0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش تعرفه ورق فولادی و دامن زدن بر رکود بازار

به گفته منابع خبری افت تعرفه ورق فولادی تبدیل به نگرانی عظیمی در بازار آهن آلات کشور شده است. برخی از فعالان بازار اعلام کرده اند که پیش بینی نمی شد که که وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور این اقدام را عملی سازد. طی روزهای اخیر مسایل پیش آمده راجع به کاهش تعرفه ورق فولادی در دو قسمت عنوان می شود، نخست آنکه طی سال 96  طبق پیشنهادات شرکت فولاد مبارکه و با نگاهی عمیق تر، افت تعرفه ورق فولادی به این منظور و به علت افزایش تعرفه ورق فولادی درخواست گردید.

به علت وجود محدودیت در تولید ورق فولادی به ضخامت کم تر از 3 میلی متر، هم چنین در جهت دیگر افزایش قیمت آهن آلات در بازار جهانی موجب شد که به منظور ممانعت از روند صعودی قیمت آهن آلات که در بازار داخلی تحت تاثیر قیمت های جهانی بوده است، برای کاهش تعرفه ورق فولادی پیشنهاد دادند با این حال اجرای آن و اتخاذ تصمیم در جهت این مساله به پس از انتخابات موکول شد.

هم چنین به گفته منابع خبری افت تعرفه در بخش شمش نیز رخ داد، که این امر بدون نظر گرفتن از صاحب نظران در این زمینه و انجام مطالعات بوده است. با این حال برخی معتقدند که کاهش تعرفه شمش تصمیمی اشتباه بوده است. آن طور که به نظر می رسد در سال جاری حدودا به میزان پنج میلیون تن اسلب و شمش صادر شده است و این رقم به این معنا است که میزان عرضه این محصول بیشتر از تقاضا بوده است.

مزیت کاهش تعرفه ورق فولادی

این در حالی است که افت تعرفه ورق فولادی وارداتی، در واقع به سود تاجران می باشد چراکه در این صورت تاجران می توانند این محصولات را را با استفاده از یوزانس به کشور وارد کنند. بنابراین پس از آن افت بیشتری در قیمت ورق فولادی بازار داخلی مشاهده خواهیم کرد و صنعت آهن آلات نیز دچار رکود مضاعف می گردد. هم چنین مشاهده می شود که پس از اعلام خبر افت تعرفه ورق فولادی، قیمت آهن آلات در بازار داخلی به طور کلی کاهش یافت.

هم چنین از طرف دیگر میزان تولید ورق سیاه در کشور طی روزهای اخیر به دنبال احداث بخش سبای شرکت فولاد مبارکه و آغاز فعالیت شرکت فولاد گیلان افزایش یافته است و در نتیجه این امر دیگر کشور کم تر به ورق فولادی وارداتی نیاز خواهد داشت بنابراین این امر بر فعالیت اکثر واحدهای تولیدی تاثیرگذار بوده است. بنابر اخبار رسیده چنانچه بخواهیم بازار آهن آلات کشور را نجات دهیم بایستی در تعرفه ورق فولادی و شمش بازبینی شود و این تعرفه ها به حالت قبلی بازگردد. چنانچه این اتفاق رخ ندهد بازار آهن آلات کشور بی رونق تر خواهد شد.

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

افت تعرفه های ورق فولادي، تصميمي صحيح يا اشتباه

کاهش تعرفه ورق های فولاد توسط دولت  موجی از جنبش را در عرضه کنندگان خارجی برای تصاحب بازار ایران به راه انداخته است. آنها تصمیم گرفته اند قیمتهای خود را تا حد امکان پایین آورند تا حتی المقدور سهم بیشتری از این بازار ناب را مال خود کنند. جنگ اصلی در این میان از آن قزاقستان و روسیه است.

البته قیمتهای قزاق ها در حال حاضر جذابیت بیشتری دارد، اما عرضه کنندگان روس نیز تصمیم دارند با اصلاح قیمتهای خود به زودی به بازار بازگردند. جالب اینکه در بازار داخلی همین کشورها، قیمت محصول ذکر شده به مراتب بالاتر از بهای صادراتی است.

نکته ای که دور از اذهان باقی مانده این است که پس از این مصوبه، مدعیانی که صادرات با قیمت های رقابتی را “هدیه فولادسازان به چشم آبی ها” می نامیدند، اکنون موضع سکوت اختیار کرده و باز شدن درهای کشور به سوی واردات ورق های فولادی (البته تنها ورق در حال حاضر) از همان چشم آبی ها را “مبارزه با انحصارگرایی می خوانند”. اما به راستی آیا در کشوری که داعیه تبدیل شدن دوازدهمین فولادساز دنیا را دارد و ورق های فولادی آن حتی در اروپا زبانزد است واردات محلی از اعراب دارد؟

قوانین ضد دامپینگ

جالب اینجاست که در جای جای دنیا شاهد تسهیل مبارزه واردات در جهت حمایت از تولیدات داخلی هستیم. اروپا به تازگی قوانین آنتی دامپینگ خود را به روز رسانی می کند، امریکا واردات فولاد را تهدید امنیت ملی می خواند. رقابت در سطح بین المللی ملزوماتی را می طلبد که یکی از آنها امکان رقابت قیمتی با دیگر عرضه کنندگان می باشد.

لذا نمی توان با مقایسه قیمت داخلی و صادراتی، شرکتی را متهم به ارزان فروشی به خارجیها نمود. اما این امکان وجود دارد که با تعامل بیشتر صنایع بالا دستی و پایین دستی برای تامین نیاز داخل اندیشه ای شود. نه اینکه با تصمیمات غیر کارشناسی راه حلی تصویب شود که تنها ثمره آن هدیه ای به چشم آبی ها باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0