0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات قیمت تیرآهن اصفهان دی ماه

شنیده شد به واسطه تعیین تکلیف عرضه های شنبه ذوب آهن اصفهان و تعطیلی نماینده رسمی این شرکت به دلیل مصادف شدن با روز پنجشنبه؛ فعالان بازار تیرآهن ذوبی با احتیاط بیشتری امروز پیشنهاد قیمت تیرآهن انباری دادند، بطوریکه با تخفیفات کمتر تمایل به فروش در روز شنبه و پس از بورس را داشتند.

از طرفی با توجه به شنیده ها که از توصیه‌های اخیر مسئولان بالادستی مبنی بر خودداری از نوسان قیمت تیرآهن حکایت میکند، بعید بنظر میرسد که اتفاق خاصی در حوزه بازار تیرآهن انحصاری ذوب آهن رخ دهد.

آنالیز رفتار تامین‌کنندگان حاکی از آنست که شنیده های مربوط به توصیه های صورت گرفته در خصوص حفظ ثبات بازار با گذشت زمان و با توجه به بازتاب رفتار زنجیره تامین بیشتر نمایان می گردد؛ هر چند که این موضوع و قوت گرفتن این خبر با عقب ‌نشینی خریداران همراه شده و منجر به تقاضای حداقلی و بیش از پیش بازار خواهد شد.

اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که با توجه به شاخص قیمتهای قراضه آهن و با توجه به وضعیت فعلی و محدودیت های بازار این حوزه، و اینکه سطح قیمت تیرآهن بخش خصوصی در حال حاضر پایین تر از بخش شبه دولتی ها ایستاده است؛ عقب‌نشینی در بخش خصوصی و در شرایط فعلی خیلی سخت قابل تصور بوده و بعید بنظر می رسد؛ کما اینکه اکنون و به واسطه کاهش اختلاف قیمت بین دو حوزه شمش و قراضه آهن، بنظر میرسد که حوزه شمش القایی در حال حاضر در تنگنا قرار دارد؛

تحلیل بازار شمش و تاثیر بر قیمت تیرآهن

مضاف بر اینکه هر چقدر این مقاومت طولانی تر شده و حوزه القایی خودداری بیشتری در مواجه با سیاست های دستوری مبنی بر ممانعت از افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن نشان دهد؛ نتیجه به مثابه فشرده تر شدن یک فنر بوده؛ که احتمالا در روزهای آتی و در صورت عدم عقب ‌نشینی شاخص قراضه آهن؛ با شدت بیشتری آزاد خواهد شد و نتیجه ای به مراتب نامطلوب تر برای بازار در پی خواهد داشت؛ مگر اینکه شاهد عقب ‌نشینی پررنگ قراضه آهن باشیم که آن هم فعلا و بنا بر محدودیت منابع و رقابت فشرده مبادی خرید بعید بنظر می رسد.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

از طرفی از برخی فعالان بازار شمش شنیدیم که نقدینگی کم و پرداخت های پایان ماه موجب شده تا فولادسازان ما بیش از آنکه به فکر بازارسازی و ترمیم قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن باشند؛ به فکر جمع آوری نقدینگی و فروش بیشتر هستند.

همانطوریکه پیش تر هم به این موضوع اشاره گردید، دولت اگر قرار باشد و اگر بخواهد برای مردم در حوزه فولاد کاری صورت دهد؛ با توجه به تسلط آن به زنجیره تامین گروه A، طبیعی است که در آن حوزه می تواند مانور دهد؛ البته اگر بخواهد ولی بنظر میرسد که شرایط موجود فعلا حکایت از دستور کار برای حفظ ثبات دارد تا اولویت‌های دیگر.

دورنمای بازار آهن آلات

انتظار دور نمای بازار با توجه به وضعیت فعلی قراضه آهن، و رسیدن به نقطه کمینه در زنجیره تامین گروه B و صرفا در حوزه تولیدکنندگان شمش القایی، افزایش گریز ناپذیر احتمالی شاخص نرخ شمش است؛ مگر اینکه اجازه اینکار را حداقل در یک بازه زمانی مشخص؛ نداشته باشد.

تصور دیگری که می توان برای ادامه روند این بازار در شرایط فعلی و بنا بر توصیه های صورت گرفته، متصور شد؛ ورود شمش بخش شبه دولتی به بازار داخلی برای تعدیل و تنظیم و یا حداقل حفظ ثبات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن است؛ که تا این لحظه هیچ خبر موثقی مبنی بر رد یا تایید این موضوع منتشر نشده و این مطلب صرفا یک گمانه و بررسی احتمال پیش رو بیشتر نیست.

و اما اطلاعات تکمیلی و برخی رایزنی هایی که از برخی مخاطبین محترم ما طی ساعات گذشته وصول گردیده است :

 •  گفته می شود که با توجه به افزایش های اخیر صورت گرفته در حوزه قراضه آهن برخی از واحدهای القایی در تلاش هستند تا با اعمال تغییرات سخت افزاری و نصب برخی تجهیزات الحاقی مثل LF امکان استفاده درصدی بیشتری از آهن اسفنجی را فراهم آورند.
 •  گفته می شود که متأسفانه به دلیل برخی موانعی که در سمت عرضه آهن اسفنجی بوجود آمده, مسیر برای رسیدن این کالا با قیمتهای مصوب به دست تولیدکننده بخش خصوصی ناهموار گردیده  بطوریکه با قیمت های به مراتب بالاتری به دست آنها میرسد؛ وجود واسطه و اتخاذ سیاست‌های قطره چکانی این واسطه ها از مهمترین موانع جریان روان این کالا در سمت توزیع ذکر شده است.
 • گفته می شود که روی دیگر سکه زنجیره تامین گروه A، ممکن است؛ احتمال عرضه شمش دولتی با پایه قیمتی آخرین عرضه صورت گرفته پیشین و یا حتی بالاتر باشد که در اینصورت احتمال تغییر روند فعلی بازار و پدیدار شدن نوسانات مثبت وجود خواهد داشت.

بنابر گزارش های رسیده قیمت تیرآهن اصفهان طی هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان طی هفته گذشته به میزان 2848 تومان گزارش شده است که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی ثابت می باشد. این روند برای سایر کارخانجات نیز به همین صورت بوده و تغییرات محسوسی مشاهده نشده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0