1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

اعمال محدودیت های جدید بر تولیدکنندگان

طی هفته گذشته خبرهایی منتشر شده است در خصوص این که احتمال اعمال محدودیت از دو جهت به تولیدکنندگان آهن آلات قوت گرفته است:

۱) اعمال مجدد سهمیه بندی در خصوص الزام حداقل عرضه حجم مشخصی از شمش به بازار داخلی توسط تولیدکنندگان آهن آلات

۲) اعمال برخی محدودیت ها در عرصه های صادراتی با محوریت اولویت قرار گرفته شدن تامین بازار داخلی

به نظر می رسد، به دلیل غفلت مجدد تولیدکنندگان آهن آلات در تامین نیاز داخلی؛ آن طور که شایسته مصرف کننده نهایی بازار داخلی است؛ و به دلیل پدیدار شدن مجدد التهاب در بازار داخلی فولاد، وزارت محترم صمت مجددا به این موضوع ورود کرده و در حال مذاکره با فولادی ها در این خصوص است. رایزنی ها و چانه زنی ها در این خصوص مجددا مدتی است شکل گرفته و به احتمال زیاد برخی محدودیت ها در دو سوی “سهمیه بندی عرضه شمش داخلی” و “اعمال محدودیت هایی در حوزه صادرات” مجددا روی میز قرار گرفته است.

شنیدیم که به دلیل تعهدات فولادی ها در حوزه های صادراتی و بسته شدن تعهدات آن ها برای تحویل کالای فروخته شده تا پایان ماه فوریه؛ احتمال اعمال این محدودیت ها از اواخر فروردین ماه سال آتی، بنا بر صلاح دید وزرات محترم صمت، مجددا قوت گرفته است.

تحلیل بازار آهن آلات

معاملات بورس کالا همانند چاقوی دو لبه

این که معاملات انجام شده در بورس کالا، عامل اصلی شفاف سازی قیمت های داخلی و یکی از فواید اصلی این معاملات در بازار داخلی به حساب می آید، جای هیچ گونه شک و تردیدی را باقی نمی گذارد اما همین ابزار بورس کالا گاهی همانند چاقوی دو لبه عمل کرده و بازار داخلی را ملتهب می نماید.

به عنوان نمونه عملی؛ التهاب اخیر بازار و کف شکنی و صعود حداقل کیلویی ۲۰۰ تومانی اخیر بازار میلگرد آجدار، به دلیل رقابت قابل توجه حدودا ۲۲ درصدی شمش در بورس کالا با نرخ رقابتی و موزون با احتساب مالیات ارزش افزوده و نرخ تمام شده ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفت.

چرا که نوردکاری که شمش ۴۲۰۰ تومانی را از بورس کالا می خرد، انتظار دارد که حداقل مارجین ۱۱ درصدی خود را منتفع گردد و لذا شاهد بودیم که قیمت فروش میلگرد آجدار حوزه تولیدکنندگان خصوصی خارج از بورس کالا کف سازی جدید کرد و بازار را ملتهب نمود و این در حالی اتفاق افتاد که نرخ شمش CIS و نرخ شمش صادراتی ایران هم متاثر از خلاء تقاضا عقب نشست و در همین حال التهابات دلار بازار داخلی هم کنترل شد و فرو نشست. حالا در شرایطی قرار گرفته ایم که آخرین شاخص ۴۷۰۰ تومانی نرخ بازار خارج از بورس کالا بالاتر از نرخ های مورد انتظار خریدار ایستاده و تقاضا توقع کاهش قیمت دارد. معاملات هفته گذشته میلگرد آجدار در بورس کالا هم در سمت و سوی قیمت ها، تا حد زیادی تاثیر گذار خواهد بود.

متال بولتن منتشر نمود

تقاضا که محو شد؛ افزایش قیمت ها هم پَرید

بنا بر شنیده های فَست ‌مارکت در روز سه ‌شنبه ۱۹ فوریه و در ابتدای هفته جاری، به واسطه روند نزولی و تضعیف فرایند خرید در عمده بازارها؛ روند افزایشی قیمت های شمش صادراتی CIS هم معکوس شد. علت این چرخش، حجم عظیمی از پیش خریدهای صورت گرفته در هفته های اخیر بوده است. دلیل دیگر این پیشامد؛ تضعیف بازار وارداتی قراضه آهن ترکیه متاثر از شمش ارزان قیمت چین، پس از بازگشایی تعطیلات سال نو در این کشور آسیای شرقی بوده است.

یکی از تولیدکنندگان حوزه CIS به فست ‌مارکت گفت : ” همه بازیگران بازار در حال حاضر در وضعیت احتیاطی قرار گرفته اند و لذا تقاضا بسیار ضعیف شده است. ” در این شرایط، کارخانجاتی که هنوز محصولی برای فروش دارند، نرخ محصولات خود را در مقایسه با نرخ هفته گذشته در دامنه ۴۷۰ الی ۴۷۵ دلار به ازای هر تن؛ به محدوده ۴۶۰ الی ۴۷۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه کاهش دادند.

منبعی اعلام کرد : “بازار خیلی سریع رشد کرده است، و به همین دلیل قیمت مناسب با تعدیل می بایست در محدوده ۴۵۰ الی ۴۵۵ دلار به ازای هر تن فوب بایستد.”

۱
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری