0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت گذاری در بازار فولاد پس ازتعطیلات عید 97

در روزهای پایانی سال گذشته و پیش از تعطیلات نوروزی بازار فولاد شاهد نوسانات محدود قیمتی از جمله قیمت لوله فولادی بوده است. این در حالی است که سیگنال های مثبت زیادی در روزهای پایانی سال در بازار مشاهده گردید ولی به دلیل عدم فعالیت تولیدکنندگان این سیگنال ها نتوانست تاثیری بر بازار داشته باشد. با این حال برخی از تولیدکنندگان هم چنان به اعلام قیمت محصولات تولیدی خود پرداختند ولی این روند نیز نتوانست تاثیری بر جو بازار داشته باشد و قیمت ها هم چنان ثابت باقی ماند. هم چنین مشاهده کردیم که سال گذشته نسبت به سال های قبل بازار فولاد سریع تر به پیشواز تعطیلات رفت. این روند در سایر بازارها نیز مشاهده گردید.

به طور کلی می توان گفت که سیگنال های مثبت زیادی پیش از تعطیلات در بازار وجود داشته که از جمله آن ها می توان به روند صعودی نرخ دلار و هم چنین افزایش قیمت شمش اشاره کرد که می توانست سبب افزایش قیمت لوله فولادی و سایر محصولات در بازار گردد. با این حال روند صعودی نرخ دلار در سال جدید نیز مشاهده گردید و در روز پنجم فروردین و همزمان با شروع به کار برخی از سازمان ها قیمت دلار به مرز 5000 تومان رسید که پیش بینی می شود در روز سه شنبه و همزمان با اعلام قیمت محصولات فولادی بر نرخ این محصولات تاثیر بسزایی داشته باشد.

قیمت سکه نیز در روزهای پایانی سال گذشته به سمت کاهش پیش رفت ولی مجددا با شروع به کار در سال جدید شاهد افزایش قیمت سکه در بازار بودیم. هم چنین از دیگر سیگنال های مثبت در بازار فولاد پیش از تعطیلات می توان به روند افزایشی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی در بازار جهانی اشاره کرد که می توانست تاثیرات روانی زیادی بر بازار ایران داشته باشد. ولی دیگر زمانی برای تاثیرگذاری این سیگنال ها بر بازار وجود نداشت.

قیمت لوله آهنی

شروع کار تولیدکنندگان لوله فولادی

بازار شمش به گونه ای دیگر پیش رفت. برخلاف افزایش قیمت این محصول مشاهده کردیم که برخی از فعالان بازار به دلیل نگرانی از افزایش قیمت این محصول در روزهای پس از تعطیلات و هم چنین با فرض نیاز برخی تولیدکنندگان به مواد اولیه و فعالیت در روزهای تعطیل اقدام به خرید شمش کرده و قیمت این محصول به دنبال افزایش تقاضا رشد بیشتری یافت. بنابر تحلیل های صورت گرفته در روزهای اخیر پیش بینی می شود که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی در سال 97 و با شروع به کار تولیدکنندگان روند صعودی داشته باشد و قیمت ها نسبت به سال 96 افزایش شدیدی یابد.

با این وجود قیمت ها در بازار داخلی هم چنان نسبت به قیمت های جهانی پایین تر بوده و پیش بینی می شود که در بازار صادراتی نیز شاهد روند صعودی قیمت محصولات باشیم. این در حالی است که طبق دستور رئیس جمهور قیمت محصولات تا پایان خرداد ماه سال 97 تغییری نخواهد کرد و باید دید که این دستور در سال جاری و پیش از پایان تعطیلات تا چه میزان عملی خواهد شد.

در روزهای پایانی سال 96 مشاهده کردیم که این خبر تنها توانست قیمت شمش و مواد اولیه را کنترل کند و بر قیمت محصولات طویل از جمله قیمت لوله گالوانیزه تاثیر چندانی نداشت. برای تاثیر این تصمیم بر قیمت محصولات فولادی بایستی تا پس از تعطیلات منتظر بمانیم. هم چنین با توجه به نام گذاری سال جدید با شعار حمایت از کالای ایرانی باید منتظر تاثیر تصمیمات جدید بر قیمت محصولات نیز باشیم.

این در حالی است که به گفته تحلیل گران بازار این شعار نباید سبب افزایش قیمت لوله فولادی و سایر محصولات فولادی در بازار داخلی کشور گردد. زیرا در این صورت خریداران نسبت به خرید کالای ایرانی دلسرد خواهند شد. هم چنین پیش بینی می شود که در سال جدید و به دنبال شعار جدید این سال برخی از تولیدکنندگان قیمت های خود را به قیمت های جهانی نزدیک گردانند ولی این موضوع به صلاح کشور و صنعت فولاد نمی باشد.

 • هم چنین تصمیمات اخیر ترامپ نیز ممکن است تاثیر زیادی بر بازار فولاد ایران داشته باشد و این امر نیز از چند جهت بررسی گردیده است. هم چنین برخی از تولیدکنندگان نیز در نظر دارند در سال جدید و در پاسخ به افزایش قیمت مواد اولیه قیمت محصولات تولیدی خود از جمله قیمت لوله استیل و سایر محصولات را افزایش دهند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0