0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

با جمع بندی اخبار ضد و نقیض هفته اخیر در بازار فولاد به دو نتیجه مهم می توان رسید:

اول؛ غیر ممکن بودن ادامه روند فعلی در بازار فولاد؛ به این معنی که حوزه فولاد هم مانند همه حوزه های اقتصادی مثل پتروشیمی، خودرو و بلیط هواپیما محکوم به آزاد سازی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و پروفیل است. هرچند که فعلا تنها مخالف این قضیه معاون وزیر صمت است. دوم: جمیع اخبار اقتصادی از حذف دلار از سامانه گرفته تا طرح ممنوعیت واگذاری سکه و آزاد شدن سپرده های یک ساله مرداد ماه حکایت از تشکیل موج سرگردان نقدینگی دارد. که تا کنون محل مناسبی برای هدایت آن پیش بینی نشده است و هر لحظه احتمال حرکت آن وجود دارد.

قيمت انواع آهن آلات در روزهای اخیر روند کاهشی را در پیش گرفته و این امر را می توان در نرخ های پیشنهادی کارخانجات مختلف اعم از قیمت میلگرد میانه مشاهده کرد. با این حال روند نزولی ذکر شده در بازار ورق فولادی مشاهده نگردید.

قيمت ورق سياه كه در بين محصولات فولادي داراي پايين ترين نرخ مي باشد پس از نامشخص بودن وضعيت عرضه محصولات فولاد مباركه و احتمال تغيير نرخ ارز و سقف رقابت در بورس، جو افزايشي گرفت

هنوز مشخص نيست چه تصميمي براي آينده فولاد كشور گرفته خواهد شد چيزي كه كاملا مشهود است سردرگمي خود مسئولان  براي انتخاب بهترين راهبرد است. این سردرگمی در تعیین قیمت محصولات تولیدی کارخانجات خصوصا تعیین قیمت میلگرد اهواز مشاهده گردیده است. مسئله عنوان شده در اين روزها از بين بردن رانت است اما ظاهرا عده اي در فكر جابجا كردن رانت به جبهه مورد نظر خودشان هستند نه از بين بردن آن.

در حال حاضر كه همه ما شنيده ايم انبارهاي متعددي از كالا كه با نرخ و شرايط خاصي خريداري شده در  اصفهان و ساير شهرها به وسيله تعزيرات شناسايي شده اما هنوز از وضعيت تزريق آن به بازار بي خبر هستيم.

در ضمن اين روزها بسياري از صنايع ديگر نيز دست به احتكار زده اند به خصوص اگر گذرتان به نمايندگي هاي سايپا و ايران خودرو بيفتد ملاحظه خواهيد كرد؛ اما كسي چاره اي به جز نظاره گر بودن ندارد.

قیمت میلگرد

خبری که توسط پترو تحلیل منتشر شد :

” وزیر صنعت به دلیل قیمت گذاری محصولات پتروشیمی و فولادی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در بورس كالا به کمیسیون صنایع و معادن مجلس احضار شد”

اما یک مطلب کوتاه :

رابطه فولاد ایران با قیمت های جهانی و نوسانات ارزی قابل انکار نیست. فولاد یک کالای بین المللی است و البته متاثر از نوسانات بیرونی و این را هر عقل سالم و سلیم النفسی پذیر است حال برای برون رفت از این شرایط متزلزل فعلی که تحت هر عنوان یا شعار عوام پسندی در جریان است بهتر نیست دولت تمام اهتمام خود را برای حل و فصل جریان ارزی گذاشته و این بازار را به یک فرجام مطلوب برساند.

اگر تلاش بی وقفه ای برای نظام مند بازار ارز در داخل انجام داده به طوری که با ارزهای  حاصل از صادرات تقاضای کاذب آن را از بین برده و آن را در محدوده ارقام ۶۰۰۰ یا ۷۰۰۰ تثبیت کند. با همان فرمول مکاشفه شده قبلی این بازار می تواند خود را باز یافته و بر روی ریل فعالیت بازگردد با این اقدام شما فرصت می یابید حواشی را به کنار رانده و در فرصت مقتضی به فعالیت های ضد احتکاری و ضد رانتی خود بپردازید.

شنیده ‌از قیمت امروز میلگرد آجدار توام با ثبات؛ در تعداد معدودی از مبادی ( قیمت میلگرد تیکمه داش ) کاهش؛ و البته به طور کلی با افزایش تخفیفات توام بوده است.

بازار مدتی است که با طرح موضوع دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و تشدید سیاست ‌های کنترلی؛ علی رغم سنگ اندازی های برخی از فولادسازان بزرگ کشور در جهت اجرایی شدن آن؛ توام با عقب ‌نشینی، خروج سفته‌ بازی ها و البته به تبع رکود دیده می شود.

بورس کالا هم حالا به کمک فولادسازان آمده و در راستای اجرای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و در خصوص عرضه‌ های مقرر شده این دستورالعمل؛ اما و اگرهایی را مطرح نموده که به نظر می رسد با تدبیر وزارت محترم صمت، این موضوع هم به زودی حل شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری