5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی مشکل کم آبی برای تولید آهن آلات

به گفته گزارشگر فولاد چندی پیش در برنامه ای تحت عنوان زنده رود که از صدا و سیمای رسمی کشور پخش شد؛ جناب آقای دکتر رنانی مدرس دانشگاه و فعال فرهیخته و شناخته شده حوزه اقتصاد سیاسی کشور؛ عنوان نمودند که طبق تحقیقات صورت گرفته، برای تولید یک هندوانه 4 کیلویی در کشور حداقل 1000 لیتر آب مصرف میشود و این موضوع یا موضوعات شبیه به آن در شرایطی که کشور ما با بحران کم آبی مواجه است؛ یک معضل جدی و ملی برای ما محسوب شده و عزم راسخ ملی برای صرفه‌جویی و تغییر الگوی مصرف آب در تولید آهن آلات و سایر محصولات برای مقابله با این نوع موارد را طلب می نماید.

با توجه به حداقل نیاز 1000 لیتر آب برای تولید 4 کیلو گرم هندوانه؛ به نظر می رسد که برای یک تن هندوانه حداقل 250،000 لیتر آب مصرف می شود؛ از طرفی بنا بر آخرین گزارشات منتشر شده مطابق با برخی منابع؛ به نظر می رسد که برای تولید 1 تن آهن آلات هم حداقل 230،000 لیتر آب مصرف می شود.

عدم انتظار برای کاهش تولید آهن آلات

آیا در شباهت حیف و میل و یا صادرات “طلای آبی” تحت عنوان “آب پنهان”؛ آن هم با ارزش افزوده ناچیز در مقایسه با آب ارزشمند؛ بین فولاد خام تولیدی و یا هندوانه تمثیلی، می توان تفاوت قابل توجهی از بعد خسرانی که به حوزه آبی کشور وارد میشود؛ قائل شد ؟

از طرفی با توجه به شرایط کنونی نمی توان انتظار تعطیلی و یا کاهش حجم تولیدی حوزه آهن آلات را داشت؛ اما حداقل انتخاب بین بد و بدتر را که می توان متصور شد !؟

به گفته گزارشگر فولاد  آیا بهتر نیست که به جای ادامه تمرکز بر افزایش حجم تولید آهن آلات آن هم در این شرایط بحرانی آب؛ مضاف بر اینکه بر اساس تحقیقات صورت گرفته اخیر عنوان شده به فرض دستیابی به این رقم تولیدی فولاد، منابع معدنی محدود فعلی سنگ آهن کشور به سرعت تمام شده و شانس پایداری بلند مدت در این حجم از تولید ضعیف خواهد بود؛ به سمت افزایش بهره ‌وری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر با تمرکز بر سرمایه‌گذاری در لایه های پایینی صنعت به ویژه بخش خصوصی واقعی به جای افزایش تولید مواد خام و صادرات آن توسط شبه دولتی ها؛ متمرکز شویم ؟

به دلیل حساسیت ویژه ای که در مواجه با موضوع بحران آب در کشور وجود دارد؛

1) از روابط عمومی فولاد مبارکه طی تماسی اعلام شد که میزان مصرف آب برای تولید آهن آلات در شرکت ما 4 مترمکعب به ازای هر تن فولاد است.

از طرفی منبع اطلاعاتی ما در خصوص مصرف 230 هزار لیتر آب برای تولید هر تن آهن آلات ؛ سایت خبری شعار سال در تاریخ 26 شهریور 1396 به تاریخ 20 شهریور 96 با کد مطلب 131746 بوده است.

اینکه کدامیک به واقعیت نزدیک تر است کار بسیار مشکلی است؛ کما اینکه هر واحد تولیدی تکنولوژی و فناوری مختص خودش را دارد.

قیمت آهن آلات

اما در مواجه با اظهار نظر روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان؛ بر آن شدیم تا تحقیقات بیشتری را در این خصوص انجام دهیم و در حال حاضر تنها کاری که برای راستی آزمایی این آمار و ارقام می توان انجام داد؛ استناد به منابع مختلف و متعدد داخلی و خارجی و در صورت امکان برآورد یک تخمین حدودی است :

2) خبرگزاری ایمنا در تاریخ 9 تیر ماه 1393 به نقل از مدیر عامل فولاد مبارکه گزارش داده : “مصرف آب در سال ۱۹۸۳ میلادی به ازای تولید هر تن فولاد خام ۳۵ متر مکعب  بود که این میزان به ۱۰متر مکعب رسیده است.”

بررسی تحقیقات سایر موسسات

3) گزارش تحقیقاتی دانشگاه صنعتی اصفهان :

یک الی 150 متر مکعب آب به ازای تولید هر تن اهن آلات

4) وردپرس : 237000 لیتر به ازای هر تن :

To produce one ton of steel 237000 litres of water are used.

5) استیل پدیا : …جهت تولید هر تن اهن آلات به طور متوسط تا 20 مترمکعب آب مصرف می گردد.

6) روزنامه صمت :

…در سال ۲۰۱۱میلادی یک ابرپروژه بین ‌المللی در زمینه مدیریت مصرف آب در صنعت آهن آلات با محوریت انستیتوی بین‌المللی آهن و فولاد و با مشارکت ۲۹مجتمع بزرگ تولید آهن و فولاد از ۵ قاره جهان با سطوح فناوری و نیز اقلیم آب و هوایی متنوع در طول دو سال اجرا شد.

حاصل این پروژه آمار و ارقام و اطلاعات طبقه ‌بندی شده و متنوعی است که به‌ عنوان ورودی برای استفاده و ارائه راهکارهای موثر و فراگیر در مدیریت بهینه مصرف آب در صنعت آهن آلات به‌کار رفته است.

به‌ طور متوسط میزان مصرف سرانه آب به ازای تولید هر تن آهن آلات در میان تمام این شرکت‌ ها چیزی “حدود ۲۸ مترمعکب بر تن” بوده که از این میزان متوسط حدود ۱/۵درصد بازیافت شده و به خطوط تولید باز می‌گردد و ۳درصد به طور معمول به‌صورت بخار و ضایعات دیگر هدر می‌رود و بقیه دورریز می‌شود.

نتیجه گیری :

همانطوری که در این منابع دیده می شود؛ اعداد و ارقام مصرف آب برای تولید یک تن فولاد کاملا متغیر و  مختلف است؛ از 1000 تا 237000 لیتر ! و این موضوع تبدیل به مناقشه ‌ای جدی برای این حوزه شده بطوریکه بنا بر تکنولوژی و دانش تولید از فولادسازی تا فولادساز دیگر و از کشوری تا کشور دیگر متفاوت گزارش شده است.

اما در میان این منابع بنظر میرسد که کاملترین گزارش مربوط به یکی از مقالات تحقیقی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی باشد که عنوان شده مصرف آب به ازای تولید یک تن فولاد از 40 هزار لیتر بنا بر تحقیقات صورت گرفته در استرالیا تا 250 هزار لیتر در هند متفاوت است.

و این پروژه تحقیقی ما در نهایت به جز اظهار نظر شخصی هر واحد تولیدی در خصوص مصرف آبی که دارد؛ بدون در دسترس قرار داشتن راستی آزمایی شفاف و مشخصی از سوی یک کارگروه تخصصی سوم شخص بی طرف در مورد برآورد دقیق متوسط مصرف آب در صنعت آهن آلات کشور ما؛ همچنان مفتوح باقی ماند.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0