0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مقایسه انواع فوم به کار رفته در هسته ساندویچ پانل

فوم پلی متا اکریلیمید: چنین فوم هایی در ساندویچ پانل ها دارای مانند روهاسل با چگالی یکسان استحکام و صلبیت بالایی به عنوان هسته از خود نشان می دهند. به علت حفظ ابعاد هندسی در اثر تغییرات دمایی این فوم به راحتی با الیاف پری پرگ که در دمای بالا پخته می شوند قابل استفاده است. اما به علت قیمت بالای این فوم ها استفاده ی آن ها محدود به صنایع هوا فضا و قطعات کامپوزیتی مانند پروانه بالگرد شده است.

فوم استرین اکریلونیترایل

رفتار این فوم ها بسیار شبیه به فوم های پی وی سی از نوع ارتباط متقابل است ولی دارای کرنش شکست و چقرمگی بالاتری نسبت به فوم های پی وی سی هستند. این مواد جاذب خوبی برای ضربه هستند. شکل پذیری حرارتی آسان این امکان را می دهد که این فوم ها را در شکل های پیچیده ی هندسی به کار برد.

هسته های چوبی

چوب ها دسته دیگری از مواد هستند که به عنوان هسته در ساختار ساندویچ پانل به کار می روند. چوب ها را می توان یک ساختار لانه زنبوری طبیعی دانست. به طوری که در ساختار میکروسکوپیک به صورت سلول های شش وجهی منظم از یک ساختار لانه زنبوری مصنوعی هستند. در صورتی که چوب به عنوان هسته در ساختار ساندویچ پانل استفاده شود رفتاری مانند ساختار لانه زنبوری مصنوعی دارد. تمامی هسته های چوبی اگر به خوبی با رویه و رزین پوشیده نشوند در معرض حمله رطوبت هستند. انواع چوب هایی که به عنوان هسته در ساندویچ پانل به کار می روند به شرح زیر است:

چوب بالسا

این چوب معمول ترین هسته چوبی مورد استفاده در ساندویچ پانل ها می باشد. اولین بار در دهه ی 1940 این چوب به عنوان هسته یا رویه آلومینیومی در ساخت قایق ها استفاده شد تا در مقابل ضرباتی که در اثر برخورد با آب ایجاد می شود مقاومت کند. هم چنین این ماده به عنوان عایق حرارتی و صوتی نیز کارایی خوبی از خود نشان می دهد.

قیمت آهن آلات

هسته چوب سرو

نوع دیگری از چوب که به عنوان هسته به کار می رود چوب سرو است. کاربرد معمول آن به عنوان هسته در ساندویچ پانل به کار رفته در بدنه زیر دریایی می باشد. در این ساختار رویه های کامپوزیتی با زوایای 45 درجه جهت ایجاد سختی برشی و محافظت از چوب به کار می رود. مواد دیگری نیز مانند کرمت و اسفرتکس که حالت نمدی دارند، جهت استفاده در ساختارهای ساندویچی به عنوان هسته به کار می روند.

این مواد دارای چگالی کمتری در مقایسه با مواد کامپوزیتی هستند. این مواد دارای ضخامتی بین 1 تا 3 میلی متر می باشد و به عنوان تقویت کننده بین لایه های کامپوزیت به کار می رود. به خاطر کاربرد سریع و شکل پذیری راحتشان این مواد در ساخت کره های توخالی به عنوان لایه های میانی به کار می روند

مواد به کار رفته در رویه ها

جنس رویه ی مورد استفاده در ساندویچ پانل ممکن است فلزی یا کامپوزیتی باشد. بیشترین کامپوزیت هایی که به عنوان رویه در ساختار ساندویچی به کار می روند مواد مرکب با پایه پلیمر و الیاف مختلف می باشند. الیاف مورد استفاده در مواد کامپوزیتی را می توان به چهار دسته عمده زیر تقسیم نمود:

 • الیاف معدنی
 • الیاف آلی
 • الیاف طبیعی
 • الیاف فلزی

الیاف مهم مورد استفاده در صنعت کامپوزیت شامل الیاف شیشه، الیاف کربن، الیاف کولار و الیاف آلی مانند پلی اتیلن می باشند. در ادامه به معرفی اجمالی این الیاف می پردازیم

الیاف شیشه

قیمت نسبتا پایین، استحکام کششی بالا، مقاومت شیمیایی خوب و خواص عایق مناسب از جمله مزایای این الیاف هستند. با این حال شکنندگی، مقاومت خستگی نسبتا پایین و حساسیت به سایش از محدودیت های آن ها به شمار می روند.

الیاف کربن

الیاف کربن دارای استحکام کششی، استحکام خستگی و مدول کششی بالا می باشند. وزن مخصوص و هم چنین ضریب انبساط حرارتی آن ها پایین است. از محدودیت های آن ها می توان مقاومت ضربه ای پایین، هدایت الکتریکی بالا، کرنش شکست پایین و نهایتا قیمت بالای آن ها را ذکر نمود. الیاف کربن بر پایه ی اکریلونیتریل دارای مدول 517 می باشند. حال آن که الیاف کربن با استحکام کششی بالا دارای دارای مدول بالا می باشند.

الیاف آرامید

این الیاف جرم مخصوص پایین و مدول و استحکام کشی و مقاومت ضربه ای بالایی دارند. همچنین مقاومت در مقابل شکست ناشی از خزش آن ها بسیار عالی است. در مقابل حلال های آلی، مواد سوختنی و نرم کننده ها مقاومت بالایی دارند. از محدودیت های آن ها می توان به پایین بودن مقاومت فشاری و حساسیت در برابر نور ماوراء بنفش که منجر به کاهش استحکام کششی و ایجاد رنگ پریدگی در آن ها می شود اشاره کرد. تمامی این موارد بر روی قیمت ساندویچ پانل تاثیرگذار می باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0