0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی متوسط نرخ واقعی و بدون حباب میلگرد آجدار

متوسط نرخ واقعی و یا بدون حباب محصول نهایی یا قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی فولادسازان خصوصی و با توجه به مواد اولیه تولید؛ چقدر باید باشد تا بگوییم حباب آن حداقلی است ؟ متوسط نرخ قراضه آهن بنا بر گزارش نرخ باکس، حدود کیلویی 1900 تومان بدون مالیات ارزش افزوده در نظر گرفته می شود.

به گفته گزارشگر فولاد فرض بفرمایید که مارجین عادلانه حوزه شمش القایی که سال گذشته حدود 450 تومان میانگین گیری نمودیم؛ را امثال با 30 درصد افزایش حدود 580 تومان در نظر بگیریم.

فرض بفرمایید که مارجین حوزه نورد را که سال گذشته حدود 250 تومان میانگین گیری نمودیم؛ امسال با حدود 30 درصد افزایش؛ حدود 330 تومان در نظر بگیریم.

 • بنا بر گزاره های فرضی بالا در خصوص قیمت میلگرد آجدار نهایی خواهیم داشت :

1900 + 580 + 330 ~= 2810

2810 + 9 % VAT ~= 3060

در اصل این طور می توان تفسیر نمود که اگر به طور واقعی و در عمل مالیات ارزش افزوده در قیمت نهایی کالا اعمال شده باشد؛ در این صورت متوسط قیمت میلگرد آجدار حدود 3060 یا حداکثر تا 3100 با توجه به نرخ پایه کنونی قراضه آهن منطقی است.

نابسامانی بازار دلار و تعطیلی بازار آهن

البته این در شرایطی است که به قراضه آهن 1900 تومانی معتقد باشیم؛ در حالی که دوستان  فولادساز ما زیر بار قراضه آهن 1900 نرفته و از قراضه آهن 2100 تومانی حکایت می کنند؛ از طرفی برخی از مطلعین و متخصصین این حوزه عنوان می کنند که قرار نیست قراضه آهن ویژه درجه یک برای این حوزه در نظر گرفته شود؛ چه بسا قسمتی از قراضه آهن مورد استفاده این فولادسازان قراضه درجه های پایین تری تا قیمت های 1700 تومان هم هست.

اگر فرض کنیم هم 1700 تومانی درست بگوید و هم 2100 تومانی؛ در این صورت باز هم با میانگین گیری 50 درصدی به رقم 1900 تومانی یا همان رقم اول برای قیمت میلگرد آجدار می رسیم که بنظر عادلانه هم می رسد. این در حالی است که نرخ پیشنهادی میلگرد کارخانجات از جمله قیمت میلگرد تیکمه داش و قیمت میلگرد پرشین در حال افزایش می باشد.

قیمت میلگرد آجدار

جای تاسف و تأمل است که در حوزه قیمت قوطی و پروفیل از چند مبدا در خصوص چند و چون روند بازار آن ها جویا شدیم؛ اعلام شد از 3550 فروختیم تا 3600 و نهایت فروش را برای امروز بستیم…

هر چه تلاش کردیم تا قیمت واقعی این حوزه را کشف نماییم؛ نشد که نشد. ظاهرا به دلیل تنش ها و التهابات سمت دلار است که شایعه شده دلار بازار سیاه به مرز 8 هزار تومان رسیده است؛ و این موضوع نابسامانی این حوزه به دلیل وابستگی ورق کلاف گرم به حوزه واردات و حوزه ارزی بوده است

گزارشی از بازار مواد اولیه

.روز شنبه از نرخ های اعلامی و رسمی محصولات ذوب آهن اصفهان از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان سیگنالی دریافت نشد؛  اما در بازار غیر رسمی و از طریق برخی از مبادی فروش افزایش حدود 50 الی 60 تومانی قیمت میلگرد آجدار A3  از مبدا و افزایش قیمت حدود شاخه‌ای 10 الی 15 هزار تومانی سایزهای 14 الی 20 در برخی از انبارهای تهران شنیده شد.

آخرین خبرها از بازار شمش نیز حکایت از تقاضای نوردکاران در محدوده 2880 تا 2935 تومان دارد این در حالی است که قیمت های پیشنهادی عرضه کنندگان در بازار روز شنبه در ساعت عصرگاهی بین 2900 تا 2960 تومان دور می زند شایان ذکر است که بازار آهن اسفنجی فعلا تغییر قیمتی نداشته است و از روند سایر بازارهای فولادی تبعیت نمی کند.

نرخ ضایعات در برخی مبادی حدود 50 تومان به ازای هر کیلو افزایش نسبت به روز گذشته نشان داده است. همچنین قیمت آهن اسفنجی حدود 30 تومان به ازای هر کیلو افزایش قیمت نسبت به روز گذشته نشان داده است.  قیمت شمش فولادی حدود 40  تومان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته داشته و تقاضا نسبتا ضعیف بوده است. همچنین تمایل به صعود از طرف عرضه کننده ، دلیل عمده وضعیت فعلی و عدم وضوح آینده  کوتاه مدت  اقتصادی می باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری