست برداشتن از رقابت تنگاتنگی است که برای کسب سهم بیشتری از منابع محدود قراضه آهن  در بازار وجود دارد.
 3. در صورتیکه همزمان با کاسته شدن از فشار و تعهدات تحویل شمش فروخته شده به نوردکاران در برخی از مبادی این حوزه؛ رقابت مبادی مختلف تولیدکنندگان شمش القایی برای بدست آوردن سهم بیشتری از قراضه آهن تقلیل یابد؛ میتوان انتظار عقب‌نشینی حوزه قراضه آهن در مقطع زمانی کوتاه حدود 2 ماهه تا اواسط بهمن ماه را داشت. طبق رسم معمول و دیرینه همه ساله بازار شب عید، پیشبینی وضعیت بازار داخلی از اواسط بهمن ماه به بعد کمی مشکل و متفاوت خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری