0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کف قیمت میلگرد کجاست؟

روز گذشته برای چندمین روز متوالی قیمت قراضه، شمش، انواع مقاطع اعم از قیمت میلگرد کاهش چشمگیری داشت، طبق گفته برخی از کارشناسان قیمت 3000 تومان کف قیمت میلگرد است که بایستی با تثبت نرخ های بازار به این نتیجه رسید براستی کف قیمت ورق سیاه نازک چقدر است؟! ماهیت محصولات تخت متفاوت تر از مقاطع می باشد و فرمول و پیشنهادی برای تعیین نرخ کف، برای مخاطب کمی گمراه کننده می باشد.

قیمت ورق سیاه نازک بار حدود 200 تومان کاهش قیمت داشت.

قیمت ورق سیاه ضخیم بار نیز امروز با کاهش 300 تومانی اعلام گردید.

قیمت ورق رنگی امروز کاهش تا200  داشت

ورق روغنی نیز امروز با کاهش 200 تومانی اعلام گردید.

انواع ورق گالوانیزه بدون تغییر اعلام شد ولی معامله ی آنچنانی صورت نگرفت. کاهش قیمت گالوانیزه نسبت به سایر محصولات احتمال بیشتری دارد.
قیمت میلگرد

همزمان با برخی تحرکات که پشت پرده در تلاش برای تغییر جهت بازار شنیده می شود واقعیت غیر قابل انکار؛ خلاء تقاضا در بازار مصرف است که بنا بر شنیده های ما از برخی بنکداران به شدت سکوت حکم فرماست. این که در برهه کنونی برخی از نوردکارانی که عمده آن ها از بازار شمش القایی تغذیه شده و با درک این شرایط درصدد ایجاد جو افزایش  و سهیم شدن در افزایش بی مورد و بی جهت شمش القایی ندارند؛ کاملا قابل درک بوده و نشان از بلوغ و رشد فکری آنها نسبت به سال های گذشته دارد چراکه بدیهی است در بازار بی مشتری؛ جوسازی برای افزایش قیمت های محصول بدون تقاضا؛ صرفا افزایش نرخ شمش و تیشه به ریشه نورد خواهد بود.

اصول پایه ای بازار فولاد در روزهای جاری

همواره این اصول پایه ای زیر در بازار داخلی را که با تاوان دادن های سنگین شاخه های متعدد بازیگران زنجیره تامین و توزیع فولاد در دوره های مختلف به دست آمده است از یاد نبرید :

۱ – تجربه به ما آموخته فولاد به عنوان یک کالای تولید داخلی؛ و دلیل ماهیت حجیم آن در خصوص نقل و انتقال های انباری؛ هیچ گاه گزینه مناسبی برای سفته بازی نبوده و نیست و این را به دفعات با ضرر دادن تجربه کرده ایم .

۲ – ماهیت بازار فولاد داخلی یک سیکل چرخشی است؛ در این مورد بارها و بارها صحبت کرده ایم؛ تقاضا در روند کاهشی برای کاهش بیشتر منتظر می ماند؛ به محض تغییر فاز برای خرید شتابان وارد بازار می شود که این خود جو افزایشی بازار را تشدید می کند؛ ولی به محض تخلیه صف خرید، مجددا پس از طی یک مسیر افزایشی؛ تغییر مسیر داده و کاهشی می شود و این سیکل همچنان ادامه دارد … فقط بسته به تقاضای پشت صف و متغیرهای جانبی اثرگذار بر بازار شدت آن متفاوت است .

۳ – علی رغم این که فولاد و به خصوص خروجی حوزه مقاطع طویل فولادی یک کالای تولیدی عمدتا داخلی است؛ ولی افکار عمومی از جو حاکم بر حوزه های ارزی و نرخ های جهانی هم تاثیر می گیرد و لذا این المان ها در سمت و سوی این بازار همیشه تاثیرگذار بوده اند؛ هر چند که درعمل شاید تاثیر واقعی آن در پروسه تولید محصول داخلی اندک باشد.

در حال حاضر هر دوی این بازارها کاهشی هستند …

۴ – در حال حاضر تولید فولاد در کشور ما در یک معادله نابرابر حدود ۳ برابر مازاد تقاضای داخلی است؛ این توسعه تولید به خصوص در سال های اخیر به امید برجام و دستیابی به بازارهای جهانی صورت گرفته است که با شیطنت آمریکا تا حدی این معادله به هم ریخته و این مازاد تولید تک بعدی برای بازار آهن آلات داخلی به نوعی اکنون دردسر ساز شده است .

۵ – یادمان باشد که کالا با یک تماس چند ثانیه ای به راحتی وارد انبار می شود؛ ولی خروج آن در شرایط فعلی همیشه قطره چکانی بوده و مستلزم یک پروسه طولانی مدت است؛ پس این موضوع مهم است که بدانیم که در ورودی ها و خروجی های انباری می بایست قدرت عملیاتی؛ توان تجاری و وضعیت خروجی و میزان استقبال مصرف کننده از خرید محصول را در نظر گرفته تا کالای خریداری شده در انبار رسوب نکرده و زیان ده نشود .

۶ – شنیدیم که علی رغم فشار حاصل از نبود تقاضای کل به حوزه قراضه آهن؛ فعالان حوزه قراضه حاضر به فروش قیمت هایی پایین تر از ۱۷۰۰ تومان نیستند؛ چرا که در زمانی نه چندان دور طعم قراضه ۳۰۰۰ تومانی را چشیده اند؛ شنیدیم از تخلیه امتناع می کنند؛ لذا ظن ما این است که قراضه برای ورود به زیر نرخ ۱۸۰۰ الی ۲۰۰۰ تومان مقاومت خواهد کرد . اگر قراضه را ۲۰۰۰ تومان تصور کنیم و مالیات ارزش افزوده را هم در بازار زیرزمینی ندید بگیریم؛ در شرایط متعادل و غیر هیجانی، حداقل مارجین فولادساز القایی و نورد بخش خصوصی مجموعا ۱۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو برای بقاء را نیاز دارند؛ لذا به گمان ما قیمت میلگرد آجدار با نرخ متوسط ۳۰۰۰ تومانی خط قرمز نرخ فولاد تولید داخلی در شرایط فعلی باشد؛ از همین رو دور نیست اگر اذعان کنیم که به نظر می رسد بازار به کف رسیده باشد …

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری