5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گرانی ورق‌ سیاه و تعطیل شدن خط تولید

رئیس سندیکای لوله و پروفیل می گوید: عدم تعادل در قیمت ورق‌های فولادی طی چهار سال گذشته منجر به تعطیلی بسیاری از صنایع شده است.

طبق گزارش خبرگزاری فارس، سید علی محمد ابویی گفت: از سال 93 تا کنون قیمت ورق سیاه  فولادی تولید شده در داخل کشور به حدی افزایش یافت که صادرات ما از بین رفت و صنایع داخلی هم توانایی رقابتی شان را از دست دادند.

وی گفت: طی سال های 93 و 94 قیمت ورق های فولادی ای که تولید داخل بودند در مقایسه با بازار جهانی 30 تا 50 درصد گرانتر شده بود.

ابویی اضافه کرد: انحصار در شرکت فولاد مبارکه باعث افزایش یافتن فروش محصولات این کارخانه شده است و به همین دلیل تولیدات صنایع مرتبط نیز، به مرورغیر اقتصادی شده است.

رئیس سندیکای لوله و پروفیل ادامه داد: در سال 95 شرکت فولاد مبارکه مرتکب گرانفروشی داخلی شده است و شورای رقابت نیز با شکایت ما درمورد گرانفروشی این کارخانه حکم صادر کرده است.

وی افزود: بورس کالا اجازه ی کاهش یافتن  قیمت فولاد را نمی دهد، در آنجا فقط قیمت ها به صورت افزایشی است و قیمت پایه ای را که فولاد مبارکه می گذارد قابل کاهش نمی باشد.

ابویی طی گزارشی گفت: 35 درصد از صنایعی که فولاد مصرف می‌کنند به خاطر مشکلات پیش آمده در مورد قیمت ها، کاملاً تعطیل شده اند و بقیه هم با 35 تا 40 درصد کار می کنند.

کانال تلگرام مرکزآهن جهت عضویت

کاهش قیمت کلاف گرم در بورس شانگهای

در تاریخ پنج شنبه  19 اكتبر، قیمت كلاف گرم در بورس شانگهاي كاهش یافت و این امر باعث شد این محصول در بازار نقدي هم با افت قيمت رو به رو شود.

 به گفته ی يكي از تجار شانگهاي، تضعيف مواد اوليه در بازار باعث كاهش بر بازار فولاد شده است و همچنین خريد هاي مقطعي در بورس را افزايش داده است. محدوديت هاي موجود در توليد فولاد در شمال چين تاثيرات منفي بر میزان تقاضاي كلاف گرم داشته است.

 به گزارش روزنامه ی متال بولتن معاملات امروز بازار نقدي چين نسبتا مطلوب و مفید ارزيابي مي شود اما جمع کثیری از خريداران ضمن توقف فرایند خريد، به پايش بازار پرداخته اند و منتظر كاهش بيشتر قيمت ها می باشند.

به گفته ی يكي  از تحليل گران بازار، پیش بینی می شود قیمت كك پس از افزايش طی يكي دو ماه اخير، با كاهش همراه شود و سنگ آهن نیز پس از كاهش هاي رخ داده ی اخير بدون تغيير باقي بماند.

در تاریخ پنج شنبه  19 اكتبر در بورس شانگهاي كلاف گرم با كاهشی به میزان 119 يوان نسبت به روز گذشته، به قیمت 3916 يوان رسيد. كلاف گرم در بازار شرق چين (شانگهاي) نیز با كاهش قیمت به میزان  140 تا 150 يوان نسبت به روز گذشته 4000 تا 4040 يوان و در شمال چين (تيانجین) با كاهشی معادل 100 يوان نسبت به روز گذشته به 3980 تا 4020 يوان رسيد .

 در روز پنج شنبه  19 اكتبر هر1 دلار معادل با 6.62 يوان بود.

صادرات فولاد و ورق سیاه در ایران

طی سال 2016 ، بر اساس اطلاعات تجاری دوازده کشور دنیا (ایتالیا، امارات متحده عربی، اسپانیا، هند، عمان، پرتغال، لهستان، الجزایر، بلژیک، اردن، انگلستان و آلمان)، ایران در کل به میزان 484 هزار تن ورق فولاد گرم (با کد تعرفه ی 720839 و ضخامتی معادل کمتر از 3 میلی متر) به ارزش 160 میلیون دلار و میانگین قیمت واحد 331 دلار در هر تن به تمامی این کشورها صادر کرد. در سال جاری ایتالیا با 282 هزار تن واردات از کشور ایران (به ارزش تقریبی 88 میلیون دلار) و 58 درصد از مجموع این دوازده کشور، اولین واردکننده ی ورق گرم از ایران بود. پس از کشور ایتالیا، کشورهای امارات متحده عربی و اسپانیا نیز هریک با 57 هزار تن واردات به قیمت 20 میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

در سال جاری، پس از کشور عربستان سعودی با صادراتی به میزان 167 هزار تن ورق فولاد گرم به امارات متحده عربی، ایران رتبه ی دومین صادرکننده ی این کالا را با صادرات 57 هزار تن به خود اختصاص داد. میانگین قیمت ورق فولاد گرم وارداتی کشور امارات متحده از ایران بطور کلی پایین­ بوده و با میانگین ارزشی معادل 353 دلار در تن، کمتر از کشورهای هند، کره ی جنوبی، چین و عربستان سعودی به ترتیب با میانگین ارزشی 504، 442، 436 و 425 دلار در تن و نیز میزان کل واردات جهانی به ارزش 413 دلار در تن می­باشد.

تثبیت قیمت ورق گرم وارداتی در ایران

طبق ارزیابی های هفتگی روزنامه ی متال بولتن در روز چهارشنبه 25 ژانویه، قیمت ورق گرم وارداتی ایران معادل 505-510 دلار در هر تن در بنادر ایرانی بوده است. پیشنهادات مربوط به ورق های درجه ST-37  که در تولید لوله و پروفیل مورد استفاده قرار می گیرند، در حدود 450-455 یورو (484-489 دلار) در هر تن بوده است. منابع خبری هزینه های تخمین زده شده از این بندر ایرانی را در حدود 20 دلار در هر تن، بسته به دوره حمل و نقل ) برآورد می کنند.  پیشنهادات در مورد ورق های  درجه -22 که معمولا زیاد استفاده می شوند، در حدود 465 دلار (500 دلار) در هر تن گزارش شده است.  اما هیچ پیشنهاد جدیدی در مورد ورق گرم از سوی کشور قزاقستان در بازار گزارش نشده است. آخرین پیشنهاداتی که بوسیله روزنامه ها گزرش می شود حدود 535 دلار به ازای هر تن بود. به طور کلی، اوضاع بازار در هفته ی گذشته آرام بود و مشتریان منتظر وضع کردن مقررات جدید در مورد واردات محصولات فولادی بودند.  یکی از منابع خبری می گوید: وضعیت فعلی بازار برای وارد کنندگان فولاد واقعا بد است. بازار داخلی بسیار ضعیف است ” و بین قیمت واردات محصولات فولادی و قیمت های  آن در داخل، 70 دلار در هر تن تفاوت قیمت وجود دارد. وی همچنین  افزود: “افرادی که طی دو ماه گذشته برای خرید ورق گرم پیشنهاداتی داده بودند، در حال پس گرفتن پیشنهادات خود هستند.”

محدودیت ویتنام در واردات ورق گرم

محدودیت ویتنام برای واردات ورق نورد گرم (HRC) در هفته ی گذشته افزایش یافته است، زیرا خریداران در استراتژی های خرید خود، نزدیک بودن ایام تعطیلات سال نو قمری را لحاظ کردند. ارزیابی های هفتگی قیمت های واردات ورق گرم از آسیای جنوب شرقی در روز دوشنبه 23 ژانویه – که با توجه به آن ورق های 2-3 میلیمتر SAE1006 HRC چینی و کالاهای معادل آن به ویتنام فروخته شد – ارزشی به مبلغ 505-520 دلار به ازای هر تن داشته است. این مبلغ به میزان 5 دلار در هرتن  نسبت به 510-515 دلار برای هر تن در سال گذشته  افت کرده است. تعدادی از معامله گران و منابع خبری به روزنامه ی متال بولتن طی گزارشی گفتند که اکثر واردکنندگان ورق گرم ویتنامی طی چند هفته ی گذشته سفارشات خود را ارائه نکرده اند، زیرا آنها موجودی کافی ندارند و می خواهند منتظر بمانند تا پس از پایان فصل تعطیلات دوباره پیشنهادات خود را ارائه دهند.

به گفته ی منابع خبری موجود در بازار، هر دو کشور چین و ویتنام تعطیلات سال نو چینی و تت یا سال نو ویتنامی را در اواخر این هفته جشن می گیرند و به همین خاطرفعالیت های تجاری در هر دو کشور در روزهای اخیر بطور قابل توجهی کاهش یافته است. اطلاعات موجود تنها یک معامله به مبلغ 510-515 دلار در هر تن را برای فروش یک بار محموله به هندوستان  و همچنین منافع خرید لوله از یک شرکت تولید کننده ی لوله و پروفیل چینی با قیمت 500 تا 505 دلار در هر تن را نشان داد. دو منبع خبری دیگر گفتند که یک پیشنهاد در جنوب ویتنام تقریبا به مبلغ 530 دلار در هر تن برای واردات یک محموله ی ورق گرم 2-3 میلی متری از یک شرکت تولید آهن و فولاد چینی ارائه شده است. یکی از معامله گران در تاریخ 25 ژانویه گفت: “من فکر می کنم که قیمت ورق گرم بیش از حد بالا بود، اما شنیدم که خرید این ورق ها توسط یک شرکت دولتی درست قبل از تعطیلات، رزرو شده بود.” یکی دیگر از معامله گران در تاریخ 25 ژانویه طی گزارشی گفت: “خرید سهام از سوی خریداران به بیشترین حد خود رسیده است، و تعداد زیادی از رزرو ها ، از سوی یکی از خریداران در همان روز صورت گرفته است.

 

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0