0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

غیبت هندی ها در بازارهای صادراتی در پی رشد مصرف داخلی  آهن آلات

رشد مصرف آهن آلات هند حضور صادرکنندگان این کشور در بازارهای صادراتی را کمرنگ نموده است . هند پیش از این از فعال ترین صادرکنندگان بویژه در بخش محصولات تخت بود اما همینک تولیدکنندگان این کشور بر بازار داخلی تمرکز یافته اند زیرا با توجه ویژه دولت بر توسعه زیر ساخت ها مصرف داخلی آهن آلات 3 / 4 درصد  افزایش داشته است.

بخش ساخت و ساز در هند حدود 60 درصد از مصرف آهن آلات را به خود اختصاص داده و با تصمیم دولت برای حمایت بیشتر از پروژه های مسکن ارزان قیمت اعلام شد مالیات بر کالاها و خدمات مرتبط با این ساختمان ها کاهش می یابد و به غیر از این با افزایش سرمایه گذاری دولت در پروژه های زیر ساختی باعث افزایش مصرف آهن آلات در این کشور خواهد شد .

به عنوان نمونه بودجه سال 2018 هند 20 درصد افزایش داشته و حدود 25 درصد آن در بخش ریلی سرمایه گذاری خواهد شد که پیش از این هم بیشترین حمایت دولت در این بخش بوده است.

یکی دیگر از بخش هائی که دولت هند در سال جاری میلادی بر آن تمرکز بیشتری خواهد یافت مناطق روستائی و بخش کشاورزی است . مناطق روستائی از آن بابت مهم هستند که صنایع اصلی مانند دوچرخه و تراکتور بسیار وابسته به اقتصاد روستائی هستند . بخش کالاهای سرمایه ای مانند ساختمان سازی و تجهیزات مربوط به معدن هم 15 درصد از آهن آلات هند را مصرف می کند.

رونق بازار داخلی هند و افت بازار صادراتی

بخش سوم از صنایع حمایت شده بخش خودروسازی است که سال گذشته هم رشد 9 درصدی داشته و موارد مصرف این بخش هم انواع  ورق گرم ، سرد  و گالوانیزه  است . همین رشد چشمگیر مصرف آهن آلات در هند تولیدکنندگان این کشور را از حضور در بازارهای صادراتی بازداشته است .

یک صادرکننده هندی عقید دارد بازار جنوب شرق آسیا در سیطره چین است و تولید ورق گرم در ویتنام هم افزایش داشته و همین موارد تولیدکنندگان هندی را به سوی بازار داخلی سوق داده است .

هر چند روند کاهشی حجم فروش محصولات تخت هند در اروپا سریع تر از بازارهای آسیا نیست زیرا بعد از وضع عوارض آنتی دامپینگ رقابت بین عرضه کنندگان خارجی در این قاره کاهش داشته و قیمت ها همچنان در سطوح بالائی قرار دارد و بعد از خروج چین ، کشورهای سی آی اس و دیگر عرضه کنندگان از اروپا هند و ترکیه این بازار را اشغال نمودند.

قیمت آهن آلات

مشکل ظرفیت پایین کارخانجات هندی

در ماه مارس اروپا تحقیقاتی را برای وضع تعرفه های حمایتی آغاز کرد و همین امر خریداران را محتاط و هندی ها را در اروپا کمی محدود نمود بنابراین برخی از آنها به خاورمیانه روی آوردند اما در این بازار با اقبال چندانی روبه رو نشدند . کمپانی هندی اسار هنوز به اروپا صادرات دارد به طوری که 50 درصد از تولیدش را به این قاره و مابقی را به خاورمیانه، آمریکای لاتین و جنوب شرق آسیا صادر می کند.

امکان بازیابی نقش هند در بازارهای صادراتی وجود دارد و بسیاری از فعالان بازار عقیده دارند آن زمان می تواند سه ماهه چهارم سال 2018 باشد .  سال 2019 هند با انتخابات در این کشور روبه رو است و معلوم نیست میزان تقاضای داخلی همانند شرایط فعلی بالا باشد و البته این نکته را هم باید در ذهن داشت که تولید هند تا پایان سال 2018 افزایش می یابد زیرا اغلب کارخانه های هند با  ظرفیت های پائینی مشغول تولید هستند.

افزايش حاشيه سود تولیدکنندگان آهن آلات در ماه اوريل

افزايش قيمت آهن آلات در چين و امريكا در ماه اوريل باعث شد اختلاف قيمت ان با سنگ آهن و كك متالوژي فاصله بيشتري بگيرد. اين اختلاف قيمت براي قیمت ورق سیاه صادراتي چين و محصولات فولادي توليد شده از قراضه در امريكا بالاتر از ديگر محصولات قرار گرفت.

در چين اختلاف قيمت محصولات تخت با مواد اوليه از ركورد سپتامبر 2017 فراتر رفت. شاخص سنگ آهن وارداتي به چين در ماه آوريل كاهش يافت و از 69.20 در ماه مارس به 65.27 دلار CFR به طور ميانگين رسيد.

پايين بودن قيمت  زغال سنگ وارداتي به چين در ماه آوريل باعث شد شاخص هزينه مواد اوليه شامل سنگ آهن و زغال سنگ كك شو مرغوب 9.4 درصد پايين تر از ماه مارس و 11.4 درصد پايين تر از مدت مشابه سال قبل قرار گيرد.

اختلاف قیمت مواد اولیه در کشورهای مختلف

به اين ترتيب اختلاف قيمت ورق سیاه صادراتي چين با زغال سنگ و سنگ آهن وارداتي به اين كشور از 348.54 دلار در ماه مارس به 357.43 دلار بر تن افزايش يافت.

بر اساس داده هاي پلتس قیمت ميلگرد صادراتي چين در ماه اوريل نيز اختلاف قيمت 314.68 دلاري با هزينه مواد اوليه وارداتي دارد در حالي كه در ماه مارس 308.62 دلار اختلاف داشته اند.

در امريكا براي فولادسازهاي پايه قراضه، اختلاف قيمت كلاف گرم و قراضه خود شده در ماه اوريل به 542 دلار بر شورت تن رسيد در حالي كه در سه ماهه اول اين اختلاف 436 دلار بر شورت تن بود.

در تركيه و حوزه درياي سياه اين اختلاف قيمت با ثبات تر بوده است و حاشيه سود ميلگرد توليد شده از قراضه از 212.17 دلار در ماه مارس به 204.35 دلار بر تن در ماه اوريل رسيد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0