0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات بازار ورق فولادی ایران در هفته ای که گذشت

در روز شنبه قیمت ورق گرم به ضخامت ۲  میلی متر در انزلی به میزان ۲۸۲۰ تومان گزارش شده است این در حالی است که تا آخر هفته قیمت ورق گرم این منطقه به میزان  ۲۷۰۰ تومان رسید. هم چنین پیشنهاداتی با قیمت ۲۶۸۰ تومان نیز در بازار به گوش می رسید. علت کاهش قیمت این محصول به گفته منابع خبری افزایش قیمت عرضه محصول گیلان در بازار بوده تا جایی که تمامی محموله ورق گرم پیشنهادی گیلان به فروش نرسید.

هم چنین علت دیگر کاهش قیمت، تقاضای بسیار محدود در بازار بوده است. این در حالی است که شرکت فولاد مبارکه طی هفته گذشته در بازار بورس عرضه نداشته است. در روز شنبه قیمت ورق گرم فولاد مبارکه به ضخامت های ۵/۲ تا ۱۵ میلی متر روند صعودی داشته ولی در روز دوشنبه این روند افزایش قیمت شدت کم تری یافت. در روز شنبه متوسط قیمت ورق گرم به ضخامت ۵/۲ تا ۱۵ میلی متر به میزان ۲۵۹۵۶ ریال بوده که تا روز پنج شنبه این قیمت به میزان ۲۵۹۰۰ ریال کاهش یافته است.

علت کاهش قیمت این محصول نیز به گفته منابع خبری ضعف در بازار داخلی کشور و کاهش میزان تقاضا بوده است. هم چنین ورق گرم تولیدی شرکت های اکسین و کاویان نیز روند نزولی را در پیش گرفته است که برای این دو کارخانه نیز عامل اصلی کاهش قیمت ورق تولیدی کاهش میزان تقاضا بوده است.  در مورد شرکت کاویان می توان گفت که میزان تقاضا برای محصولات این کارخانه طی هفته گذشته بسیار کم بوده است و روز شنبه متوسط قیمت ورق گرم به ضخامت ۱۲ تا ۳۰ میلی متر به میزان ۲۴۹۷۵ ریال بوده که روز چهارشنبه به میزان ۲۴۴۰۰ ریال رسیده است.

قیمت ورق سیاه

هم چنین در شرکت اکسین علت کاهش قیمت ورق گرم علاوه بر کاهش تقاضای بازار میزان بالای موجودی ها بوده و هم چنین اینکه شرکت اکسین بدهی سال گذشته خود را هم چنان تسویه نکرده و در حال تسویه با طلبکارها می باشد و این کالاها با قیمتی پایین تر از دو هزار تومان معامله گردیده است جدا از اینکه چه زمانی پول صاحب کالا نزد شرکت اکسین مانده است هم چنان با قیمت بازار فاصله داشته و تاجر که خسته از این معطلی می باشد کالایش را پس از دریافت به پول تبدیل می کند و همین امر اجازه نمی دهد قیمت جایگاه امروزی خودش را نشان دهد. قیمت ورق سرد نیز روند نزولی داشته هرچند قیمت دلار طی هفته گذشته افزایش یافته است با این حال میزان کاهش تقاضا بسیار زیاد بوده.

علت این امر این است که کارخانجات مصرف کننده در حال حاضر در تعطیلات تابستان به سر می برند و این روند تا آخر شهریور ماه نیز ادامه خواهد یافت. روز شنبه متوسط قیمت ورق سرد به ضخامت ۴/۰ تا ۵/۱ میلی متر شرکت فولاد مبارکه به میزان ۳۲۱۰۰ ریال بوده است و تا پایان هفته این قیمت به میزان ۳۱۵۹۵ ریال رسیده است. به گفته منابع خبری شرکت فولاد مبارکه در ماه مرداد سال جاری به میزان ۷۹۷۴۲ تن ورق سرد در بازار بورس معامله کرده است.

این در حالی است که در تیر ماه سال جاری میزان ۸۹۸۱۰ تن و در خردادماه به میزان ۸۹۹۲۴ تن و در اردیبهشت نیز به میزان ۹۶۱۰۷ تن ورق سرد در این کارخانه معامله شده است. در واقع میزان عرضه فولاد مبارکه در بازار بورس روند نزولی را در پیش گرفته است. با این حال میزان واردات اردیبهشت ماه به میزان ۳۷۸۳۷ تن، خرداد ماه به میزان ۲۸۵۳۰ تن و تیر ماه به میزان ۳۹۵۴۸ تن و در نهایت در مرداد ماه سال جاری به میزان ۴۸۴۲۲ تن بوده است. این در حالی است که پیش بینی می شود میزان واردات در شهریور ماه کم تر از ۳۰ هزار تن باشد. علت این امر این است که میزان سفارشات در مرداد ماه سال جاری بسیار کم تر از ماه تیر بوده است. بازار ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته بسیار آرام بوده است.

به گفته منابع خبری متوسط قیمت ورق گالوانیزه تولیدی کاشان  به ضخامت ۴/۰ تا ۵/۱ میلی متر در اولین روزهای هفته به میزان ۲۶۱۸۴ ریال بوده است و تا پایان هفته این قیمت به میزان ۲۶۲۰۰ ریال رسیده است. با این حال با توجه به تقاضای کم این محصول در بازار داخلی تغییر محسوسی در قیمت آن مشاهده نشده است.

قیمت ورق گالوانیزه

افزایش قیمت ورق فولادی اروپا هم زمان با اتمام تعطیلات تابستان

تولیدکنندگان فولاد اروپا در نظر دارند قیمت ورق فولادی تولیدی این کشور را از اوایل ماه سپتامبر افزایش دهند. برخلاف افزایش قیمت های پیشنهادی این منطقه، قیمت معاملات صورت گرفته برای ورق سرد طی هفته گذشته بدون تغییر بوده است که علت این امر کاهش میزان فعالیت بازار در ماه تابستان می باشد. با این حال به گفته منابع خبری پیش بینی می شود که این وضعیت در بازار اروپا تا اواسط ماه سپتامبر تغییر کند. هم چنین علت افزایش قیمت ورق فولادی این منطقه افزایش قیمت شمش فولاد جهانی تولیدی اروپا می باشد که با موجودی کم محصولات نیمه تمام همراه شده است.

ارزیابی متال بولتن از قیمت ورق صادراتی کشورهای مستقل اتحادیه ای به میزان ۴۷۰-۴۶۰ دلار به ازای هر تن بوده است که نسبت به قیمت ۴۵۰-۴۳۵ دلار به ازای هر تن اعلام شده طی هفته گذشته افزایش یافته است. هرچند ارزیابی های هفتگی از قیمت ورق فولادی در جنوب اروپا به میزان ۶۷۲-۶۶۰ دلار به ازای هر تن ثابت باقی مانده است.

هم چنین در کشور اروپا در حال حاضر میانگین قیمت پیشنهادی ورق فولادی به میزان ۵۵۰ یورو به ازای هر تن می باشد که پیش بینی می شود تا ماه سپتامبر به میزان ۵۸۰ یورو به ازای هر تن برسد. به گفته یکی از تاجران این کشور پیش بینی می شود که قیمت ورق در ماه سپتامبر به میزان ۶۰۰-۵۸۰ یورو به ازای هر تن افزایش یابد در حالی که در حال حاضر قیمت این محصول به میزان ۵۶۰ یورو به ازای هر تن می باشد. هم چنین ارزیابی ها از قیمت ورق فولادی شمال اروپا به میزان ۵۸۵-۵۷۰ یورو به ازای هر تن بوده که نسبت به قیمت ۵۸۵-۵۶۰ یورو به ازای هر تن طی هفته گذشته کاهش یافته است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری