0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر آرامش بازار فولاد در هفته پیش از ماه مبارک رمضان

در روزهای گذشته هفته جاری مشاهده کردیم که علی رغم کاهش التهابات موجود در بازار فولاد قیمت محصولات فولادی هنوز به ثبات مورد نظر نرسیده و نوسانات محدودی را تجربه می کند. در روز سه شنبه اگرچه بازار میلگرد روند توافقی را سپری کرد ولی کاهش قیمت میلگرد در واحدهای تولیدی به صورت رسمی در سامانه ها اعلام گردید.

به نظر می رسد این روند بیشتر تحت تاثیر تخفیفات روز قبل به خریداران بوده است. بنابراین به طور کلی در بازار میلگرد روز سه شنبه روند توافقی بوده و محتملا در جریان قطعی معاملات تخفیفاتی مد نظر عرضه کنندگان قرار گرفت.

هم چنین در بازار ورق نیز شاهد ثبات و تحرک کم در روز سه شنبه هفته جاری بودیم ولی فعالیت ها اندکی نسبت به روز دوشنبه افزایش یافت. در حوزه های آهن اسفنجی و قراضه آهنی نیز تغییرات محسوسی مشاهده نگردید و نرخ شمش القایی نیز در محدوده 2385 تومان تا 2500 تومان در نوسان بود.

نرخ شمش قوسی نیز در این روز از 2260 تا 2280 تومان گزارش شد. در حوالی ساعات پایانی روز سه شنبه نرخ شمش با اتمام تقریبی موجودی های ارزان قیمت کمی بهبود یافت و بنا به اقوال متعدد قیمت شمش زیر نرخ 2400 تومانی تقریبا نایاب است.

دامنه قیمت شمش در لحظات پایانی بازار 2410 تا 2510 تومان در حوزه القایی و برخی از قوسی ها شنیده شد. انتظار می رود نرخ شمش در روزهای آتی قیمت میلگرد و بازار مقاطع را تحت تاثیر بیشتری قرار دهد.

تحلیل بازار در حوزه مقاطع فولادی

در روز چهارشنبه که آخرین روز کاری بازار فولاد در هفته جاری محسوب می شد شاهد ثبات نسبی در اکثر حوزه ها از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن بودیم. قیمت ناودانی و نبشی در روز چهارشنبه فعالیت خود را با ثبات آغاز کرد.

هم چنین شاهد نوساناتی در حوزه پروفیل در روز چهارشنبه بودیم. بنابر اطلاعات دریافتی از بازار حداقل قیمت پروفیل از ضخامت 2 میلی متر در برخی مبادی به عدد 3260 تومان نیز رسید و جریان این بخش نسبتا توافقی پیش رفت.

قیمت پروفیل هیربد زرندیه در روز چهارشنبه بازار پروفیل را به هم ریخت و پایین ترین نرخ بازار را اعلام کرد. نرخ پروفیل از ضخامت 2 میلی متر هیربد 3220 تومان اعلام شد.

محتملا سایر واحدها به تدریج با کاهش قیمت تلاش می کنند که سهم بازار را حفظ کنند. باید دید قیمت پروفیل در هفته آتی و با عملکرد برخی کارخانجات چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

قیمت میلگرد اصفهان

هم چنین در روز چهارشنبه قیمت میلگرد آجدار نیز فعالیت خود را در اکثر مبادی با ثبات آغاز کرد. به نظر می رسد با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در روز پنج شنبه قیمت میلگرد و سایر محصولات که تا روزهای گذشته روند نزولی را طی می کرد به ثبات برسد.

هرچند در روزهای اخیر بازار در رکود شدیدی قرار داشت ولی با فرا رسیدن ماه رمضان شاهد دو چندان شدن رکود در بازار خواهیم بود.

توصیه های احتیاطی برای خرید و صادرات آهن آلات در روزهای آتی

توصیه های احتیاطی جناب آقای دکتر مصطفی سبزه واری در شرایط حاضر به فولادسازان و به خصوص به فولادسازانی که دستی در بازارهای صادراتی دارند :

مسلما غالب شرکت ها تاکنون به نوعی پیش بینی شرایط حاضر و پیش رو را داشته اند و سناریوهای مختلف را بررسی نموده و اقدامات احتمالی برای کمترین اثر پذیری از مشکلات به وجود آمده را مورد بررسی و اجرا قرار داده اند. اما شاید نیم نگاهی به چک لیست احتیاطی زیر نیز خالی از لطف نباشد…

 1. اطمینان از تامین مکفی مصارف وارداتی و استراتژیک ( الکترود، قطعات یدکی، تجهیزات، مواد شیمیایی …) بر اساس پیش بینی تولید و فروش
 2. اطمینان از انجام تصفیه حساب های ارزی تا قبل از ورود به شرایط جدید
 3. ارتباط با مشتری های خارجی و تبادل نظر در مورد شرایط پیش رو و امکان سنجی ادامه تجارت و ارائه راهکارهای نو..
 4. برنامه ریزی شناور تولید و تامین بر اساس شرایط بازار در سناریوهای مختلف
 5. انتقال تعمیرات اورهال به ماه های عقب تر تا حد امکان و استفاده حداکثری از  شرایط قابل استفاده
 6. ایجاد ذخیره احتیاطی و مدیریت نقدینگی
 7. فروش حداکثری تا قبل از ورود به شرایط جدید
 8. بررسی جایگزین های احتمالی بازارهای هدف
 9. بررسی شرایط حمل دریایی و گزینه های پیش رو در اجاره یا خرید کشتی…

و موارد دیگر…

به یاری خداوند و با تدبیر و توکل از شرایط بوجود آمده پیش رو عبور خواهیم کرد

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0