5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

میانگین قیمت میلگرد کارخانجات در هفته گذشته

قیمت میانگین میلگرد کارخانجات از جمله قیمت میلگرد بناب در هفته گذشته مصادف با هفته پایانی فروردین ماه برای سایز 32-8 میلی متر در روزهای ابتدایی هفته به میزان 27124 ریال گزارش شد در حالی که این روند در روزهای پایانی کاهشی گردید و به میزان 26651 ریال رسید.

در روزهای پایانی هفته گذشته برخی از کارخانجات فروش های خود را بستند و برخی دیگر نیز هم چنان روند نزولی قیمت های پیشنهادی را پیش گرفتند. به طور کلی متوسط قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان 26856 ریال گزارش گردید.

بنابر اطلاعات رسیده قیمت میلگرد در روزهای پایانی فروردین نسبت به قیمت اعلام شده در روزهای پایانی اسفند افزایش حدود 300 تومان داشته است. قیمت میلگرد پیشنهادی کارخانجات در روزهای پایانی اسفند ماه سال 96 به میزان 24731 ریال بوده است در حالی که قیمت این محصول در روزهای پایانی فروردین 97 به میزان 27243 ریال رسیده است.

هم چنین میلگردهایی که با قیمت پایین در روزهای پایانی سال 96 خریداری شده اند هنوز در انبارها وجود داشته و به فروش نرسیده اند. این امر نیز به سردرگمی بازار دامن زده است زیرا با وجود موجودی بالای انبارها اکثر فعالان بازار به فکر فروش بوده و همین امر سبب کاهش میزان تقاضای خرید شده است.

تاثیر کاهش میزان صادرات بر بازار آتی

قیمت میلگرد صادراتی در سال گذشته حدودا به میزان 520-480 دلار به ازای هر تن فوب بوده است ولی در حال حاضر با کاهش میزان صادرات به نظر می رسد که قیمت این محصول نیز کاهش یافته و به همین دلیل تمایل به فروش محصولات در بازار داخلی افزایش یابد.

پیش بینی می شود چنانچه نرخ شمش پیشنهادی فولاد خوزستان کاهش یافته و به 21000 ریال برسد قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات به قیمت 24500 باز می گردد. در این شرایط بازار مطمینا در برابر افت قیمت ها مقاومت خواهد کرد که در نتیجه آن مجددا شاهد رکود در بازار خواهیم بود.

به همین علت پیش بینی روند بازار در ماه های پیش رو با توجه به سردرگمی بازار بسیار دشوار می باشد. با این حال اردیبشهت و خرداد پیش رو ماه های سرنوشت سازی خواهند بود و روند کلی بازار تا روزهای پایانی سال را مشخص خواهند کرد. آن چه مشخص است این است که در ماه های پیش رو نیز همچون روزهای اخیر شاهد نوسانات در بازار خواهیم بود و قیمت ها به زودی به ثبات نخواهد رسید.

قیمت میلگرد بناب

ثبات بازار فولاد در روزهای آتی تنها در گرو بهبود نرخ ارز می باشد فعالان بازار معتقدند که نرخ کنونی ارز تنها سبب افت بازار صادراتی و رونق بازار داخلی و وارداتی خواهد شد که افزایش قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات را به دنبال خواهد داشت. بازارهای جهانی نیز در هفته جاری بر بازار ایران تاثیر داشته اند.

رونق بازارهای جهانی و رقابت کارخانجات داخلی

برای مثال قیمت میلگرد صادراتی چین طی هفته گذشته رونق یافته است زیرا بازار داخلی فولاد این کشور بهبود داشته و همین امر سبب افت قیمت ها در بازار صادراتی گشته است. طی هفته قبل از آن قیمت میلگرد صادراتی این کشور افزایش شدیدی یافته بود و به همین دلیل خریدار چندانی نداشت.

این در حالی است که طی هفته گذشته قیمت این محصول مجددا کاهش یافته و همین امر میزان تقاضا را در بازار صادراتی چین افزایش داده است. میلگرد صادراتی CIS و اروپا نیز به ترتیب کاهش و ثبات قیمت ملاحظه گردید. به طور کلی بازار صادراتی آسیا طی هفته گذشته با کاهش مواجه گردید و همین امر سبب رونق این بازارها گشت.

پیش بینی قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات در روزهای آتی

قیمت میلگرد در بازار داخلی علاوه بر نرخ دلار از نوسانات محصولات اولیه نیز تاثیر زیادی گرفته است. قیمت شمش در بازار داخلی در نخستین روز کاری هفته گذشته به میزان 23300 ریال گزارش شد ولی با افت قیمت میلگرد بناب و سایر کارخانجات در روزهای پایانی هفته شاهد عقب نشینی قیمت شمش در بازار نیز بودیم.

در روز سه شنبه قیمت این محصول به طور متوسط به میزان 22800 ریال رسید در حالی که در روز چهارشنبه مجددا شاهد افزایش نرخ شمش و صعود آن به سطح 23400 تومان بودیم. این نوسانات تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد نیز داشته و در روزهای پایانی هفته مجددا شاهد افزایش قیمت های پیشنهادی کارخانجات از جمله میلگرد بناب بودیم.

به طور کلی این هیجانات و فراز و نشیب های نرخ محصولات فولادی بازار را در سردرگمی شدیدی فرو برده است و باید دید در ماه اردیبهشت جهت گیری بازار به کدام سمت خواهد رفت.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0