0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار ورق فولادی ایران

به گزارش مرکز آهن قیمت ورق گرم به ضخامت 2 میلی متر طی هفته گذشته افزایش یافته است ولی در پایان هفته شاهد کاهش قیمت این محصول بوده ایم و قیمت ها عقب نشینی کرده و به قیمت های اول هفته کاهش یافت. در روز شنبه قیمت ورق گرم به ضخامت 2 میلی متر در بندر انزلی به میزان 2900 تومان گزارش شده است و این میزان تا روز یکشنبه به 2930 تومان افزایش یافت. در روز شنبه نیز با انعکاس خبر ایجاد توافق مابین فولاد مبارکه و تولیدکنندگان لوله و پروفیل آغاز شد.

طبق آن قیمت ورق گرم به ضخامت زیر 5 میلی متر معادل با میانگین قیمت 15 روزه فوب دریای سیاه از طرف عرضه کنندگان سی آی اس می باشد. با این حال در زمینه این دستورالعمل چندین سوال پیش می آید. نکته اول این است که کیفیت محصولات فولاد مبارکه بسیار بیشتر از محصولات وارداتی می باشد و نرخ پایه نباید معادل قیمت ورق گرم دریای سیاه تعیین گردد و در صورت تعیین شدن نیز باید پرمیوم برای محصولات فولاد مبارکه در نظر گرفته شود که این اتفاق در این دستورالعمل رخ نداده است. هم چنین قیمت های متال بولتن معمولا قدیمی تر بوده و برای تحلیل های بیش از یک ماه در نظر گرفته می شود.

فروش انواع ورق گرم

این در حالی است که لیست های داخل کشور اطلاعات به روز تری نسبت به متال بولتن در اختیار قرار می دهند. میزان عرضه این شرکت در بورس کالا 25 درصد کل عرضه در نظر گرفته شده است. این در حالی است که عرضه کننده انحصاری می باشد. تولیدکنندگان انحصاری در تلاشند تا از بازار داخلی حداکثر استفاده را ببرند و تا جایی که می توانند قیمت های پیشنهادی خود را افزایش می دهند. در حال حاضر که قیمت ورق گرم به ضخامت 2 میلی متر در کشورهای خارج از ایران به میزان 565 دلار به ازای هر تن رسیده است شرکت فولاد مبارکه نیز می تواند ورق تولیدی خود را به میزان 2300 تومان به ازای هر کیلو به فروش برساند زیرا با احتساب 4 درصد نرخ ارز حقوق گمرکی و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده قیمت ورق وارداتی به میزان 235 تومان می باشد.

نکته دیگری که در خصوص این توافق نامه مطرح است این است که در صورتی که قیمت ورق در بازار سی آی اس کاهش یابد ولی میزان تقاضا برای آن در بازار داخلی بالا باشد چه باید کرد. بنابراین در حال حاضر قیمت ورق در صنعت لوله و پروفیل وابسته به قیمت سی آی اس می باشد. این در حالی است که در هیچ کشوری صنعت وابسته به رفتار کشور رقیب نبوده و در کشور ما این اتفاق افتاده است. با این حال اگر ملاک قیمت را میانگین قیمت صادراتی دو ماه گذشته فولاد مبارکه و یا ترکیبی از قیمت های وارداتی سی اف آر بنادر خلیج فارس و دریای خزر قرار می دادند به مراتب تصمیم بهتری تلقی می شد. بنابراین این دستورالعمل هیچ شباهتی به آنچه در اروپا تجربه شده و به آن رسیده اند ندارد.

به گزارش منابع خبری قیمت ورق گرم به ضخامت 3 تا 15 میلی متر در روز شنبه به میزن 2500 تومان اعلام شده است که این قیمت تا روز چهارشنبه در شهر اصفهان به میزان 2620 تومان افزایش یافت. قیمت ورق اکسین نیز در روز شنبه به میزان 2400 تومان اعلام شده که تا روز سه شنبه به میزان 2600 تومان افزایش یافت ولی تقاضایی برای این ورق در بازار داخلی مشاهده نشد. هم چنین به طور میانگین قیمت ورق برای اندازه 8 تا 40 میلی متر به میزان 2580 تومان کاهش یافت.

این در حالی است که در حال حاضر موجودی انبارها بالا بوده و میزان تقاضا نیز بسیار پایین می باشد. قیمت ورق گرم پیشنهادی شرکت کاویان در روز شنبه به میزان 2450 تومان گزارش شده است که تا روز چهارشنبه به قیمت 2580 تومان افزایش یافت. به گفته منابع خبری علت افزایش قیمت ورق گرم در بازار داخلی طی روزهای پایانی هفته گذشته افزایش قیمت اسلب بوده است. اخبار رسیده حاکی از آن است که شرکت فولاد خوزستان به میزان 10 هزار تن اسلب در پایه قیمت 19200 ریال در روز چهارشنبه عرضه کرده است.

این در حالی است که میزان تقاضا 30 هزار و 100 تن گزارش شده است. پیش تر نیز همین کارخانه در تاریخ 11 مرداد به میزان 15 هزار تن اسلب در قیمت پایه 17400 ریال عرضه کرده بوده است که مورد استقبال چندانی قرار نگرفته و فروش این کارخانه به میزان 12 هزار و 300 تن بوده است. درروز چهارشنبه متوسط قیمت فروش 19438 ریال گزارش شده که نسبت به قیمت قبلی 208 ریال افزایش یافته است که به میزان 12 درصد می باشد. علت اصلی افزایش قیمت نیز به گفته منابع خبری افزایش قیمت ها در بازار بورس و زیاد بودن موجودی انبارها و حجم معاملات اندک می باشد.

قیمت ورق سرد

ورق سرد نیز شاهد نوساناتی در قیمت هی هفته گذشته بوده است. شرکت فولاد مبارکه در روز دوشنبه قیمت ورق سرد پیشنهادی خود را به میزان 2543 ریال افزایش داده و محصول خود را به قیمت 27977 ریال به فروش رسانید. همین امر سبب شد که بازار داخلی روند صعودی را در پیش بگیرد. هم چنین در روز سه شنبه نیز قیمت ورق سرد به میزان 1500 ریال افزایش یافته و در روز چهارشنبه شاهد افزایش قیمت حدود 500 ریال به ازای هر کیلو بوده ایم که تقاضای زیادی را به همراه نداشت. هم چنین ورق سرد وارداتی نیز به میزان 200 تومان به ازای هر تن افزایش یافته است. در حالی که واردکنندگان ورق سرد با محدودیت واردات کالا از سی آی اس روبرو می باشند و هم چنین قزاق ها نیز سفارشات جدیدی را نپذیرفته و محصول ام ام ک نیز به میزان 535 یورو در میزان عرضه بالا پیشنهاد گردیده است.

فروش انواع ورق سرد

با این حال پیش بینی می شود که طی ماه های آینده بازار با محدودیت عرضه ورق سرد مواجه گردد در حالی که فصل مصرف این محصول ازشهریور آغاز گردیده و افزایش قیمت در بازار داخلی طبیعی می باشد. قیمت ورق گالوانیزه نیز به دنبال افزایش قیمت ورق سرد افزایش یافته است و در هفته گذشته شاهد روند صعودی این محصول بوده ایم قیمت ورق گالوانیزه کاشان در ضخامت های 5/0 تا 2/1 میلی متر در روز شنبه به میزان 34800 ریال اعلام شده و تا روز چهارشنبه به میزان 35900 ریال رسیده است. هم چنین قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس برای ضخامت های 4/0 تا 5/2 میلی متر به میزان 33700 ریال بوده که تا پایان هفته به میزان 33400 ریال رسیده است.

 

بیشتربن بازدید:

قیمت ورق سیاست جدید دولت,ارزیابی تغییرات قیمت آهن آلات,تحلیل بازار محصولات فولادی ایران طی هفته جاری,علت گرانی آهن آلات

 

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0