0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش تعرفه واردات ورق فولادی در سال 97

علی رغم نامگذاری سال جدید به نام حمایت از کالای ایرانی دولت در روز 3 فروردین تعرفه واردات ورق فولادی از جمله ورق سیاه و ورق گالوانیزه و هم چنین ورق سرد را کاهش داد. این در حالی است که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مخالفت خود را با این امر اعلام کرده اند. تصمیم دولت برای این هدف کاهش یک پله ای تعرفه قیمت ورق گالوانیزه و سایر ورق های وارداتی به کشور می باشد.

این در حالی است که سال جدید به نام حمایت از کالای ایرانی رقم خورده است و به نظر می رسد تلاش دولت باید در جهت کاهش میزان واردات به کشور باشد. افزایش تعرفه ها به این صورت است که این تعرفه ها برای قیمت ورق سیاه 5 درصد کاهش یافته و به 10 درصد رسیده است. سایر ورق های فولادی که در صنایعی هم چون گاز و نفت مورد استفاده قرار می گیرد به میزان 5 درصد کاهش یافته است و تعرفه واردات این ورق ها به 10 درصد رسیده است.

هم چنین این کاهش برای ورق سرد به میزان بیشتری بوده است و برای سایز 5/0 تا 1 میلی متر این تعرفه ها به میزان 10 درصد رسیده است در حالی که تعرفه قبلی این ورق ها به میزان 20 درصد بوده است. هم چنین ورق هایی که دارای پوشش روی و آلومینیم نیز می باشند از این کاهش تعرفه ها بی نصیب نمانده اند و به میزان 20 درصد شده اند.

اعتراض فعالان بازار به کاهش تعرفه ورق فولادی

کاهش تعرفه برای این محصولات به میزان 6 درصد گزارش شده است. این کاهش تعرفه تنها برای ورق فولادی در نظر گرفته نشده است بلکه کاهش تعرفه واردات برای قیمت سیم مفتولی آلیاژی نیز گزارش شده است. به عنوان مثال تعرفه وارداتی قیمت سیم مفتول سرد تا قطر 35 میلی متر به میزان 15 درصد رسیده است و با 11 درصد کاهش روبرو شده است.

قیمت ورق گالوانیزه

به گفته منابع خبری در روزهای پایانی سال گذشته انجمن تولیدکنندگان فولاد به این اقدام اعتراض کرده بودند. این در حالی است که حتی رئیس این انجمن نیز نسبت به کاهش تعرفه واردات ورق های فولادی و سایر محصولات در روزهای پایانی سال 96 اعتراض صریحی داشته است. هم چنین وی در روزهای پایانی سال گذشته هشدار داده بود که در حال حاضر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه نسبت به قیمت این محصولات در بازار جهانی کم تر بوده و به همین دلیل اقدام برای کاهش تعرفه واردات این محصولات به صلاح کشور ما نیست.

هم چنین دبیر این انجمن نیز پیش از شروع سال جاری اظهار داشت که در حال حاضر قیمت ورق فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه در بازار داخلی ایران نسبت به قیمت های اعلام شده در بازار جهانی پایین تر می باشد و در کارخانجات نیز ذخایر زیاد در انبارها نشان دهنده افزایش میزان عرضه آن ها نسبت به تقاضا می باشد.

تاثیر این اقدام بر قیمت ورق گالوانیزه و سایر محصولات

بنابراین این تصمیم دولت در چنین شرایطی نمی تواند تاثیری بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه در بازار داخلی داشته باشد. بنابراین به نظر اکثر فعالان این حوزه این تصمیم دولت در حال حاضر به صلاح کشور نمی باشد. هم چنین رئیس هیئت ایمیدرو نیز طی روزهای گذشته مخالفت صریح خود را با این اقدام به وزیر صمت اعلام کرده بود.

برخی از فعالان بازار نیز در روزهای پایانی سال 96 و پس از تصمیمات ترامپ برای واردات محصولات فولادی به این کشور اعلام کردند که بایستی از تصمیمات کشور آمریکا درس بگیریم تا صنعت آهن آلات کشور نیز هم چون صنعت نساجی با مشکل مواجه نگردد. بنابراین این طور به نظر می رسد که اکثر فعالان بازار با اقدام دولت در جهت کاهش تعرفه های ورق فولادی موافق نبوده و برخلاف مخالفت اکثریت دولت این اقدام را عملی ساخته است.

برخی نیز معتقدند که این تصمیم نکات مثبت و منفی را برای صنعت فولاد کشور در بر خواهد داشت. حذف یادداشت های ذیل مندرجات را تنها نکته مثبت این تصمیم دولت می توان دانست. با این حال این نکته مثبت نیز از نظر برخی از فعالان بازار هم چنان جای تفکر دارد. با این حال باید منتظر باشیم که در سال جدید با شعار حمایت از کالای ایرانی این وعده تحقق خواهد یافت و یا دولت در جهت اصلاح این تصمیم اقدام خواهد کرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0