0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

یک مقدمه و یک سئوال

همان گونه که مطلع هستید بورس اوراق بهادار به نوعی شاخصه اقتصادی کشورهاست و داد و ستد در آن نشانه فعال بودن اقتصاد است. اگر سبز رنگ شود نشان از اقبال سهامداران به بورس دارد و اگر قرمز شود این سیگنال را به جامعه می دهد که اوضاع چندان مناسب نیست. البته نه به این سادگی که خدمتتان عرض کردم. از سوی دیگر آنچه مورد توجه و یا شاید مطالبه دولت مردان است آن است که نقدینگی به سمت تولید کشیده شود و یکی از معابر جذب نقدینگی در تولید، بورس اوراق بهادار است. در مدت اخیر نیز سهام فولادی ها  به دلیل رشد قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد موجبات سبز شوندگی بورس بودند و افت قیمت آن ها حتما تاثیرات خود را بر روی بورس خواهد گذاشت.

حال این جا دچار دوگانگی می شویم انتظار فیزیکی  بازار کاهش قیمت های فولادی ها خصوصا در زمینه قیمت تیرآهن و میلگرد و شاید فشار بر روی تولیدکنندگان  فولادی بیش از پیش است از یک سو آن ها با خیل عظیم سهامداران خود روبرو هستند و از سوی دیگر مشکلات تولیدی خود را دارند ( حتی اخیرا شنیده شده که به دلیل مشکلات آب و برق به خاطر تغییرات فصلی از آن ها خواسته شده یا شیفت های کاری خود را تعدیل کنند و یا این که برنامه فعالیت خود را در هفته به گونه ای  برنامه ریزی کنند که یک روز را تعطیل کنند ) با این همه مقدمه و شاید مطالب دیگری که شما تولید کننده یا توزیع کننده از جریان تولید واقف هستید سئوال این است که :

چگونه می توان انتظار داشت که تولید کنندگان از مصوبه دولت در زمینه عرضه مستمر در داخل حمایت کنند ؟

آیا دولت برای تحقق این مطالبه که از منظر برخی کارشناسان به حق بوده ، می تواند حمایت های لجستیکی خاص انجام دهد ؟

گرچه نویسنده این متن امیدوار است که با این حکم و عرضه پیاپی ، نه تنها دست سود جویان ناسالم از بازار فولاد کوتاه ، بلکه بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد به ثبات و تعادل برسد ولی عقبه و پیشینه دستورات قبلی نیز نشان از عدم پایداری چنین وضعیتی دارد ….

قیمت تیرآهن

این جا است که تصمیم گیرندگان تعادل بازار باید هنر مدیریتی خود را به رخ بکشند که به اصطلاح معمول نه سیخ بسوزد و نه کباب! دوستان و فعالان توجه داشته باشند که اختلال در هر بخش از زنجیره فولاد ( تولید – مصرف ) گرچه ممکن است منفعتی مقطعی برای بخشی از حوزه های فولادی ایجاد کند ولی در بلند مدت همه را درگیر خواهد کرد.

از امروز فولادسازان بزرگ و تراز اول کشور؛ تمام تلاش خود را برای لغو این مصوبه اخیر وزارت صمت به کار خواهند بست و برای نیل به این هدف با تمام قدرت وارد میدان خواهند شد؛ چراکه پای میلیارد ها تومان سود حاصل از منطق دلاری حاصل از عرضه قطره چکانی در میان است…

همراه و همگام با شما به نظاره این زور آزمایی بین این دو جریان خواهیم نشست.

مصوبه اخیر دولت و تاثیر بر بازار فولاد

آیا دولت در اجرای این مصوبه موفق خواهد شد ؟ یا به هر دلیل ممکن عقب ‌نشینی خواهد نمود ؟

اگر نرخ های رسمی فولاد برای قیمت تیرآهن و میلگرد … و … طی دیروز و امروز ملاک گرفته شود :

از همان ساعات اولیه دیروز که این دو مبدا افزایش 20 تومانی رسمی را اعلام کردند؛ بی اعتنا به این نرخ های رسمی؛ برخی از صاحبان حواله های از پیش خریداری شده شروع به پیشنهاد توام با افزایش تخفیفات برای قیمت تیرآهن و میلگرد نمودند تا جایی که در روز دوشنبه تا مرز بین 60 الی 70 تومان پایین تر نسبت به نرخ رسمی امروز؛ در بازار پیشنهاد می گردد؛ در حالی که شنیده ها حاکی از آن است حتی در این تخفیفات هم مشتری پا پیش نمی گذارد.

چرا صاحب حواله تخفیف می دهد ؟ چون حاشیه سود او تنها در فاصله یک ماه نزدیک به کیلویی 300 تومان افزایش یافته و حتی به بازگشت نصف سود این سرمایه‌گذاری هم رضایت دارد؛ و ازطرفی به این مارجین ها اعتقادی ندارد؛ چون وضعیت نامناسب تقاضای واقعی بازار را بر خلاف سیاست گذاران مبادی رسمی می بیند و از نزدیک لمس می نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0