0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بازار ورق فولادی ایران

به گزارش مرکز آهن قیمت ورق گرم به ضخامت ۲ میلی متر طی هفته گذشته افزایش یافته است ولی در پایان هفته شاهد کاهش قیمت این محصول بوده ایم و قیمت ها عقب نشینی کرده و به قیمت های اول هفته کاهش یافت. در روز شنبه قیمت ورق گرم به ضخامت ۲ میلی متر در بندر انزلی به میزان ۲۹۰۰ تومان گزارش شده است و این میزان تا روز یکشنبه به ۲۹۳۰ تومان افزایش یافت. در روز شنبه نیز با انعکاس خبر ایجاد توافق مابین فولاد مبارکه و تولیدکنندگان لوله و پروفیل آغاز شد.

طبق آن قیمت ورق گرم به ضخامت زیر ۵ میلی متر معادل با میانگین قیمت ۱۵ روزه فوب دریای سیاه از طرف عرضه کنندگان سی آی اس می باشد. با این حال در زمینه این دستورالعمل چندین سوال پیش می آید. نکته اول این است که کیفیت محصولات فولاد مبارکه بسیار بیشتر از محصولات وارداتی می باشد و نرخ پایه نباید معادل قیمت ورق گرم دریای سیاه تعیین گردد و در صورت تعیین شدن نیز باید پرمیوم برای محصولات فولاد مبارکه در نظر گرفته شود که این اتفاق در این دستورالعمل رخ نداده است. هم چنین قیمت های متال بولتن معمولا قدیمی تر بوده و برای تحلیل های بیش از یک ماه در نظر گرفته می شود.

فروش انواع ورق گرم

این در حالی است که لیست های داخل کشور اطلاعات به روز تری نسبت به متال بولتن در اختیار قرار می دهند. میزان عرضه این شرکت در بورس کالا ۲۵ درصد کل عرضه در نظر گرفته شده است. این در حالی است که عرضه کننده انحصاری می باشد. تولیدکنندگان انحصاری در تلاشند تا از بازار داخلی حداکثر استفاده را ببرند و تا جایی که می توانند قیمت های پیشنهادی خود را افزایش می دهند. در حال حاضر که قیمت ورق گرم به ضخامت ۲ میلی متر در کشورهای خارج از ایران به میزان ۵۶۵ دلار به ازای هر تن رسیده است شرکت فولاد مبارکه نیز می تواند ورق تولیدی خود را به میزان ۲۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو به فروش برساند زیرا با احتساب ۴ درصد نرخ ارز حقوق گمرکی و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده قیمت ورق وارداتی به میزان ۲۳۵ تومان می باشد.

نکته دیگری که در خصوص این توافق نامه مطرح است این است که در صورتی که قیمت ورق در بازار سی آی اس کاهش یابد ولی میزان تقاضا برای آن در بازار داخلی بالا باشد چه باید کرد. بنابراین در حال حاضر قیمت ورق در صنعت لوله و پروفیل وابسته به قیمت سی آی اس می باشد. این در حالی است که در هیچ کشوری صنعت وابسته به رفتار کشور رقیب نبوده و در کشور ما این اتفاق افتاده است. با این حال اگر ملاک قیمت را میانگین قیمت صادراتی دو ماه گذشته فولاد مبارکه و یا ترکیبی از قیمت های وارداتی سی اف آر بنادر خلیج فارس و دریای خزر قرار می دادند به مراتب تصمیم بهتری تلقی می شد. بنابراین این دستورالعمل هیچ شباهتی به آنچه در اروپا تجربه شده و به آن رسیده اند ندارد.

به گزارش منابع خبری قیمت ورق گرم به ضخامت ۳ تا ۱۵ میلی متر در روز شنبه به میزن ۲۵۰۰ تومان اعلام شده است که این قیمت تا روز چهارشنبه در شهر اصفهان به میزان ۲۶۲۰ تومان افزایش یافت. قیمت ورق اکسین نیز در روز شنبه به میزان ۲۴۰۰ تومان اعلام شده که تا روز سه شنبه به میزان ۲۶۰۰ تومان افزایش یافت ولی تقاضایی برای این ورق در بازار داخلی مشاهده نشد. هم چنین به طور میانگین قیمت ورق برای اندازه ۸ تا ۴۰ میلی متر به میزان ۲۵۸۰ تومان کاهش یافت.

این در حالی است که در حال حاضر موجودی انبارها بالا بوده و میزان تقاضا نیز بسیار پایین می باشد. قیمت ورق گرم پیشنهادی شرکت کاویان در روز شنبه به میزان ۲۴۵۰ تومان گزارش شده است که تا روز چهارشنبه به قیمت ۲۵۸۰ تومان افزایش یافت. به گفته منابع خبری علت افزایش قیمت ورق گرم در بازار داخلی طی روزهای پایانی هفته گذشته افزایش قیمت اسلب بوده است. اخبار رسیده حاکی از آن است که شرکت فولاد خوزستان به میزان ۱۰ هزار تن اسلب در پایه قیمت ۱۹۲۰۰ ریال در روز چهارشنبه عرضه کرده است.

این در حالی است که میزان تقاضا ۳۰ هزار و ۱۰۰ تن گزارش شده است. پیش تر نیز همین کارخانه در تاریخ ۱۱ مرداد به میزان ۱۵ هزار تن اسلب در قیمت پایه ۱۷۴۰۰ ریال عرضه کرده بوده است که مورد استقبال چندانی قرار نگرفته و فروش این کارخانه به میزان ۱۲ هزار و ۳۰۰ تن بوده است. درروز چهارشنبه متوسط قیمت فروش ۱۹۴۳۸ ریال گزارش شده که نسبت به قیمت قبلی ۲۰۸ ریال افزایش یافته است که به میزان ۱۲ درصد می باشد. علت اصلی افزایش قیمت نیز به گفته منابع خبری افزایش قیمت ها در بازار بورس و زیاد بودن موجودی انبارها و حجم معاملات اندک می باشد.

قیمت ورق سرد

ورق سرد نیز شاهد نوساناتی در قیمت هی هفته گذشته بوده است. شرکت فولاد مبارکه در روز دوشنبه قیمت ورق سرد پیشنهادی خود را به میزان ۲۵۴۳ ریال افزایش داده و محصول خود را به قیمت ۲۷۹۷۷ ریال به فروش رسانید. همین امر سبب شد که بازار داخلی روند صعودی را در پیش بگیرد. هم چنین در روز سه شنبه نیز قیمت ورق سرد به میزان ۱۵۰۰ ریال افزایش یافته و در روز چهارشنبه شاهد افزایش قیمت حدود ۵۰۰ ریال به ازای هر کیلو بوده ایم که تقاضای زیادی را به همراه نداشت. هم چنین ورق سرد وارداتی نیز به میزان ۲۰۰ تومان به ازای هر تن افزایش یافته است. در حالی که واردکنندگان ورق سرد با محدودیت واردات کالا از سی آی اس روبرو می باشند و هم چنین قزاق ها نیز سفارشات جدیدی را نپذیرفته و محصول ام ام ک نیز به میزان ۵۳۵ یورو در میزان عرضه بالا پیشنهاد گردیده است.

فروش انواع ورق سرد

با این حال پیش بینی می شود که طی ماه های آینده بازار با محدودیت عرضه ورق سرد مواجه گردد در حالی که فصل مصرف این محصول ازشهریور آغاز گردیده و افزایش قیمت در بازار داخلی طبیعی می باشد. قیمت ورق گالوانیزه نیز به دنبال افزایش قیمت ورق سرد افزایش یافته است و در هفته گذشته شاهد روند صعودی این محصول بوده ایم قیمت ورق گالوانیزه کاشان در ضخامت های ۵/۰ تا ۲/۱ میلی متر در روز شنبه به میزان ۳۴۸۰۰ ریال اعلام شده و تا روز چهارشنبه به میزان ۳۵۹۰۰ ریال رسیده است. هم چنین قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس برای ضخامت های ۴/۰ تا ۵/۲ میلی متر به میزان ۳۳۷۰۰ ریال بوده که تا پایان هفته به میزان ۳۳۴۰۰ ریال رسیده است.

 

بیشتربن بازدید:

قیمت ورق سیاست جدید دولت,ارزیابی تغییرات قیمت آهن آلات,تحلیل بازار محصولات فولادی ایران طی هفته جاری,علت گرانی آهن آلات

 

 

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها