0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تلاطم دوباره در بازار فولاد

در حالی که از دو هفته پیش و در پی برداشتن محدودیت های دستوری و سقف رقابت قیمتی محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد در بورس کالا  از خریدهای هیجانی و تقاضاهای سنگین و غیر عادی در بورس کالا کاسته شده بود و به تدریج شاهد کاهش قیمت های معامله محصولات فولادی در بورس کالا و همچنین قیمت روز میلگرد در بازار بودیم ( به عنوان نمونه عرضه های اخیر شمش با حداقل رقابت و دو مورد در قیمت پایه کمتر از 3500 تومان معامله شد! ) طی هفته گذشته گذشته بازار محصولات فولادی و به ویژه انواع مقاطع طویل خصوصا میلگرد شاهد افزایش شدید قیمت ها بود و در ادامه تولیدکنندگان بزرگ و کوچک نیز قیمت فروش خود را بعضا تا بیش از 300  تومان نیز افزایش دادند!

همچنین تالار بورس شاهد عرضه سبد میلگرد چندین کارخانه مختلف بود که به جز یک ردیف، در بقیه موارد عرضه، با تقاضای نسبتا سنگین روبرو و معاملات با قیمت های رقابتی انجام گردید. در این میان در اولین رینگ بیشترین افزایش قیمت در سقف رقابت مربوط به سبد دوم مجتمع فولاد خراسان بود که با افزایش 12 درصدی نسبت به قیمت پایه در قیمت 40000 ریال معامله گردید و در نهایت میانگین قیمت 39462 ریال (11 درصد افزایش نسبت به پایه) را به ثبت رساند!

و در رینگ دوم میلگرد پرشین فولاد با افزایش 13درصدی قیمت در سقف قیمت 40108 ریال معامله شد ؛ همچنین سبدهای میلگرد فولاد کویر و آذربایجان نیز با افزایش 11درصدی سقف قیمت ( به ترتیب  39390 و 39488 ریال)   و میانگین قیمت 39140 و  38568 ریال ( به ترتیب 10 و 8 درصد افزایش قیمت) مورد  معامله قرار گرفت!

قیمت میلگرد

اما چه شد که بازار رو به آرامش فولاد مجددا متلاطم و افزایشی شد؟!

همان طور که در گزارش های قبلی نیز اشاره شده بود فارغ از تاثیر متغیرهای سیاسی و اقتصادی خارجی، انتظار کارشناسان پس از رفع محدودیت ها بازگشت ثبات به بازار فولاد بود که تا حدود زیادی نیز محقق گردید اما طی دو روز گذشته و تحت تأثیر نوسانات شدید نرخ ارز و رشد افسار گسیخته قیمت ارز در بازار ، بار دیگر بازارهای مختلف کالایی و از جمله فولاد شاهد هجوم هیجانی خریداران با هدف حفظ ارزش دارایی خود است که این هیجان هفته گذشته بازار بورس را نیز به شدت متأثر کرده و باعث رشد بیش از 10 درصدی قیمت در معاملات شد.

به یقین افزایش دو روز پایانی قیمت محصولات فولادی در بازار و بورس کالا تحت تأثیر نوسان شدید نرخ ارز بوده است و از این رو به نظر می رسد در صورتی که دولت و مقام های مسئول فکری برای کنترل منطقی و نه دستوری نرخ ارز نکنند، انتظار ادامه رشد هیجانی قیمت کالاهای مختلف و از جمله محصولات فولادی دور از ذهن نبوده و تأثیر یکی از منطقی ترین تصمیمات اخیر وزارت صمت یعنی حذف کنترل دستوری قیمت ها به سادگی از بین خواهد رفت!

منطق در برابر زور

بعد از ظهر روز سه شنبه جلسه شورای امنیت با ریاست ترامپ و موضوع ایران بر گزار شد. پس از آن شاهد برتری منطق قانون و گفتگو بر منطق زور بودیم. ترامپ در سخنرانی ۲۰ دقیقه ای خود کلیه نهادهای بین المللی از جمله شورای امنیت ، سازمان ملل، دیوان لاهه و حتی اپک را بی اعتبار کرد و وقاحت را به حدی رساند که گفت حاضر است برای حفظ منافع آمریکا دست به هر کاری بزند و همه قوانین را زیر پا بگذارد.

اولین و مهم ترین اولویت دولت جلب اعتماد مردم و مدیریت افکار عمومی است اینکه؛ باور کنیم ورود هر کدام از ما به بازار مبتذل سکه و ارز به قیمت فقیر تر شدن مابقی مردم و انحطاط واحد پول ملی است. در صورتی که موج ویرانگر این بازار کاذب متوقف شود و اعتماد مردم به سیاست های اقتصادی دولت بازگردد به راحتی می توانیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم.

قطعا  در صورت ثبات نسبی بازار ارز، گذشت زمان و عبور از انتخابات کنگره شرایط را به نفع ایران تغییر خواهد داد. باور کنیم خود ما مردم بخش بزرگی از مشکل هستیم. بیایید به کشور و اقتصاد خود رحم کنیم. با اندکی صبر و قناعت همه چیز حل می شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری