0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ظرفیت تولید آهن آلات در چین

طی روزهای اخیر بحث بیشتر فعالان بازار راجع به كاهش ظرفيت تولید آهن آلات در چين می باشد. این در حالی است که در پی این امر از خطر افزايش ظرفيت تولید در ديگر نقاط جهان غافل مانده اند. در گزارشي كه توسط سازمان توسعه این کشور منتشر گردیده است، بیان شد كه اضافه ظرفيت تولید در خارج از کشور چين تهديدي برای بازار فولاد جهاني محسوب می گردد و این امر از بازگشت صنعت آهن دنيا به دوران رونق و اوج خود جلوگیری می کند. برخی بر این باورند كه مسئله افزایش ظرفيت آهن آلات به عنوان يك مشکل جهاني به شمار مي رود. طي سال های اخیر کشور چين چندین بار ظرفيت توليد آهن آلات خود را كاهش داده است و به روند صعودی در اين صنعت كمك کرده است. به گفته برخی منابع خبری ظرفيت توليد آهن آلات در بازار جهانی در نيمه نخست سال جاری معادل 36/2 ميليارد تن بوده كه به نسبت سال گذشته، به میزان 6/0 درصد كاهش يافته است. این در حالی است که میزان توليد آهن خاورميانه، اروپا و امريكاي جنوبي افزایش یافته است. هم چنین براساس پیش بینی های صورت گرفته در فاصله زمانی مابین سال هاي 2017 تا 2019، میزان توليد آهن آلات در بازار جهانی 40 ميليون تن رشد خواهد داشت كه میزان تولید خاورميانه به میزان 23 ميليون تن پیش بینی شده است.

مشخص است كه افزايش میزان توليد فولاد مي تواند خطرات اين صنعت را افزایش دهد. واضح است كه پيش بيني های صورت گرفته حاکی از رشد مصرف آهن آلات در بازار جهانی طي سال هاي آتی مي باشد. با این حال نرخ افزایش مصرف فولاد قادر نمی باشد که با سرعت رشد ظرفيت طی سالهاي آینده رقابت كند. بنابراین ریسک افزایش میزان تولید همواره بازار آهن جهان را تهديد مي کند. مشکل افزایش میزان تولید در بازار جهانی يك مسئله جدی به شمار مي رود. ایجاد مشکل اقتصاد در بازار دنیا در سال 2008 میلادی و افت میزان تقاضا براي محصولات فولادی به مشکلی به نام اضافه عرضه طی سال هاي اخير تبدیل گشت. پس از آن زمان تعداد زیادی از کشورها تلاش کردند که با تحریک ظرفیت، میزان استفاده از آهن آلات را افزایش دهند. این در حالي است كه این کشورها از گسترش فناوری هاي جدید توليد بی ثمر مانده اند.

این نکته حائز اهمیت است که برخلاف کوشش کشور چين براي كاهش میزان توليد، این راه نیاز به همکاری سایر کشورها نیز دارد. سایر کشورها نیز باید با یکدیگر همکاری کرده و یکدیگر را مقصر ندانند. هم چنین بایستی از دامن زدن به این درگیری ها خودداری کنند. یکی از روش های کاهش میزان ظرفیت عرضه افزایش همكاري کشورهای مختلف و ايجاد تجارت های آزاد می باشد و این امر سبب همانگ شدن میزان عرضه و تقاضا می گردد. در مدتی که بحران اقتصاد جهاني رخ داده است، دولت های مختلف تلاش زیادی کرده اند که تاثیر اين رخداد را بر اقتصاد دنيا کمرنگ کنند. همان طور که مشاهده می شود اقتصاد در دنیا در حال پیشرفت می باشد. هم چنین اعتماد کشورها به یکدیگر نيز در حال رشد مي باشد. دلايل بسیاری را می توان نام برد که مشخص می شود همكاري دولت ها در زمینه میزان تولیدات آینده بهبود خواهد یافت و این میزان در سرتاسر دنیا هماهنگ خواهد گشت. بنابراین پیش بینی می شود كه با همكاري دولت های مختلف مشکل افزایش میزان تولید برطرف خواهد شد.

قیمت ورق گالوانیزه

کامیابی آهن سازان در نگهداری سطوح قیمت بیلت

عرضه محدود و تقاضای باعث شده تا بهای بیلت داخلی چین همچنان سطوح بالای خود را حفظ نماید. فعالان بازار براي كوتاه مدت هيچ گونه تغييرات شديدي براي بهای بيلت در اين كشور پيش بيني نكرده اند

حتی با وجود افت 40 يوانی در معاملات  امروز تانگشان، بهاي بيلت طی هفته جاری 30 يوآن برابر با 5 دلار افزايش داشت. آخرين قيمت 3 هزار و 810 يوان معادل 576  دلار تحويل درب كارخانه بوده است. اصلي ترين فاكتور افزايش قيمت ها كاهش عرضه عنوان مي شود. اغلب كارخانه هاي استان هبي بعد از 15  نوامبر مجبور به كاهش توليد شده اند و همين امر به محدود شدن عرضه بيلت در چين انجاميده است محدوديت هاي اعمال شده بر فولادسازان شمال چين، برخي نوردها در ديگر مناطق اين كشور را به راه اندازي مجدد  كوره ها ترغيب كرده اما تقاضا براي بيلت همچنان روبه افزايش است.

كل ظرفيت توليد نوردها بسيار بيشتر از توليد آهن خام در چين و بويژه استان هبي است. حاشيه سود نوردها اما پائين تر از كارخانه هاي توليد بيلت است، بنابراين آنها سعي دارند براي حفظ حاشیه سود و فروش، از نهايت ظرفيت خود براي توليد بهره ببرند تقاضا براي محصولات طويل و مقاطع بويژه در جنوب و بنادر شرقي چين همچنان بالا گزارش مي شود و دليل آنهم رونق ساخت و ساز است كه در هواي گرم تابستان ممكن نبود. همچنين با توقف كوره هاي القائي و حذف آهن آلات نامرغوب از بازار، بيلت های توليد شده در شمال چين راهي جنوب و بنادر شرقي شده اند چشم انداز آيند بهاي بيلت در زمستان بسيار مثبت است. گفته مي شود عرضه و تقاضا در راستای یکدیگر کاهش خواهند یافت، لذا احتمال نمی رود که شاهد تغييرات بزرگي در قیمت ها طی ماه های آينده باشيم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0