0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مقاومت تقاضا / پافشاری عرضه

به گفته گزارشگر فولاد در حالی که حوزه های نورد و شمش القایی برای حفظ سطوح قیمت های کنونی محصولات فولادی از جمله قیمت لوله گالوانیزه با فرار رو به جلو در تلاش است تا شاید بتوانند با ایجاد برخی نوسانات افزایشی تقاضا را به سمت خود جلب نمایند؛ با تخلیه فشار پشت سد تقاضای مستاصل و مضطرب تنها در فاصله دو نیم روز کاری ( آخر وقت سه شنبه تا اواسط روز چهارشنبه )؛ بازار مجددا به آرامش رسیده است

و به طوری که دیده شد تقاضای هوشمند به شدت در برابر این بازارسازی ها مقاومت نموده و عقب ‌نشینی نموده است؛ به طوری که علی رغم ادامه سناریوی جسته و گریخته افزایشی در برخی از مبادی نورد در روز جاری؛ سکوت معنا داری در بازار و در روز پنجشنبه حکم فرما بوده است؛

تقاضای انباری آگاه است که سناریوی کنترل عرضه و القاء نوسانات افزایشی قیمت لوله گالوانیزه و سایر محصولات کاذب بدون پشتوانه منطقی توسط عرضه کنندگان زنجیره تامین بازار فولاد نمی تواند عامل محرکی برای سرمایه‌گذاری انباری و بلند مدت فعالان میانی کشور باشد؛ چراکه هیچ متغیر اثرگذار مثبت و یا پتانسیل منطقی ای، پشت صحنه این مسابقات نمایشی و افزایشی قیمت ها وجود نداشته و ندارد.

اصرار و پافشاری عرضه کننده و مقاومت تقاضا موجب شده تا بازار مجددا و پس از یک بازه زمانی خیلی کوتاه، وارد فاز رکود و نظاره گردد به طوری که صرف نظر از روز نیمه تعطیل پنجشنبه، شاید بتوان گفت چهارشنبه هفته گذشته یکی از ساکت ترین روزهای کاری بوده است که در سال جدید و پس از تعطیلات نوروزی رصد شده است.

مشکلات موثر در تشدید جو روانی بازار فولاد

1) کنترل دلار 4200 تومانی توسط دولت

2) نرخ شمش 500 دلاری بازارهای جهانی

3) فاصله کاذب نرخ مواد اولیه ( بطور عمده قراضه آهن داخلی) با محصول نهایی (میلگرد آجدار)

4) فروکش کردن تقاضاهای هیجانی بازار

5) عدم تخلیه کامل حباب قیمت لوله گالوانیزه و سایر محصولات فولادی متاثر از دلار 6 هزار تومانی و مشهود بودن فضای پرت قیمتی در لایه های مختلف زنجیره تامین با توجه به میانگین نرخ مواد اولیه

6) انتظار عرضه آتی فولاد دولتی با نرخهای واقعی در بورس کالا و بالاخره

7) آرامش در بازارهای جهانی؛

  قیمت لوله فولادی

سیگنال های منفی موثر بر شکل گیری روند آتی بازار

از جمله مهم ترین عواملی هستند که به شدت بر جو کنونی بازار سایه انداخته اند به طوری که مشکل می توان توفیق قابل توجهی را برای ادامه پیگیری این سناریوی از پیش طراحی شده زنجیره تامین گروه B فولاد کشور با پرچمداری برخی از نوردکاران، متصور شد؛

به طور حتم ادامه مقاومت و نبود انگیزه کافی و منطقی در مواجه با خرید از سوی تقاضای حسابگر و هوشمند در هفته آتی؛ تحولات پیش روی حوزه ارزی کشور؛ و احتمال عرضه های فولادسازان شبه دولتی در بورس کالای داخلی و تاثیر معاملات آنها بر روند پیش روی بازار و بالاخره سمت و سوی بازارهای جهانی، نقش مهم و موثری را در شکل گیری روند آتی بازار ایفا خواهند نمود.

رفت و برگشت قیمت ها در بازار….

فروردین ماه امسال را باید ماه روندهای سینوسی در بازار فولاد نامید. بجز نیمه اول ماه که تعطیل و نیمه تعطیل بود, دو هفته بعد با روندهای متفاوتی طی شد.

ابتدا بازار تحت تاثیر نوسان شدید نرخ ارز و گمانه زنی ها در خصوص آینده برجام به شدت نامطمئن شد. طی هفته سوم فروردین قیمت لوله گالوانیزه و سایر محصولات به صورت پی در پی افزایش یافت تا جایی که بین 8 تا 10 درصد افزایش در قیمت میلگرد کارخانه های مختلف به ثبت رسید.

اما پس از اعلام سیاست های دولت برای نرخ ارز و تعیین قیمت دلار با نرخ ثابت به یکباره ورق برگشت و از ابتدای هفته جاری شاهد منفی شدن بازار فولاد داخلی بودیم.

حجم بالای خرید در هفته قبل و از طرفی انتظار کاهش بیشتر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله سپاهان در این هفته بازار را به یک سکون سنگین فرو برد و از شنبه تا سه شنبه حجم معاملات به شدت کاهش یافت.

امید به بازار فولاد در گرو بهبود تقاضای واقعی

اما از نیمروز سه شنبه موج کاهش قیمت متوقف و فروشها اکثرا بسته شد. تجربه نشان داده که در بیشتر بازارهای داخلی , روند منفی قیمتی حجم خرید را کاهش می دهد و رشد قیمت ها افزایش!

روزهای پایانی هفته اما بازار در مجموع روندی مثبت و امیدوارکننده داشت و با افزایش میانگین قیمت میلگرد در حدود 40 تا 60 تومان , امید به شروع اردیبهشت با رونق قوت گرفت.

انتظار می رود به مرور شاهد ورود و رشد تقاضای واقعی و مصرفی و بهبود واقعی بازار و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله گالوانیزه باشیم. قیمت شمش نیز طی این هفته شاهد چند روز افول بود که از روز گذشته وضعیت آن هم تحت تاثیر بازار مقاطع بهبود یافت اگرچه امروز نوسان شدیدی در بازار شمش گزارش نشد.

با توجه اطلاعات دریافتی از مبادی مختلف (اصفهان, یزد, ساوه, قزوین و…) قیمت ها بدون تغییر قابل توجه نسبت به آخرین قیمت های اعلامی روز گذشته, بین 2240 تا 2320 تومان اعلام گردید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0