0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تداوم سیاست های اشتباه در قیمت گذاری محصولات فولادی

در روز سه شنبه مشاهده کردیم که به واسطه عقب ‌نشینی نرخ شمش در بورس و مقاومت قیمت پروفیل قوطی و سایر مقاطع در عقب ‌نشینی بازار فولاد ساکت و بی رونق همراه با افزایش تخفیفات در برخی مبادی و یا کاهش قیمت سپری شد. البته نکات جالب هم دیده شد که در این میان تعداد انگشت شماری هم گاها با اعلام افزایش و محدودیت فروش سعی در تحریک تقاضا و جذب مشتری داشتند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که متاسفانه هر سیگنال اشتباهی که به بازار مخابره می شود؛ جبران آن حتی بلافاصله و حتی با بازگشت شرایط به وضعیت قبل در روز بعد به سختی صورت خواهد گرفت :

به طور مثال دو روز گذشته پارس خودرو طی اطلاعیه محصولات خود را رسما حدود بین 2 تا 5 میلیون تومان افزایش داد که پیرو این بخشنامه بلافاصله خودرو در بازار غیر رسمی افزایش پیدا کرد و مثلا استپ وی اتومات 65 میلیون تومانی تا 75 میلیون تومان در بازار قیمت خورد؛ به فاصله کمتر از 8 ساعت مجددا بخشنامه افزایشی شرکت کنسل شد.

ولی استپ وی اتومات هم چنان 75 تومان باقی مانده است و این یعنی یک اشتباه فاجعه بار استراتژیک که متاسفانه جمع و جور کردن اثرات زیان بار آن هم به سختی صورت خواهد گرفت.

افزایش قیمت در کسری از ساعت و بازگشت قیمت به سختی…

این روند حکایت قیمت محصولاتی از جمله قیمت پروفیل قوطی حوزه نورد بازار فولاد ماست که مواد اولیه پس از کش و قوس های فراوان بالاخره تا حدودی در مسیر بازگشت قرار گرفته ولی حالا بازیگران میانی ظاهرا مقاومت نشان می دهند و این موضوع تدریجی خواهد بود.

به طور کلی یک قانون واحد در بازار غیر رسمی کشور ما طی این چند سال برای مردم شناخته شده و مورد پذیرش قرار گرفته است ” افزایش قیمت به اشارتی و کسری از ساعت، ولی کاهش و بازگشت روزها و شاید هم ماه ها …”

روز سه شنبه علی رغم بازار آشفته حوزه ورق به واسطه معاملات بورس کالا؛ وضعیت در سمت تولیدکنندگان حوزه قوطی و پروفیل سفید و نسبتا آرام بود و قیمت پروفیل قوطی ثابت اعلام گردید.

واقعیتی که در زیر پوست این بازار وجود دارد؛ بازار ورق در حال حاضر در سقف قیمتی خود ایستاده است؛ عرضه محدود ورق در بورس کالا و رقابتی شدن نرخ پایه ورق کلاف گرم باعث شد که اثر این نرخ پایه نزدیک به نرخ های واقعی مجددا محو شده و قیمت ها مجددا با رقابت هیجانی، به نرخ سقف بازار معامله‌ گردد و در واقع روز از نو روزی از نو…

فولاد مبارکه آغازگر آشفتگی بازار

انتظار فعالان بازار حوزه ورق همانند سایر حوزه ها؛ عرضه کالا با نرخ عادلانه و حجم معقول در بورس کالا بوده است؛ تا شاید قیمت های کنونی بازار به سطح عادلانه و پایین تر بازگردد که متاسفانه به دلیل مهندسی در حجم عرضه و رقابتی شدن هیجانی این موفقیت حاصل نشد.

علت عدم تغییر محسوس قیمت پروفیل و قوطی هم با وجود این بازار آشفته شاید توجه به همین موضوع باشد که قیمت ‌های بازار آزاد در حال حاضر به اندازه کافی بالا هست که این نرخ رقابتی را پوشش دهد؛ ولی متاسفانه از کالای با نرخ عادلانه در این بازار مجددا خبری نشد؛ البته دور از انتظار نیست اگر متعاقب این وضعیت پیش آمده، فردا شاهد برخی نوسانات افزایشی قیمت پروفیل قوطی و حتی سایر محصولات  باشیم؛

قیمت پروفیل قوطی

به هر حال سیگنال منفی که به بازار مخابره می شود؛ عواقب خودش را دارد و در این میان تاوان این نوسان گیری ها بر دوش مصرف کننده مظلوم و بی نوا قرار خواهد گرفت.

وقتی که عرضه کننده ورق کلاف گرم با نرخ بر مبنای دلار 4200 تومانی در بورس کالا پیشنهاد می دهد؛ مشکل اساسی کجای کار است که نرخ مجددا به سقف بازار برخورد می کند ؟ آیا اصولا رعایت نرخ عادلانه پایه بدون در نظر گرفتن سایر المان های موثر بر نتیجه نهایی  اثر بخش خواهد بود ؟

سوالات مطرح شده در زمینه عرضه های اخیر

در واقع مشکل اساسی در کشور ما و در حوزه ورق کلاف گرم  توجه به مازاد تقاضا در تالار بورس می باشد که همین موضوع باعث شده عرضه کننده با این رفتار تکراری آشنا بوده به طوری که همواره عرضه محصولات خود در بورس را حدود نیمی از حجم تقاضا پیشنهاد دهد؛ سوالی که مطرح است این است که

 •  آیا عرضه کننده نمی توانست یا توان این را نداشته که به جای مثلا 40 هزار تن 100 هزار تن عرضه کند ؟
 •  اگر جواب خیر است پس این عرضه های مچینگ چه می گویند ؟
 •  اگر هم جواب مثبت است؛ چرا عرضه کننده به بازارسازی خود در خصوص کنترل حجم عرضه ادامه می دهد ؟ آیا حجم کل تقاضا همواره در بازار داخلی بیش از 100 هزار تن بوده است ؟
 •  اگر عرضه کننده به جای عرضه های ناعادلانه مچینگ؛ با کل ظرفیت خود در بورس کالا ظاهر می شود آیا باز هم رقابت این چنینی در سمت تقاضا صورت می گرفت ؟
 •  حل این معادله فقط یک راه حل دارد و هر دو طرف معامله هم به خوبی و روشنی از آن آگاهی دارند :

قابل توجه ناظران بورس کالا :

اگر واقعا یک بار برای همیشه واقعا قصد تزریق آرامش به بازار و بازگشت نرخ های عادلانه برای این ملت شریف را دارید؛ فقط کافی است یکبار امتحان نمایید :

1) عرضه های توجیه ناپذیر مچینگ متوقف گردد.

2) نرخ پایه بر اساس نرخ ارز مصوب و رسمی کشور بصورت عادلانه وضع گردد.

3) به عنوان حداقل حجم عرضه ورق کلاف گرم در بورس کالا با توجه به پتانسیل و ظرفیت عرضه کننده؛ و رفتار تقاضای بورس در هر دوره؛ برای هر عرضه حداقل 100 هزار تن باشد؛

به سادگی و قطعا دیگر خبری از رقابت هیجانی در بورس کالا نخواهد بود؛

اگر  و تنها اگر از این مانع عبور کنیم؛ آن وقت تکلیف مردم با تولیدکنندگان میانی روشن تر خواهد شد… باید دید در هفته های آتی قیمت پروفیل و سایر محصولات فولادی چه تغییری خواهد داشت؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0