0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازاری خاموش یا آرام به دلیل قیمتهای پایین تر داخلی و کاهش ارزش پول ملی

فعالیتهای خرید در بازار وارداتی ورق آهن در ایران و در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۲۴ ژانویه؛ به دلیل قابل پذیرش تر بودن قیمتهای داخلی نسبت به وارداتی آن؛ بی رونق بود.

ریال؛ ارز ملی ایران مجددا در برابر دلار آمریکا با کاهش ارزش مواجه گردید و از این رو نرخهای وارداتی در مقایسه با نرخهای داخلی از جذابیت کمتری برخوردار بود؛ در روز چهارشنبه ۲۴ ژانویه، مطابق با گزارش Oanda.com یک دلار برابر با ۳۶،۵۶۷ ریال بود، در حالیکه در روز ۱۷ ژانویه ۱ دلار برابر با ۳۶،۴۶۱ دلار بوده است. در بازار آزاد یک دلار برابر با ۴۵،۴۵۰ ریال در تاریخ ۲۴ ژانویه معامله می گردید درحالی که در هفته گذشته نرخ آن برابر با ۴۴،۴۵۰ ریال بوده است.

مشتریان ایران به دلیل محدودیت دسترسی به دلار با نرخ رسمی؛ از نرخ بازار آزاد دلار برای واردات کالا استفاده می نمایند. ارزیابی نرخ متال بولتن در تاریخ ۲۴ ژانویه برای قیمت ورق سیاه با ضخامت ۲ میلی متر ۵۶۰ الی ۵۸۰ دلار به ازای هر تن cfr در بنادر ایران بوده [ معادل با ۲۵۴۵۰ الی ۲۶۳۵۰ ریال به ازای هر کیلو با دلار ۴۵۴۵۰ ریال ] در حالی که نرخ همین کالا در هفته گذشته ۵۷۰ الی ۵۸۰ دلار به ازای هر تن cfr برآورد شده بود.

پیشنهادات قیمت ورق آهن تولیدی روسیه ( به جای دلار بر مبنای یورو عرضه میشود ) ثابت و در دامنه ۴۷۰ الی ۴۷۵ یورو ( ۵۷۷ الی ۵۸۳ دلار) به ازای هر تن فوب آستاراخان بوده است.

بازار داخلی ورق آهن ایران

هزینه تخمینی برای حمل به بندر شمالی ایران حدود ۳۵ دلار به ازای هر تن بود که با این حساب رقم پیشنهادی برابر با ۶۱۲ الی ۶۱۸ دلار به ازای هر تن تحویل بندر خریدار ( cfr) خواهد شد. علاوه بر این ۹ درصد مالیات ارزش افزوده و ۱۰ درصد تعرفه وارداتی هم برای ورق آهن ضخامت ۲ میلی متر اخذ می شود؛ این تعرفه وارداتی برای ضخامت ۲٫۵ و بالاتر برابر با ۱۵ درصد خواهد بود.

ورق سیاه اصفهان

در حال حاضر ورق آهن گرم بازار داخلی ایران با نرخ ۲۷،۵۰۰ ریال به ازای هر تن بصورت تحویل درب کارخانه توام با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده معامله می گردد؛ که برابر با ۶۰۵ دلار به ازای هر تن توام با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده خواهد بود. به اعتقاد منابع، نرخ وارداتی ۴۰۰ یورو ( ۴۹۰ دلار) به ازای هر تن فوب آستاراخان برای مشتریان ایرانی در حال حاضر قابل پذیرش خواهد بود. [ رقمی حدود ۹۰ دلار به ازای هر تن پایین تر یا حدود کیلویی ۴۰۰ تومان ارزانتر ] اما از آنجایی که هیچ تامین‌کننده ای اکنون حاضر به فروش در این سطح از قیمت ها نیست؛ لذا به نظر میرسد که می بایست به فکر مقصد دیگری برای فروش محصولات خود در قیمت های بالاتر باشند.

پیش بینی بازار طی روزهای هفته

ارزیابی برای ورق آهن سرد وارداتی در تاریخ ۲۴ ژانویه در ایران محدود به دامنه نرخ ۶۱۰ الی ۶۳۰ دلار به ازای هر تن cfr بوده در حالیکه نرخ این کالا در هفته گذشته ۵۹۵ الی ۶۴۰ دلار به ازای هر تن cfr بود. پیشنهادات کالای روسی در محدوده نرخ ۵۱۰ یورو ( ۶۲۶ دلار) به ازای هر تن فوب آستاراخان شنیده شد که برابر با ۶۶۱ دلار به ازای هر تن cfr خواهد بود.

از آنجایی که هیچ پیش خریدی برای ورق آهن گرم یا سرد در این هفته شنیده نشده است، ارزیابی متال بولتن بر مبنای میانگین نرخ پیشنهادی و درخواستی محاسبه می گردد. در بازار داخلی ورق آهن سرد با نرخ ۲۹،۰۰۰ ریال یا ۶۳۸ دلار به ازای هر تن به صورت تحویل درب کارخانه توام با ۹ درصد مالیات ارزش افزوده معامله شده است. تعرفه وارداتی ورق آهن سرد در ایران زیر ۱۰ درصد است.

بازار ورق قلع اندود در هند

شركت Tinplate بزرگترين توليد كننده ورق قلع اندود در هند است و با ظرفيت ۳۷۹,۰۰۰ تن در سال ۴۳ درصد سهم بازار اين كشور را به خود اختصاص داده است.

مصرف ظاهري ورق قلع اندود در هند ۶۰۰,۰۰۰ تن در سال است و ۴۵ درصد آن از طريق واردات تامين مي شود. در سال ۲۰۱۷ مصرف ورق قلع در هند ۵ درصد افزايش يافت در حالي كه واردات رشد ۷ درصدي داشته است. با اين كه تعرفه هاي حمايتي براي محصولات فولادي مختلف از كلاف گرم وضع شده است ورق قلع اندود بدون تعرفه واردات است. نبود تعرفه واردات باعث كاهش سود آوري توليد كننده هاي قلع اندود در هند شده است.

پس از انعقاد قرارداد تجارت آزاد بين هند،كره جنوبي و ژاپن تعرفه واردات ورق قلع اندود صفر شد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری