0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش بینی نوسانات قیمت ورق سیاه در روزهای پایانی سال

قیمت ورق سیاه انزلی برای ضخامت ۲ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۹۶۰۰ ریال بوده است. این در حالی است که قیمت ورق سیاه از همان روز شنبه روند نزولی را در بازار آهن آلات پیش گرفت و در روزهای پایانی هفته قیمت این محصول به میزان ۲۸۹۰۰ ریال کاهش یافت. هم چنین قیمت اسلب نیز در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان ۲۱۷۸۹ ریال اعلام شد و این قیمت به معنای این است که قیمت ورق سیاه طی روزهای آتی به میزان ۲۸۰۰۰ ریال خواهد رسید و در نتیجه در هفته جاری با افزایش میزان تقاضا برای خرید این محصول در بازار داخلی روبرو خواهیم شد.

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه برای سایز ۱۵-۳ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۷۵۰۰ ریال گزارش شد. این در حالی است که قیمت این محصول در روزهای بعدی روند کاهشی را در پیش گرفت ولی در آخرین روز هفته گذشته قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه مجددا افزایش یافته و به میزان ۲۷۵۵۰ ریال رسید. فعالان بازار در حال حاضر انتظار دارند که قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه طی روزهای آتی بهبود یابد. این در حالی است در سال جاری این کارخانه در حوزه صادرات به شدت ضعیف عمل کرده است.

طبق آمار منتشر شده میزان صادرات ورق سیاه کارخانه فولاد مبارکه طی ۹ ماهه ابتدایی سال گذشته به میزان ۹۷۸ هزار تن بوده است در حالی که این میزان در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری به میزان ۴۴۰ هزار تن رسیده است. می توان گفت فشارهای وارد شده به این کارخانه برای عرضه محصول در بازار داخلی بسیار در این امر موثر بوده است.

مشکلات کارخانه فولاد مبارکه در عرضه محصولات

این در حالی است که فشارهای وارد شده تنها برای عرضه ورق برای ضخامت های زیر ۶ میلی متر بوده است و این کارخانه برای صادرات سایر ضخامت ها مشکلی نداشته است. با این حال پیش بینی می شود که کارخانه فولاد مبارکه کاهش میزان صادرات خود را طی ماه های آتی جبران کند زیرا این کارخانه کارنامه درخشانی در صنعت صادرات داشته و هم چنین افزایش قیمت ارز نیز می تواند محرک خوبی برای بهبود صادرات کارخانجات مختلف از جمله کارخانه فولاد مبارکه باشد.

قیمت ورق سیاه

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که کارخانه فولاد مبارکه هدف خود را بیشتر بر روی صادرات اسلب متمرکز کرده است و از میزان صادرات ورق سیاه خود کاسته است. آمار منتشر شده حاکی از آن است که میزان اسلب صادراتی فولاد مبارکه در سال ۹۵ به میزان ۳۰۰ هزار تن بوده است در حالی که میزان صادرات این محصول در سال قبل صفر بوده است. بنابراین پیش بینی می شود که این کارخانه طی سال آتی صادرات اسلب تولیدی خود را افزایش دهد.

قیمت ورق اکسین اهواز در نخستین روز هفته گذشته به میزان برای ضخامت های ۴۰-۸ میلی متر به میزان ۲۸۲۰۰ ریال بوده است در حالی که قیمت این محصول در روزهای پایانی هفته کاهش یافته و به میزان ۲۷۹۳۶ ریال رسیده است. قیمت ورق کاویان نیز برای ضخامت های ۳۰-۸ میلی متر در نخستین روز هفته گذشته به میزان ۲۷۲۸۸ ریال بوده است در حالی که قیمت این محصول در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان ۲۶۹۸۱ ریال کاهش یافته است.

افزایش میزان تقاضا در روزهای پایانی سال

به گفته منابع خبری دلایل زیادی برای کاهش قیمت ورق سیاه طی هفته گذشته وجود داشته است که از جمله آن ها می توان به تعطیلی روز سه شنبه و نیز آخرین هفته ماه بهمن بودن اشاره کرد. همان طور که تاکنون مشاهده شده است هفته های پایانی یک ماه میزان تقاضا کاهش می یابد. هم چنین قیمت تختال هرمزگان طی هفته گذشته به شدت افزایش یافته و به میزان ۲۱۷۸۹ ریال رسید که نسبت به قیمت این محصول طی هفته های گذشته افزایش شدیدی داشته است.

طبق گزارشات منتشر شده پیش بینی می شود که قیمت ورق سیاه در سال آتی افزایش یافته و به ۳۰۰۰ تومان خواهد رسید. با رونق بازار صادرات اسلب در کارخانه فولاد مبارکه می توان گفت که این کارخانه می تواند به جای فروش و یا تبدیل اسلب به ورق فولادی این محصول را صادر کن و به همین دلیل به راحتی می تواند قیمت اسلب و ورق سیاه تولیدی خود را طی سال آینده افزایش دهد.

قیمت ورق سرد نیز طی هفته گذشته روند صعودی داشته است و هم چنین میزان عرضه این محصول نیز در هفته گذشته کاهشی بوده است. این در حالی است که بازار ورق سرد طی هفته گذشته به آرامش رسیده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری