0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

‏اگر درخواستی نباشد امکان واردات وجود نخواهد داشت

سیاست کم شدن نرخ ورق فولادی در حالی به گفته منابع خبری تبدیل به نگرانی بزرگی در بازار آهن آلات کشور شده است که بعضی از فعالان بازار اعلام کرده اند پیش بینی نمی شد وزارت صنایع و معادن کشور این اقدام را عملی سازد. در طول روزهای جاری مسایل پیش آمده راجع به کم شدن نرخ ورق فولادی در دو قسمت عنوان می شود:

 اول آنکه درطول سال ۹۶ طبق پیشنهادات شرکت مجتمع فولاد و با نگاهی عمیق تر، کاهش نرخ ورق فولادی به این منظور و به علت افزایش نرخ ورق فولادی درخواست گردید. به علت وجود محدودیت در تولید ورق فولادی به ضخامت کم تر از 4 میلی متر، هم چنین در جهت دیگر افزایش نرخ آهن آلات در بازار جهانی موجب شد که به منظور جلوگیری از روند افزایشی نرخ آهن آلات که در بازار داخلی تحت اثر نرخ های جهانی بوده است، برای کاهش نرخ ورق فولادی پیشنهاد دادند با این حال اجرای آن و گرفتن تصمیم در جهت این مساله به پس از انتخابات انتقال یافت.

هم چنین به گفته منابع خبری کاهش نرخ در قسمت شمش نیز به وجود می آید ، که این مسئله بدون نظر گرفتن از صاحب نظران در این راستا و انجام مطالعات بوده است. با این حال برخی اعتقاد دارند که کم شدن نرخ شمش تصمیمی اشتباه بوده است. آن طور که به نظر می رسد در سال جاری حدودا به میزان 5 میلیون تن ورق و شمش صادر شده است و این رقم به این شکل است که میزان ارائه این محصول بیشتر از درخواست بوده است.

قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

برتری های کم شدن نرخ ورق فولادی

کارشناسان براین باورند دیوار نرخ به‌ عنوان یک ابزار برای حمایت از تولید و کنترل بازار درزمینه های مختلف به ‌چشم می‌آید. تعیین نرخ نیازمند برنامه ‌ریزی و پیش‌بینی مطلق است تا در برابر نوسان حاکم بر بازارهای بین‌المللی و داخلی، متناسب با ظرفیت ارائه و درخواست به افزایش یا کاهش نرخ کالای مورد نظر منجر شود.

در شرایطی که خیلی از کشورها با اضافه ارائه آهن آلات روبه رو هستند و سعی در زیاد شدن صادرات محصولات خود و یافتن بازار مصرف برای تولیدات خود دارند این قضیه می‌تواند تهدیدی برای سایر آهن آلات سازان جهان باشد. از این‌ جهت دولت‌ها با زیاد شدن نرخ می‌توانند از واردات بی‌ رویه آهن آلات به کشور جلوگیری کنند.

 به اعتقاد بعضی کارشناسان، در ایران نیز براساس شواهد موجود، زیادشدن نرخ واردات آهن آلات در سال کنونی تاثیر مثبتی برکم شدن واردات داشته است و دولت باید نسبت به زیاد شدن بیشتر میزان نرخ فعلی تدابیر لازم را بیندیشد. و اما از سوی دیگر به اعتقاد بعضی دیگر از فعالان این بازار، دولت باید با رویت دقیق بازار، نسبت به زیاد شدن عدد نرخ کنونی اقدام کند؛

رقابت با بازارهای جهانی

چراکه نبود درخواست در بازار داخل یکی از علتهای اصلی کم شدن واردات محصولات آهن آلات به کشور بوده و زیاد شدن نرخ آهن آلات در سال‌ کنونی اثری در این زمینه نداشته است.

ازطرفی برخی دیگر از تولیدکنندگان می‌گویند، امروز وضع نرخ بسیار بالا روی مواد اولیه باعث شده که صنایع پایین دستی، اولا با نرخ بالا قدرت واردات مواد اولیه خود را نداشته باشند و دوما برای تهیه مواد اولیه خود از بازار داخل ناگزیر بالاتر ازنرخ خای جهانی اقدام کنند.

بدیهی است در چنین شرایطی نرخ های تمام شده محصولات آهن آلات بسیار بالاتر ازبهای جهانی می‌شود و شرکت در بازارهای بین‌المللی را سخت و به اجبار حضور خود را کمرنگ می‌کنند، بنابراین وضع نرخ های بیشتر باید در زمینه محصولات میانی و نهایی آهن آلات صورت گیرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0