0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات بازار ورق فولادی ایران در هفته ای که گذشت

در روز شنبه قیمت ورق گرم به ضخامت 2  میلی متر در انزلی به میزان 2820 تومان گزارش شده است این در حالی است که تا آخر هفته قیمت ورق گرم این منطقه به میزان  2700 تومان رسید. هم چنین پیشنهاداتی با قیمت 2680 تومان نیز در بازار به گوش می رسید. علت کاهش قیمت این محصول به گفته منابع خبری افزایش قیمت عرضه محصول گیلان در بازار بوده تا جایی که تمامی محموله ورق گرم پیشنهادی گیلان به فروش نرسید.

هم چنین علت دیگر کاهش قیمت، تقاضای بسیار محدود در بازار بوده است. این در حالی است که شرکت فولاد مبارکه طی هفته گذشته در بازار بورس عرضه نداشته است. در روز شنبه قیمت ورق گرم فولاد مبارکه به ضخامت های 5/2 تا 15 میلی متر روند صعودی داشته ولی در روز دوشنبه این روند افزایش قیمت شدت کم تری یافت. در روز شنبه متوسط قیمت ورق گرم به ضخامت 5/2 تا 15 میلی متر به میزان 25956 ریال بوده که تا روز پنج شنبه این قیمت به میزان 25900 ریال کاهش یافته است.

علت کاهش قیمت این محصول نیز به گفته منابع خبری ضعف در بازار داخلی کشور و کاهش میزان تقاضا بوده است. هم چنین ورق گرم تولیدی شرکت های اکسین و کاویان نیز روند نزولی را در پیش گرفته است که برای این دو کارخانه نیز عامل اصلی کاهش قیمت ورق تولیدی کاهش میزان تقاضا بوده است.  در مورد شرکت کاویان می توان گفت که میزان تقاضا برای محصولات این کارخانه طی هفته گذشته بسیار کم بوده است و روز شنبه متوسط قیمت ورق گرم به ضخامت 12 تا 30 میلی متر به میزان 24975 ریال بوده که روز چهارشنبه به میزان 24400 ریال رسیده است.

قیمت ورق سیاه

هم چنین در شرکت اکسین علت کاهش قیمت ورق گرم علاوه بر کاهش تقاضای بازار میزان بالای موجودی ها بوده و هم چنین اینکه شرکت اکسین بدهی سال گذشته خود را هم چنان تسویه نکرده و در حال تسویه با طلبکارها می باشد و این کالاها با قیمتی پایین تر از دو هزار تومان معامله گردیده است جدا از اینکه چه زمانی پول صاحب کالا نزد شرکت اکسین مانده است هم چنان با قیمت بازار فاصله داشته و تاجر که خسته از این معطلی می باشد کالایش را پس از دریافت به پول تبدیل می کند و همین امر اجازه نمی دهد قیمت جایگاه امروزی خودش را نشان دهد. قیمت ورق سرد نیز روند نزولی داشته هرچند قیمت دلار طی هفته گذشته افزایش یافته است با این حال میزان کاهش تقاضا بسیار زیاد بوده.

علت این امر این است که کارخانجات مصرف کننده در حال حاضر در تعطیلات تابستان به سر می برند و این روند تا آخر شهریور ماه نیز ادامه خواهد یافت. روز شنبه متوسط قیمت ورق سرد به ضخامت 4/0 تا 5/1 میلی متر شرکت فولاد مبارکه به میزان 32100 ریال بوده است و تا پایان هفته این قیمت به میزان 31595 ریال رسیده است. به گفته منابع خبری شرکت فولاد مبارکه در ماه مرداد سال جاری به میزان 79742 تن ورق سرد در بازار بورس معامله کرده است.

این در حالی است که در تیر ماه سال جاری میزان 89810 تن و در خردادماه به میزان 89924 تن و در اردیبهشت نیز به میزان 96107 تن ورق سرد در این کارخانه معامله شده است. در واقع میزان عرضه فولاد مبارکه در بازار بورس روند نزولی را در پیش گرفته است. با این حال میزان واردات اردیبهشت ماه به میزان 37837 تن، خرداد ماه به میزان 28530 تن و تیر ماه به میزان 39548 تن و در نهایت در مرداد ماه سال جاری به میزان 48422 تن بوده است. این در حالی است که پیش بینی می شود میزان واردات در شهریور ماه کم تر از 30 هزار تن باشد. علت این امر این است که میزان سفارشات در مرداد ماه سال جاری بسیار کم تر از ماه تیر بوده است. بازار ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته بسیار آرام بوده است.

به گفته منابع خبری متوسط قیمت ورق گالوانیزه تولیدی کاشان  به ضخامت 4/0 تا 5/1 میلی متر در اولین روزهای هفته به میزان 26184 ریال بوده است و تا پایان هفته این قیمت به میزان 26200 ریال رسیده است. با این حال با توجه به تقاضای کم این محصول در بازار داخلی تغییر محسوسی در قیمت آن مشاهده نشده است.

قیمت ورق گالوانیزه

افزایش قیمت ورق فولادی اروپا هم زمان با اتمام تعطیلات تابستان

تولیدکنندگان فولاد اروپا در نظر دارند قیمت ورق فولادی تولیدی این کشور را از اوایل ماه سپتامبر افزایش دهند. برخلاف افزایش قیمت های پیشنهادی این منطقه، قیمت معاملات صورت گرفته برای ورق سرد طی هفته گذشته بدون تغییر بوده است که علت این امر کاهش میزان فعالیت بازار در ماه تابستان می باشد. با این حال به گفته منابع خبری پیش بینی می شود که این وضعیت در بازار اروپا تا اواسط ماه سپتامبر تغییر کند. هم چنین علت افزایش قیمت ورق فولادی این منطقه افزایش قیمت شمش فولاد جهانی تولیدی اروپا می باشد که با موجودی کم محصولات نیمه تمام همراه شده است.

ارزیابی متال بولتن از قیمت ورق صادراتی کشورهای مستقل اتحادیه ای به میزان 470-460 دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت 450-435 دلار به ازای هر تن اعلام شده طی هفته گذشته افزایش یافته است. هرچند ارزیابی های هفتگی از قیمت ورق فولادی در جنوب اروپا به میزان 672-660 دلار به ازای هر تن ثابت باقی مانده است.

هم چنین در کشور اروپا در حال حاضر میانگین قیمت پیشنهادی ورق فولادی به میزان 550 یورو به ازای هر تن می باشد که پیش بینی می شود تا ماه سپتامبر به میزان 580 یورو به ازای هر تن برسد. به گفته یکی از تاجران این کشور پیش بینی می شود که قیمت ورق در ماه سپتامبر به میزان 600-580 یورو به ازای هر تن افزایش یابد در حالی که در حال حاضر قیمت این محصول به میزان 560 یورو به ازای هر تن می باشد. هم چنین ارزیابی ها از قیمت ورق فولادی شمال اروپا به میزان 585-570 یورو به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت 585-560 یورو به ازای هر تن طی هفته گذشته کاهش یافته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0