3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند قیمت گذاری بازار فولاد پس از لغو دستورالعمل تنظیم بازار

مطابق پیشبینی های قبلی و هشدارهای مکرر روز گذشته شاهد این بودیم که وزارت صمت از قیمت گذاری دستوری عقب نشینی کرده و سقف رقابت را آزاد گذاشته است. همان طور که قبلا عرض کردیم  دستورالعمل کذایی وزارت صمت به دلیل رانتی بودن و غیر کارشناسی بودن نه تنها هیچ سودی برای مصرف کننده نداشت بلکه تنها و تنها رانتی بود برای عده ای سود جو داشت. حال سوال اینجاست که وزارت صمت چه پاسخی در قبال بارهای فروخته شده به نصف قیمت (اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن) در بورس و دادن رانت کلان به عده ای سود جو دارد؟؟ مطالبه عموم مردم از وزارت صمت : پاسخ به درخواست به حق مردم در قبال سرمایه سوزی بیت المال آن هم با دلار ۴۲۰۰ تومانی که مخصوص کالاهای اساسی چون دارو و غیره است. نکته قابل تامل در نامه دکتر سرقینی؛ این که در صورتی که قیمت میلگرد کشف شده بیش ۲۰ درصد باشد ساز و کار افزایش قیمت مواد اولیه و انرژی این شرکت ها مجددا اعلام می شود. این به نحوی ترمز افزایش بیش از حد است. نکته مهمتر تاکید بر افزایش کف عرضه ها و عرضه محصولات پر طرفدار است. به نظر می رسد از محتوی نامه افزایش قیمت روز میلگرد و سایر محصولات استنباط نمی شود.

معمولا آن چه که از بازخورد این بخشنامه ها و دستورالعمل ها در مواجه با عکس العمل نوسان گیران فولاد کشور تا به امروز دیده شده؛ هر کجا که به ضررشان باشد؛ امتناع و سنگ اندازی سرلوحه عملکرد آن ها قرار گرفته، هر قسمتی هم که به نفع آن ها دیده شود؛ به سرعت اجرایی می شود …

فعلا به عنوان بازخورد اولیه اعلام این دستورالعمل، جهت گیری بازار صرف نظر از دیده شدن نیمه پر لیوان؛ افزایش قیمت میلگرد اصفهان و سایر مقاطع در روز گذشته بوده که این موضوع تاییدی بر افزایش بی اعتمادی مضاعف فعالان بازار به خصوص زنجیره‌ های پایین دستی از این قبیل دستورالعمل ها؛ و برتری خواست و اراده قدرت مافیای فولادی کشور در مواجه با این گونه دستورات است.

قیمت میلگرد

آب رفته به جوی باز می گردد!

 علی رغم آنکه روز گذشته نامه ای از آقای دکتر سرقینی، در خصوص آزاد سازی قیمت های فولاد در فضای مجازی عرضه شده اما افزایش قیمت از این نامه استنباط نمی شود، بعد از انتشار این نامه حجم نقدینگی سرگردان به سمت سهام فولادی ها خواهد رفت و همان طور که طی همین ساعات مشاهده می کنید، قیمت دلار با کاهش مواجه شده است که ممکن است در روزهای آتی سبب کاهش قیمت میلگرد و تیرآهن نیز گردد. آنچه مد نظر دولت بود محقق شد.

۱- جمع آوری نقدینگی در شرکت های زیر مجموعه دولت

۲- کاهش قیمت دلار

۳- ایجاد فضای امیدواری در بازارهایی که به صورت کوتاه مدت ایجاد سود خواهند کرد.

اما آن چه که بر همگان واضح است این موضوع است که سیستم با گرانی  مخالف است.

 راستی ۱۸۰۰۰۰ تن شمشی که با قیمت پایین تقدیم شد، قرار نیست محصولش روانه بازار شود؟؟؟؟

همچنین نکته مهم در نامه آقای سرقینی بحث گران شدن نرخ انرژی و مواد اولیه مصرفی در صورت رشد  ۲۰ درصدی قیمت میلگرد و سایر محصولات می باشد. در واقع اگر نرخ محصولات در بورس کالا بیشتر از ۲۰ درصد رشد کند (که احتمالا رشد خواهد کرد) نرخ گاز و برق مصرفی فولاد سازها هم رشد خواهد داشت. حال باید دید این افزایش به چه میزان است که می تواند مهم باشد

چند خبر مهم در خصوص قیمت گذاری دستوری

پس از آزاد شدن سقف قیمتی فولاد در بورس کالا عرضه کنندگان تعهد داده اند عرضه فولاد را حداقل  30 درصد نسبت به حال حاضر  بیشتر  کنند. عده ای بورس باز و نوسان گیر برای گران سازی سهام خود در حال تبلیغات هستند که باز بودن سقف رقابت  یعنی مجاز بودن  “قیمت بی نهایت”  شاید در ظاهر به نظر آن ها این رسیده باشد ولی چشمان ناظر بازار از جمله مصرف کنندگان چنین اجازه ای نخواهند داد.

هم چنین پیشنهاد شده اگر بیش از 20 درصد قیمت  فولاد در بورس کالا  اضافه شود تعرفه واردات از 10 تا 25  به صفر تبدیل می شود. در نامه معاونت معدنی به صراحت ذکر شده اگر بیش از 20 درصد افزایش قیمت در بورس کالا اتفاق بیفتد  مواد اولیه و انرژی هم متناسبا با قیمت جهانی به فولاد سازان فروخته می شود.

فروش انحصاری و یا خرید انحصاری در بورس کالا مورد رصد گرفته و طبق قوانین با آن برخورد می شود. شایان ذکر است گرانی در بازار به علت عدم عرضه مکفی فولاد سازان مادر رخ داده بود که امیدواریم با حذف همه بهانه های آنها شاهد عرضه مکفی در بورس کالا و مستقیم به کارخانجات باشیم

و چند تصمیم خوب دیگر که به زودی اعلام می شود….

بزرگترین دستاورد آزاد سازی قیمت ها

قبول سطح فعلی قیمت میلگرد کارخانجات و سایر محصولات بازار که بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می شود‌ واقعیت اقتصاد توسط وزارت صمت است. شاید در ممالک مترقی عجیب باشد که فعالان اقتصادی بخش فولاد ، قریب یک ماه برای قبولاندن واقعیت اقتصاد به وزارت مربوطه مشغول جنگی تمام عیار بودند.

بارها گفته ایم ؛ اقتصاد دستور نمی پذیرد!

3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری