0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسان قیمت تیرآهن و تقاضای مطلوب در روزهای آغازین سال 97

قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن حدود 30 الی 60 تومانی نسبت به آخرین قیمتهای اسفندماه تا به امروز در این مبادی دیده میشود. در ادامه اطلاع رسانی های روزهای گذشته؛ با بازگشایی حدود یک چهارم از مجموع حدودا 50 الی 60 کارخانه نورد مقاطع طویل فولادی فعال در داخل کشور؛نوسان گیری های پلکانی در مواجه با تقاضای نسبتاً مطلوب روزهای ابتدایی سال 97 طی روزهای گذشته تا کنون ادامه داشته است.

باید دید که با احتساب این حدودا 50 تومان افزایش قیمت آهن الات و قیمت تیرآهن مجدد نوسان گیری شده این روزهای تقریبا تعطیل حوزه نورد؛به گفته گزارشگر فولاد از طرفی با توجه به متوسط مارجین 310 تومانی حوزه نورد که در آخرین روزهای اسفند ماه رصد شد؛ واکنش حوزه شمش القایی در مواجه با این وضعیت به وجود آمده فعلی چه خواهد بود و از طرفی با فروکش نمودن احتمالی تب تقاضای بازار میلگرد در اواخر فروردین ماه به تبعیت از ماهیت نوسانی بازار داخلی و تصمیم گروه پیش قراولان نوردکار برای تجدید موجودی شمش در مواجه با این فضایی که مسبب نوسان سازی آن خودشان بوده اند؛ واکنش حوزه شمش القایی قطعا” قابل تامل خواهد بود .

امید آن میرود که بر خلاف انتظار پیش رو، تقاضای موثر داخلی همچنان مطابق میل زنجیره تامین فولادسازان گروه B پایدار باشد که در غیر اینصورت و بطور حتم حوزه نورد در روزهای آتی با چالشی مجدد در خصوص تامین شمش در شرایط تقاضای ضعیف مواجه خواهد شد که شرایط را برایاین حوزه تا حدودی بغرنج و فرسایشی خواهد نمود؛

قیمت تیرآهن

در واقع بی راه نیست اگر از این جمله به عنوان یک اصل کلییاد شود که ” چنانچه هر جاییکه از زنجیره تامین گروه B نوسان گیری صورت گیرد، بطور حتم به عنوان بازتابی سینوسییا موجی شکل، در پاسخ به این رفتار، گذشته از عکس العمل متقابل حوزه شمش؛ رکودی هر چند مقطعی به عنوان برآیند این رفتار متبلور خواهد شد و در آن مقطع زمانی صرفنظر از حق و حقوق پایمال شده مصرف کننده مظلوم؛ صدای نارضایتی حوزه نورد مجددا بلند خواهد شد که چرا شمش گران میشود و قطعا در آن زمان مسئولیت وضعیت به وجود آمده خودشان خواهند بود…”

حال نامعلوم قیمت تیرآهن بعد از تعطیلات پایانی نوروز

با این حال هنوز مشخص نمی باشد که پس از اتمام تعطیلات و هم چنین تعطیل 3 روزه پیش رو بازار به چه سمتی پیش خواهد رفت و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن چه تغییراتی خواهد یافت. این در حالی است که با توجه به روند صعودی نرخ ارز در روزهای ابتدایی سال جاری می توان گفت که پس از اتمام تعطیلات بازار تیرآهن و سایر محصولات فولادی به سمت رشد قیمت ها پیش خواهد رفت.

در روزهای پایانی سال گذشته بازار فولاد شاهد سیگنال های بسیار مثبتی بوده است در حالی که به دلیل نزدیک شدن به تعطیلات و تعطیلی زودهنگام بازار این سیگنال ها نتوانستند تاثیر زیادی بر بازار داشته باشد. یکی از این سیگنال ها افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی بوده است که این روند در حال حاضر نیز ادامه داشته و ممکن است پس از پایان یافتن تعطیلات بر بازار فولاد تاثیر بگذارد. هم چنین از دیگر سیگنال های مثبتی که در روزهای پایانی سال گذشته شاهد آن بودیم روند افزایشی قیمت شمش بوده است که در آن روزها نتوانست بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی تاثیر داشته باشد. در حال حاضر نیز روند این بازار به گونه ای دیگر رقم خورده است.

با این حال این سیگنال های مثبت نتوانسته است در روزهای جاری هم چنان بر بازار تاثیرگذار باشد و این نشانه ها جای خود را به سیگنال های منفی داده اند. در حال حاضر شاهد کاهش میزان عرضه و افزایش میزان تقاضا و کاهش میزان موجودی انبارها بوده ایم که این امر به دلیل مشکلات ترافیک جاده ها و هم چنین نگرانی از افزایش بیشتر نرخ دلار بوده است. هم چنین بازار گر تلاطم شمش نیز سبب افزایش میزان تقاضا در روزهای جاری شده است که این امر با کمبود میزان تقاضا سبب ایجاد سیگنال های منفی گردیده است. بنابراین افزایش تقاضا در روزهای جاری سبب شد تا برخی از عرضه کنندگان قیمت برخی محصولات از جمله قیمت تیرآهن را افزایش داده و از فرصت پیش آمده استفاده نمایند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0