5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

میانگین قیمت میلگرد کارخانجات در هفته گذشته

قیمت میانگین میلگرد کارخانجات از جمله قیمت میلگرد بناب در هفته گذشته مصادف با هفته پایانی فروردین ماه برای سایز ۳۲-۸ میلی متر در روزهای ابتدایی هفته به میزان ۲۷۱۲۴ ریال گزارش شد در حالی که این روند در روزهای پایانی کاهشی گردید و به میزان ۲۶۶۵۱ ریال رسید.

در روزهای پایانی هفته گذشته برخی از کارخانجات فروش های خود را بستند و برخی دیگر نیز هم چنان روند نزولی قیمت های پیشنهادی را پیش گرفتند. به طور کلی متوسط قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان ۲۶۸۵۶ ریال گزارش گردید.

بنابر اطلاعات رسیده قیمت میلگرد در روزهای پایانی فروردین نسبت به قیمت اعلام شده در روزهای پایانی اسفند افزایش حدود ۳۰۰ تومان داشته است. قیمت میلگرد پیشنهادی کارخانجات در روزهای پایانی اسفند ماه سال ۹۶ به میزان ۲۴۷۳۱ ریال بوده است در حالی که قیمت این محصول در روزهای پایانی فروردین ۹۷ به میزان ۲۷۲۴۳ ریال رسیده است.

هم چنین میلگردهایی که با قیمت پایین در روزهای پایانی سال ۹۶ خریداری شده اند هنوز در انبارها وجود داشته و به فروش نرسیده اند. این امر نیز به سردرگمی بازار دامن زده است زیرا با وجود موجودی بالای انبارها اکثر فعالان بازار به فکر فروش بوده و همین امر سبب کاهش میزان تقاضای خرید شده است.

تاثیر کاهش میزان صادرات بر بازار آتی

قیمت میلگرد صادراتی در سال گذشته حدودا به میزان ۵۲۰-۴۸۰ دلار به ازای هر تن فوب بوده است ولی در حال حاضر با کاهش میزان صادرات به نظر می رسد که قیمت این محصول نیز کاهش یافته و به همین دلیل تمایل به فروش محصولات در بازار داخلی افزایش یابد.

پیش بینی می شود چنانچه نرخ شمش پیشنهادی فولاد خوزستان کاهش یافته و به ۲۱۰۰۰ ریال برسد قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات به قیمت ۲۴۵۰۰ باز می گردد. در این شرایط بازار مطمینا در برابر افت قیمت ها مقاومت خواهد کرد که در نتیجه آن مجددا شاهد رکود در بازار خواهیم بود.

به همین علت پیش بینی روند بازار در ماه های پیش رو با توجه به سردرگمی بازار بسیار دشوار می باشد. با این حال اردیبشهت و خرداد پیش رو ماه های سرنوشت سازی خواهند بود و روند کلی بازار تا روزهای پایانی سال را مشخص خواهند کرد. آن چه مشخص است این است که در ماه های پیش رو نیز همچون روزهای اخیر شاهد نوسانات در بازار خواهیم بود و قیمت ها به زودی به ثبات نخواهد رسید.

قیمت میلگرد بناب

ثبات بازار فولاد در روزهای آتی تنها در گرو بهبود نرخ ارز می باشد فعالان بازار معتقدند که نرخ کنونی ارز تنها سبب افت بازار صادراتی و رونق بازار داخلی و وارداتی خواهد شد که افزایش قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات را به دنبال خواهد داشت. بازارهای جهانی نیز در هفته جاری بر بازار ایران تاثیر داشته اند.

رونق بازارهای جهانی و رقابت کارخانجات داخلی

برای مثال قیمت میلگرد صادراتی چین طی هفته گذشته رونق یافته است زیرا بازار داخلی فولاد این کشور بهبود داشته و همین امر سبب افت قیمت ها در بازار صادراتی گشته است. طی هفته قبل از آن قیمت میلگرد صادراتی این کشور افزایش شدیدی یافته بود و به همین دلیل خریدار چندانی نداشت.

این در حالی است که طی هفته گذشته قیمت این محصول مجددا کاهش یافته و همین امر میزان تقاضا را در بازار صادراتی چین افزایش داده است. میلگرد صادراتی CIS و اروپا نیز به ترتیب کاهش و ثبات قیمت ملاحظه گردید. به طور کلی بازار صادراتی آسیا طی هفته گذشته با کاهش مواجه گردید و همین امر سبب رونق این بازارها گشت.

پیش بینی قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات در روزهای آتی

قیمت میلگرد در بازار داخلی علاوه بر نرخ دلار از نوسانات محصولات اولیه نیز تاثیر زیادی گرفته است. قیمت شمش در بازار داخلی در نخستین روز کاری هفته گذشته به میزان ۲۳۳۰۰ ریال گزارش شد ولی با افت قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات در روزهای پایانی هفته شاهد عقب نشینی قیمت شمش در بازار نیز بودیم.

در روز سه شنبه قیمت این محصول به طور متوسط به میزان ۲۲۸۰۰ ریال رسید در حالی که در روز چهارشنبه مجددا شاهد افزایش نرخ شمش و صعود آن به سطح ۲۳۴۰۰ تومان بودیم. این نوسانات تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد نیز داشته و در روزهای پایانی هفته مجددا شاهد افزایش قیمت های پیشنهادی کارخانجات از جمله میلگرد بناب بودیم.

به طور کلی این هیجانات و فراز و نشیب های نرخ محصولات فولادی بازار را در سردرگمی شدیدی فرو برده است و باید دید در ماه اردیبهشت جهت گیری بازار به کدام سمت خواهد رفت.

۵
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری