0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

آیا نوسات قیمت آهن حبابی است

قیمت آهن پس از خروج آمریکا از برجام دستخوش تغییر شد. پس از آنکه ترامپ (رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا) رسما علام کرد که این کشور از برجام خارج شد، قیمت ارز افزایش پیدا کرد. این تغییرات بر بازار آهن آلات کشور نیز تاثیر گذاشت و باعث افزایش قیمت آهن و دیگر فلزات شد. اما آیا این افزایش قیمت حبابی است و دوباره قیمتها به حالت اول بازخواهد گشت؟
قیمت آهن و سایر فلزارت، به دنبال خروج ترامپ از برجام دچار نوسان شد و نگرانی از بی ثباتی قیمت ها در این حوزه را افزایش داد. اما در پی پافشاری اروپا برای متعهد ماندن به برجام و سخنان فدریکا موگیرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) امیدها به تداوم این توافق دوباره شکل گرفت.
از طرفی آمریکا به شرکتها و بانکهای اروپایی که با این کشور مراوده دارند، فشار می آورد در تحریم ایران با آمریکا همسو شوند. حال باید دید آیا اروپا مقاومت میکند یا همانند تحریمهای پیش از برجام کاری از پیش نمیبرد.
اگر اتحادیه اروپا مقاومت کند، احتمالا چندان شاهد بی ثباتی قیمتها در کشور نخواهیم بود. اما اگر اروپا نیز با آمریکا همسو شود، احتمالا فشارها بر کشورمان زیاد خواهد شد تا نفت را با قیمتی کمتر از قیمت جهانی بفروشد.
فروش نفت با قیمتی پائین تر از قیمتهای جهانی به طور قطع بر قیمت ارز تاثیرگذار خواهد بود و به دنبال آن قیمت آهن آلات نیز دستخوش تغییرات بیشتری خواهد شد.

خروج آمریکا از برجام و تاثیر بر قیمت نفت

برجام توافقی میان ایران و کشورهای 5+1 است و به نظر نمی رسد خروج آمریکا از آن تاثیر زیادی بر این توافق داشته باشد.
آمریکا شرکتهای اروپایی را تحت فشار خواهد گذاشت که مراودات خود را با ایران قطع کنند. اگر چنین شرایطی به وجود آید، احتمالا ایران مجبور خواهد شد همانند پیش از برجام عمل کند. احتمالا این موضوع بر قیمت آهن آلات نیز تاثیرگذار خواهد بود.
به عنوان مثالی برای فشار آمریکا بر کشورهای اروپایی، شرکت هواپیماسازی بوئینگ را در نظر بگیرید. اگرچه این شرکت فرانسوی است، اما قطعات یدکی هواپیماهای تولیدی این کارخانه در آمریکا تولید می شود.

به همین دلیل آمریکا می تواند از این طریق بوئینگ را وارد به قطع رابطه با ایران کند. از طرفی نیز ممکن است که با مقاومت اتحادیه اروپا، آمریکا نتواند راه به جایی نبرد. با توجه به سیاست خارجی دولت دوازدهم، این موضوع محتمل تر به نظر می رسد.

نامه ظریف به موگیرینی

محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه ایران) در حال حاضر به منظور رایزنی و با وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس در بلژیک به سر می برد. وی پیش از آنکه به ایران بازگردد نامه ای را به موگیرینی نوشت. ظریف در این نامه مواضع ایران در خصوص برجام پس از خروج ایالات متحده آمریکا از این توافق بین المللی را شرح داد.
با توجه به تمایل اروپا در مورد پایبندی به برجام، امید است که وزیر امور خارجه کشورمان بتواند شرایط را تثبیت کند. در صورت تثبیت شرایط، به احتمال زیاد چندان شاهد نوسانات قیمت ها از جمله قیمت آهن آلات در کشور نخواهیم بود.

آهن آلات

اتاق نرخ گذاری اتحادیه صنف فروشندگان آهن

در راستای کم کردن نوسانات قیمت آهن آلات در بورس کالا، مدتی قبل محمد آزاد پیشنهادی را در خصوص راه اندازی اتاق نرخ گذاری برای فلزات در بورس کالا مطرح کرد.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تهران این پیشنهاد را با سلطانی نژاد (مدیرعامل بورس کالا) مطرح کرد. وی در این طرح پیشنهاد داده بود که اتاق نرخ گذاری در بورس کالا راه اندازی شود و نمایندگانی از تولید کنندگان، توزیع کنندگان، سازمان حمایت از مصرف کننده، نماینده بورس و نماینده دولت حضور داشته باشند.
چنانچه این طرح اجرایی شود، قیمت پایه ابتدا در اتاق نرخ گذاری تعیین می شود و سپس به تابلو بورس منتقل خواهد شد. نتیجه این اقدام نوسانات کمتر قیمت فلزات در هر روز خواهد بود. حتی در شرایطی مانند آنچه بعد از خروج یک طرفه آمریکا از برجام پیش آمد نیز قیمت آهن و فلزات ثبات بهتری خواهد داشت.

تاثیرات این اقدام:

این اقدام، گامی موثر در جهت کاهش نوسانات قیمت فلزات است. در شرایطی که با خروج آمریکا از برجام قیمت ارز و نفت نوسانات زیادی را تجربه خواهند کرد و به دنبال آن قیمت آهن و سایر فلزات نوسان خواهند داشت، اتاق نرخ گذاری می تواند از شکل گیری قیمت های حبابی جلوگیری کند.
اکنون باید منتظر ماند تا آینده برجام بدون آمریکا مشخص شود. در صورتی که اتحادیه اروپا در برابر فشار آمریکا مقاومت کند و به برجام پایبند باشد، تفاوت چندانی را در اقتصاد کشور شاهد نخواهیم بود. با توجه به پایبندی ایران و اروپا به برجام، انتظار می رود که به زودی به شاهد تثبت شرایط باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0