0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی متوسط نرخ واقعی و بدون حباب میلگرد آجدار

متوسط نرخ واقعی و یا بدون حباب محصول نهایی یا قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی فولادسازان خصوصی و با توجه به مواد اولیه تولید؛ چقدر باید باشد تا بگوییم حباب آن حداقلی است ؟ متوسط نرخ قراضه آهن بنا بر گزارش نرخ باکس، حدود کیلویی ۱۹۰۰ تومان بدون مالیات ارزش افزوده در نظر گرفته می شود.

به گفته گزارشگر فولاد فرض بفرمایید که مارجین عادلانه حوزه شمش القایی که سال گذشته حدود ۴۵۰ تومان میانگین گیری نمودیم؛ را امثال با ۳۰ درصد افزایش حدود ۵۸۰ تومان در نظر بگیریم.

فرض بفرمایید که مارجین حوزه نورد را که سال گذشته حدود ۲۵۰ تومان میانگین گیری نمودیم؛ امسال با حدود ۳۰ درصد افزایش؛ حدود ۳۳۰ تومان در نظر بگیریم.

 • بنا بر گزاره های فرضی بالا در خصوص قیمت میلگرد آجدار نهایی خواهیم داشت :

۱۹۰۰ + ۵۸۰ + ۳۳۰ ~= ۲۸۱۰

۲۸۱۰ + ۹ % VAT ~= 3060

در اصل این طور می توان تفسیر نمود که اگر به طور واقعی و در عمل مالیات ارزش افزوده در قیمت نهایی کالا اعمال شده باشد؛ در این صورت متوسط قیمت میلگرد آجدار حدود ۳۰۶۰ یا حداکثر تا ۳۱۰۰ با توجه به نرخ پایه کنونی قراضه آهن منطقی است.

نابسامانی بازار دلار و تعطیلی بازار آهن

البته این در شرایطی است که به قراضه آهن ۱۹۰۰ تومانی معتقد باشیم؛ در حالی که دوستان  فولادساز ما زیر بار قراضه آهن ۱۹۰۰ نرفته و از قراضه آهن ۲۱۰۰ تومانی حکایت می کنند؛ از طرفی برخی از مطلعین و متخصصین این حوزه عنوان می کنند که قرار نیست قراضه آهن ویژه درجه یک برای این حوزه در نظر گرفته شود؛ چه بسا قسمتی از قراضه آهن مورد استفاده این فولادسازان قراضه درجه های پایین تری تا قیمت های ۱۷۰۰ تومان هم هست.

اگر فرض کنیم هم ۱۷۰۰ تومانی درست بگوید و هم ۲۱۰۰ تومانی؛ در این صورت باز هم با میانگین گیری ۵۰ درصدی به رقم ۱۹۰۰ تومانی یا همان رقم اول برای قیمت میلگرد آجدار می رسیم که بنظر عادلانه هم می رسد. این در حالی است که نرخ پیشنهادی میلگرد کارخانجات از جمله قیمت میلگرد تیکمه داش و قیمت میلگرد پرشین در حال افزایش می باشد.

قیمت میلگرد آجدار

جای تاسف و تأمل است که در حوزه قیمت قوطی و پروفیل از چند مبدا در خصوص چند و چون روند بازار آن ها جویا شدیم؛ اعلام شد از ۳۵۵۰ فروختیم تا ۳۶۰۰ و نهایت فروش را برای امروز بستیم…

هر چه تلاش کردیم تا قیمت واقعی این حوزه را کشف نماییم؛ نشد که نشد. ظاهرا به دلیل تنش ها و التهابات سمت دلار است که شایعه شده دلار بازار سیاه به مرز ۸ هزار تومان رسیده است؛ و این موضوع نابسامانی این حوزه به دلیل وابستگی ورق کلاف گرم به حوزه واردات و حوزه ارزی بوده است

گزارشی از بازار مواد اولیه

.روز شنبه از نرخ های اعلامی و رسمی محصولات ذوب آهن اصفهان از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان سیگنالی دریافت نشد؛  اما در بازار غیر رسمی و از طریق برخی از مبادی فروش افزایش حدود ۵۰ الی ۶۰ تومانی قیمت میلگرد آجدار A3  از مبدا و افزایش قیمت حدود شاخه‌ای ۱۰ الی ۱۵ هزار تومانی سایزهای ۱۴ الی ۲۰ در برخی از انبارهای تهران شنیده شد.

آخرین خبرها از بازار شمش نیز حکایت از تقاضای نوردکاران در محدوده ۲۸۸۰ تا ۲۹۳۵ تومان دارد این در حالی است که قیمت های پیشنهادی عرضه کنندگان در بازار روز شنبه در ساعت عصرگاهی بین ۲۹۰۰ تا ۲۹۶۰ تومان دور می زند شایان ذکر است که بازار آهن اسفنجی فعلا تغییر قیمتی نداشته است و از روند سایر بازارهای فولادی تبعیت نمی کند.

نرخ ضایعات در برخی مبادی حدود ۵۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش نسبت به روز گذشته نشان داده است. همچنین قیمت آهن اسفنجی حدود ۳۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش قیمت نسبت به روز گذشته نشان داده است.  قیمت شمش فولادی حدود ۴۰  تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته داشته و تقاضا نسبتا ضعیف بوده است. همچنین تمایل به صعود از طرف عرضه کننده ، دلیل عمده وضعیت فعلی و عدم وضوح آینده  کوتاه مدت  اقتصادی می باشد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری