0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

علت افزایش قیمت لوله فولادی از اول سال تا الان

عامل اصلی افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی در روزهای اخیر علی رغم این که متوسط نرخ مواد اولیه یا قراضه آهن کم رنگ دیده می شود، به طور برجسته “نگرانی های حاصل از نوسانات افزایشی دلار و بی ثباتی در حوزه بازار آزاد ارز ” دیده می شود.

به اذعان برخی از فعالان بازار مقاطع طویل فولادی و برخی از نمایندگی های فروش این حوزه؛ بازار تقاضا که از اواسط هفته گذشته به خصوص از روز پنجشنبه به تدریج در حال کم رنگ تر شدن بود؛ امروز هم ادامه پیدا کرد تا این که از میانه های روز به واسطه صعود انفجاری و مجدد دلار در بازار غیر رسمی مجددا یک شوک کوتاه مدت حدودا یک ساعته را به بازار القاء نمود ولی از آن جایی که صف تقاضای انتهایی بازار پیش تر تخلیه شده بود؛ به سرعت به سردی گرایید به طوری که در ساعات پایانی بازار سکوت معناداری بر بازار حکم فرما شد.

بنا بر گزارش روز گذشته نرخ باکس؛ نوسانات صورت گرفته روز گذشته این حوزه در مجموع و میانگین کمتر از 15 تومان افزایش قیمت را نسبت به روز پنج ‌شنبه نشان می دهد که با این حساب به طور متوسط و تا امروز 35 تومان افزایش قیمت در این حوزه نسبت به میانگین قیمت تاریخ 96/12/27 تا به امروز بوده است.

افزایش قیمت میلگرد آجدار اما تا این لحظه نسبت به آخرین ثبت اسفند ماه سال گذشته 130 تومان و هم چنین نوسان گیری های حوزه شمش القایی هم تا دیروز به طور متوسط تا 175 تومان ادامه داشته است.

روند صعودی بازار لوله فولادی در روز های آینده

به طور کلی می توان گفت که قیمت لوله فولادی و سایر محصولات فولادی در روزهای اخیر روند صعودی را در پیش گرفته است ولی این روند در مبادی مختلف رفتارهای متفاوتی داشته است. در روزهای پایانی سال گذشته و هم چنین روزهای ابتدایی سال جاری معاملات زیادی در بازار آهن آلات مشاهده نگردید با این حال سیگنال های مثبت زیادی از جمله افزایش نرخ دلار و هم چنین نگرانی از افزایش قیمت ها در بازار وجود داشت که به هر حال توانست تاثیراتی را بر بازار داشته باشد.

قیمت لوله سپاهان

در حال حاضر می توان گفت که قیمت لوله فولادی و سایر محصولات فولادی در سال جاری نسبت به قیمت های اعلام شده در روزهای پایانی سال حدودا به میزان 8-5 درصد افزایش یافته است. این روند افزایشی متاثر از افزایش نرخ ارز در بازار می باشد. این در حالی است که میزان معاملات صورت گرفته در روزهای ابتدایی سال جاری بسیار کاهش یافته است.

هم چنین در روزهای جاری شاهد افزایش میزان عرضه از سوی تولیدکنندگان بوده ایم و این امر اندکی از شتاب رشد قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی کاسته است. هم چنین تجربه های اخیر نشان داده است که بازار فولاد در حال حاضر تاثیرپذیری چندانی از جو روانی حاکم نداشته و روند صعودی قیمت ها باید از یک منطق کلی پیگیری کند. بنابراین با توجه به تحلیل های فعالان بازار در روزهای آتی از شتاب رشد قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله گالوانیزه کاسته خواهد شد. این روند نشان دهنده این است که در حال حاضر خرید چندان در بازار جذاب نمی باشد زیرا خریداران امید به کاهش نرخ این محصولات در روزهای آتی خواهند داشت.

زرنگی کارخانجات در افزایش قیمت با بهانه نرخ ارز

بنابراین با این اوضاع باید در انتظار ثبات بیشتر بازار باشیم زیرا نوسانات نرخ ارز در روزهای آینده چندان مشخص نمی باشد. به طور کلی می توان گفت که افزایش قیمت دلار و ورود آن به 5000 تومان در روزهای تعطیل مهم ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله داربست در روزهای اخیر بوده است. در بازار شمش نیز در روزهای ابتدایی فروش جدی کارخانجات قیمت این محصول به میزان 60-40 تومان افزایش یافته و به میزان 2380-2310 تومان رسیده است.

هم چنین قیمت برخی از محصولات فولادی ازجمله قیمت لوله گازی کچو افزایش داشته است. راجع به بازار صادرات آهن آلات در سال گذشته نیز می توان بهبود قابل ملاحظه ای را مشاهده کرد به طوری که شاهد صادرات 8 میلیون تن آهن آلات در سال 96 بودیم. هم چنین مشاهده می شود که بیشترین میزان صادرات مربوط به فولاد خام بوده است در حالی که بیشترین سود مربوط به ورق می باشد ولی به علت مسائل دامپینگ صادرات ورق کاهش یافته است. با این حال به نظر می رسد میزان صادرات نیز در سال جاری افزایش یابد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0