0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چشم انداز بازار جهاني اسلب

پس از افزايش قیمت اسلب در ماه ژانويه كارشناسان بر اين باورند كه  امكان افزايش بيشتري وجود ندارد اما انتظار مي رود عرضه اسلب به بازار همچنان محدود باقي بماند. به دليل كاهش قيمتهاي داخلي در كنار كاهش قيمت بيلت CIS و زغال سنگ كك شو  كارشناسان  برزيلي انتظار دارند قيمت اسلب نيز چنين روندي را طي كند

اما به دليل بالا بودن قيمت محصولات تخت چين ديگر كارشناسان پيش بيني مي كنند قیمت اسلب همچنان بالا باقي بماند. در اواخر ژانويه و اوايل فوريه در جنوب شرق آسيا تقاضاي اسلب چندان بالا نبوده است و كارشناسان انتظار دارند قیمت اسلب در اين منطقه چندان افزايش نداشته باشد.

با خروج تامين كنندگان برزيل، CIS و اندونزي از بازار طي هفته گذشته معاملات كمتري به ثبت رسيد.آخرين معامله ثبت شده در ۲۶ ژانويه مربوط به ۳۰,۰۰۰ تن اسلب ايران به تايلند به قيمت ۵۲۵ دلار CFR بوده است.

به گزارش متال بولتن فروشنده هاي اسلب أواسط ماه فوريه به بازار باز خواهند گشت و سهميه هاي ماه اوريل را عرضه مي كنند برخي از خريداران اندونزي به دنبال خريد با قيمت ۵۲۰ دلار CFR هستند و خريداران تايلندي نيز براي تهيه اسلب مورد نياز خود تلاش زيادي مي كنند اما هيچ تامين كننده اي در بازار نيست.

آغاز فصل بارانهاي موسمي نيز باعث توقف ساخت و سازها و تاثير منفي بر تقاضاي اسلب در شرق آسيا شده است. كارشناسان احتمال افزايش قیمت اسلب CIS را چندان بالا نمي دانند و حتي در شرايطي كه كلاف گرم چين با افزايش همراه شود اسلب از ۵۵۰ دلار FOB فراتر نخواهد رفت.

علل افزایش قیمت اسلب در ماه ژانویه

علت افزايش قیمت اسلب CIS در ماه ژانويه كاهش عرضه با بازار و افزايش تقاضا از سوي تركيه و اروپا بود. به گزارش متال بولتن، امروز چهارشنبه ۷ فوریه پیشنهاد های فروش خارجی ورق سیاه چین افزایش یافت و از سوی مشتریان مورد پذیرش قرار گرفت. به این ترتیب شاخص قیمت ورق سیاه صادراتی چین با افزایش همراه شد.

قیمت ورق سیاه در بازار نقدي شرق چين (شانگهاي) بدون تغییرنسبت به روز قبل ۴۱۱۰ تا ۴۱۳۰ يوان و در شمال چين( تيانجین) بدون تغییر نسبت به روز گذشته به ۴۰۰۰ تا ۴۰۳۰ يوان رسيد . به دلیل پراکندگی خرید و فروش در چین قیمتهای داخلی بدون تغییر باقی ماندند. در بورس شانگهاي معاملات تحویل ماه می با ۲ یوان افزايش نسبت به روز قبل به ۴۰۱۲ یوان رسید. امروز هر۱ دلار برابر با ۶٫۲۷ یوان می باشد.

شاخص قیمت ورق سیاه صادراتی چين امروز با افزايش ۵٫۰۴ دلارنسبت به روز قبل به ۵۸۹٫۷۵ دلار FOB رسید. شنیده شد محموله ای با تناژ پایین به قیمت ۵۹۵ دلار FOB به کره جنوبی به فروش رسیده است. تامین کننده های چینی پیشنهاد های فروش را به ۵۹۵ تا ۶۰۰ دلار FOB افزایش داده اند. یکی از تجار با ارایه پیشنهاد خرید ۵۹۰ دلاری می گوید مذاکره بر سر قیمت با فولاد سازهای چینی مشکل است و حاضر به ارایه تخفیف نیستند.

قیمت اسلب اصفهان

پليت سنگين در بازار داخلي اروپا

ارزيابي متال بولتن در ۷ فوريه نشان مي دهد قيمت پليت سنگين گريد S235JR در جنوب اروپا با ۵ يورو افزايش نسبت به يك هفته قبل به ۵۵۰ تا ۵۶۵ يورو (۶۸۱ تا ۶۹۹ دلار) EXW رسيده است. پيشنهادهاي فروش ۵۸۰ يورو EXW است  و قيمت هاي مذكور بازتاب معاملات انجام شده است.

به دليل قيمت اسلب بالا فولادسازها تلاش كردند به قيمتهاي بالاتري در فروش پليت دست يابند اما به نظر نمي رسد قيمتهاي كنوني پايين تر از هزينه توليد پليت باشد. از سوي ديگر روند مثبت قيمت ورق سیاه ممكن است به آنها در رسيدن به قيمت مورد نظر كمك كند.

در آخرين ارزيابي متال بولتن در ۵ فوريه اسلب CIS به ۵۳۵ تا ۵۴۰ و اسلب برزيل ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار FOB ارزيابي شد. بر اساس ارزيابي ۷ فوريه در شمال اروپا پليت در معاملات ۵۹۰ تا ۶۰۵ يورو EXW بود و قيمتهاي پيشنهادي فولادسازها ۶۰۰ تا ۶۳۰ يورو بوده است

جهش قيمت ورق سیاه در اروپا

روند افزايشي قیمت ورق سیاه در اروپا تحت تاثير دو عامل ادامه يافته است. با وضع تعرفه هاي ضد دامپينگ بر واردات كشورهاي روسيه، اوكراين، ايران و برزيل منابع تامين ورق سیاه به اروپا بسيار محدود شده است

برخي كارشناسان معتقدند افزايش بيشتر قيمت ورق سیاه در بازار باعث بازگشت خريداران به سمت شركتهايي خواهد شد كه براي آنها تعرفه وضع شده بود.

نوسانات در جنوب اروپا

در ارزيابي ۷ فوريه متال بولتن  قيمت ورق سیاه معامله شده در جنوب اروپا به ۵۵۰ تا ۵۷۰ يورو (۶۸۱ تا ۷۰۵دلار) EXW رسيد. فولاد سازها در تلاش براي افزايش بيشتر قيمت ورق سیاه هستند و خريداران در برابر آن مقاومت مي كنند. مراكز خدماتي نيز با اعتقاد به اينكه اين شرايط كوتاه مدت است خريد خود را محدود كرده اند.

به نقل از يكي از فعالان بازار شركت ايلوا به طور كامل از بازار خارج نشده است  اما با مشكلات جدي دست به گريبان است. بسياري از مشتريان محصولاتي را از ايلوا خريداري مي كنند كه به راحتي در زمان قابل قبول تحويل داده شود.

جنوب اروپا وابستگي بيشتري به واردات در مقايسه با ديگر مناطق دارد و در مشكلات ايجاد شده براي ايلوا و تعرفه هاي وضع شده بر واردات شرايط چندان خوبي ندارد.

قيمت واردات به جنوب اروپا نيز در هفته جاري ۱۰ يورو افزايش داشته و به ۵۵۰ تا ۵۶۵ يورو CFR رسيد. قيمت مذكور بازتاب معاملات انجام شده در واردات از مصر،تركيه و هند مي باشد

نوسانات در شمال اروپا

در شمال اروپا نيز قيمت ورق سیاه تحت تاثير عوامل فوق با جهش ۲۰ تا ۳۰ يورويي نسبت به دو هفته قبل همراه شد و به ۵۶۰ تا ۵۸۰ يورو EXW رسيد. ارزيابي فوق قيمتهاي معاملات را نشان مي دهد و پبشنهادهاي فروش فولادسازها تا ۶۰۰ يورو بوده است. واردات ورق سیاه به شمال اروپا نيز با ۱۰ يورو افزايش به ۵۵۰ تا ۵۶۰ يورو CFR رسيد

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری