0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر نوسانات اخیر ارز بر قیمت ناودانی در بازار داخلی

به گزارش یکی از خبرگزاری های داخلی، در یکی دو هفته گذشته با توجه به نوسانات نرخ ارز با افزایش قیمت ناودانی در بازار داخلی مواجه شدیم. همچنین هر چند در روز های گذشته هم زمزمه هایی در مورد افت و خیز نرخ ارز شنیده شد اما تغییرات محسوسی در مورد قیمت ناودانی شنیده نشد.

به علاوه کارشناسان می گویند: اگر هم قیمت ناودانی برخی از کارخانه های تولید نوساناتی هم طی چند روز گذشته پیدا کرده باشد، متاثر از عوامل دیگری بوده و به بازار ارز مرتبط نمی شود. اما در کل بازار نبشی و ناودانی طی چند ماه گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است و تاثیر گذاری نرخ ارز هم به این افت و خیز ها دامان زده است.

به ‌ویژه این که اکثر کارشناسان بر این باورند که نوسانات نرخ ارز احتمالا ادامه دار خواهد بود و تولید کنندگان ناودانی در کشور، همچنان چشم به این تغییرات دوخته‌ اند اما خریداران همچنان منتظر پایان یافتن این تغییرات تدریجی هستند و امیدوارند که در مدت کمی که از سال ٩۶ باقی مانده است، تغییر آنچنانی در قیمت ناودانی اتفاق نیفتد.

پیش بینی ثبات قیمت ناودانی در هفته جاری

بسیاری از فعالان بازار نبشی و ناودانی معتقدند که در شرایط فعلی نمی‌توان قیمت ناودانی را در بازار داخلی افزایش داد و در چنین وضعیتی ثابت ماندن قیمت ‌ها تنها احتمال ممکن برای تخمین قیمت‌ ناودانی است. علاوه بر این، به گفته فعالان در بازار، تثبیت قیمت ها باعث زیان مالی برخی از تولید کنندگان ناودانی کشور شده است.

قیمت نبشی

همچنین شایع شذه است که برخی از  شرکت ‌ها نیز در اندیشه کوچک کردن واحد هایشان هستند. در هفته های اخیر نیز تعدیل نیرو یا تعطیلی موقتی برخی از واحد های تولیدی نیز در این صنف در کشور دیده شده و کارشناسان و متخصصان این حوزه معتقدند که یکی از روش های توقف این روند، کنترل کردن و تعدیل قیمت مواد اولیه در بازار است.

در ادامه باید گفت که شاخص نرخ بازار مقاطع طویل فولادی از جمله قیمت ناودانی طی یک هفته گذشته در برخی از کارخانه های تولید کنندگان این محصول توام با ثبات و اندکی کاهش بود که بنا بر نظر تحلیل گران، عامل اصلی این وضعیت بازار، علیرغم زیر فشار بودن موتور محرک تولید ناودانی به دلیل ادامه روند افزایش نرخ قراضه آهن می باشد.

تاثیر تغییرات آب و هوایی

علاوه بر این، تقاضای ضعیف برای خرید ناودانی به واسطه تغییرات آب و هوایی و برودت اخیر هوا هم از جمله عواملی است که به آن اشاره شده است. همچنین با اعتراض خریداران طی هفته های اخیر، دولت دست به کنترل و عقب ‌نشینی بازار ارز زد و همزمان آرامش نسبی ای هم بر بازار های جهانی حاکم شد که این اقدامات از جمله گام های مثبتی بود که در جهت ثبات قیمت ناودانی در بازارهای داخلی برداشته شد.

همچنین بنا بر گزارش نرخ باکس در مورد حوزه قراضه آهن؛ شاخص نرخ این کالا طی حدود 20 روز گذشته تا کنون، همچنان قوی اما آهسته و با شیب ملایم روند افزایشی داشته است. این در حالی است که بنا بر همین گزارشات قیمت قراضه در چندین مبدا با میانگین افزايشی در حدود 5+ تومان/کیلو نسبت به روز گذشته دیده می شود که در پی همین افزایش قیمت ها، کارشناسان در انتظار بالا رفتن اندک نرخ ناودانی هم هستند.

در حال حاضر تولید کنندگان ناودانی در کشور اغلب دچار فشار هزینه های جانبی برای تولید این محصول هستند به طوری که فرار از این فشار ها برای فعالان این حوزه تقریبا گریز ناپذیر به نظر میرسد اما وضعیت فعلی حاکم بر بازار ناودانی فعلا قابل تحمل است و اگر حمایت هایی در این بین صورت گیرد قطعا شرایط بهتر خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0