0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کنکاش بازارهای جذاب جهت خروج از سکوت معاملاتی

در هفته های گذشته قیمت محصولات فولادی و بازار آهن آلات متاثر از سیاست ها و حواشی آن دچار نوسان شده. در حال حاضر فاز پیچیده  و متنقاضی که فضا را در بر گرفته معاملات را در  هاله ای از ابهام فرو برده،  موجب گردیده تقاضای چندانی در انتظار بازار نباشد. وجود رقابت های وارونه و منفی میان مجموعه های فولادساز یا پیاده سازی سیاست هایی اعم از ارائه تخفیفات فصلی نیز نتوانست آن گونه که باید بازار را به جریان بیندازد. مجموعه های فولاد ساز و فعالان بازار در حال تلاش برای حفظ قیمت محصولات فولادی به منظور جلوگیری از ضررهای احتمالی در تلاشند تا بازار دچار رکود مطلق نشود.

وضعیت فعلی به گونه ای است که افت قیمتی در انتظار بازار آهن آلات نیست عدم تمایل به رشد قیمت ها، مقاومت بازار، سکوت معاملاتی، ضعف های فعلی بر حواشی آن دامن زده است. وضعیت در بورس کالا نیز به همین منوال می گذرد برخی حوزه ها چون فروش تیرآهن و ورق های فولادی همراه با رونق نسبی از فرو رفتن بازار در رکود ممانعت به عمل آوردند این مورد به منزله یک سیگنال مثبت و خوشایند در شرایط فعلی به شمار می رود. بر اساس شرایط کنونی بازار و بورس کالا با توجه به معاملات صورت گرفته در دو دسته بندی  کالاهای مطلوب و دارای متقاضی  و کالاهای بی رمق همچون میلگرد تقسیم بندی می شوند.

بازار آهن آلات

چندگانگی در فروش محصولات فولادی

وجود دوگانگی در مسیر خرید و فروش کالا و بی رمقی در برخی حوزه ها موجب شده وضعیتی لجام گسیخته متوجه بازار گردد و بیش از پیش در سکوت فرو رود. بازارهایی که دارای متقاضی باشند در وضعیت مطلوب تری به سر می روند. انبار برخی محصولات فولادی این نگرانی را در میان فولادسازان به وجود آورده که مبادا با ضرر در بخش فروش و عدم بازگشت سرمایه مواجه گردند از سوی دیگر متقاضیان ترجیح می دهند در شرایط فعلی معاملاتی صورت ندهند. شراط مبادلاتی و حوزه فعالیت برخی معامله گران در بازار تغییر یافته و به سمت بازارهایی متمایل شده که از جذابیت بیشتری برخوردارند.

این امر انتقال سرمایه در برخی حوزه های فولادی را در پی خواهد داشت همین مسئله موجب سکوت برخی بازارها و رونق برخی دیگر خواهد شد. در شرایط پیچیده کنونی تنها سیاست فولادسازان می تواند متقاضیانی را جذب بازار آهن آلات نماید و موجبات رونق سبد محصولات فولادی گردد بر همین اساس در آینده ای نه چندان دور شاهد رونق فروش برخی محصولات فولادی و جذابیت بازارها خواهیم بود. رشد نرخ تعیین کننده میزان معاملات و فعالیت های آتی در تولید محصولاتی چون میلگرد خواهد شد. بر اساس شواهد و وضعیت متناقض پتانسیل های کاهش قیمت در حوزه میلگرد بیش از گذشته قوت می یابد. امید است بازار ورق و تیرآهن نیز از شرایط مطلوب تری برخوردار گردند.

دورنمای بازار محصولات فولادی

بازار آهن آلات پس از تحریم ها و نوسانات ارزی رمق خود را از دست داد و آن گونه که باید و شاید نتوانست مقاومت کند سراشیبی قیمت ها، توقف نرخ محصولات و سیر صعودی مجدد همگی تاثیرات این دو فاکتور کلیدی بوده که با فصل سرد همپوشانی یافته و تاثیرات خود را دو چندان به نمایش گذاشت بر اساس تمامی این تفاسیر حفظ قیمت محصولات فولادی برای فولادسازان یک موفقیت مطلوب به شمار می رود.

عدم وجود تقاضا در برخی حوزه ها موجب می شود تولید کنندگان بازار آهن آلات به ارائه قیمت های خود در سطوح فعلی ادامه دهند زیر بازار در این شرایط پذیرای قیمت گذاری های جدیدی نیست. با توجه به عدم حمایت از زیر ساخت و تولیدات پیش بینی دقیقی از آینده بازار محصولات فولادی در دست نیست و تنها می توان به این امر اکتفا کرد که فعلا پذیرش قیمت گذاری جدید دیده نمی شود و از همین رو نرخ برخی محصولات در ثبات باقی خواهد ماند اما اطلاعات دقیقی ازاینکه این روال تا کی ادامه یابد و چه سیاست هایی برای گذر از رکود فعلی در نظر گرفته شود، در دسترس نیست.

وجود و شدت یافتن رقابت های منفی در میان فولادسازان بیش از گذشته دیده می شود. در حال حاضر تمامی تمرکز بر روی میزان عرضه و تقاضا معطوف شده و هر بازاری که دارای تقاضای بیشتری باشد با رونق و فروش بهتری نسبت به سایرین مواجه خواهد شد از سوی دیگر کم رمقی بازار، معطوف کالاهای بدون متقاضی خواهد گردید.

وارونگی بازار در جهت انتقال سرمایه ها

مهاجرت و انتقال سرمایه گذاری ها، کم رمق شدن برخی حوزه ها، ضعف بازار آهن آلات و حواشی آن موجب متضرر شدن برخی تولیدکنندگان و در نهایت بروز تبعاتی جدی در بازار محصولات فولادی خواهد گردید که در حال حاضر باید برای کنترل آن تمهیداتی در نظر گرفت. تحلیل های متفاوت از شرایط فعلی موجب سردرگمی فعالان بازار می گردد.

از همین رو توصیه می شود فعالیت ها تنها با استناد بر منابع موثق و تحقیقات میدانی صورت گیرد. در حال حاضر ممکن است نشانه های این امر تا هفته های آتی خودنمایی نکند چهره جدید بازار فولاد چندان خوشایند نخواهد بود. به منظور جلوگیری از تبعات منفی پیاده سازی سیاست هایی چون کنترل عرضه و تقاضا، ارائه محصولات با نرخ مطلوب، جلب توجه خریداران، ایجاد  بازار رقابتی با هدف فروش محصولات و… می تواند مفید واقع گردد.

سوء استفاده دلالان سیگنال منفی و متشنج کننده

گروه های کالایی در سبد محصولات فولادی کشور با شرایط فروش متفاوت سیگنال های متناقضی را به بازار تزریق می کنند. در حال حاضر حوزه فولاد ایران تاب مقاومت در برابر حواشی و موارد این چنینی را ندارد و بازی سازی در زمینه فروش برخی محصولات می تواند تبعات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. در نهایت همچون گذشته تنها سیاست مطلوب کنترل عرضه و تقاضاست که همیشه و همه جا موجب متعادل سازی بازار گشته است. بررسی حواشی بازار به صورت بنیادین و تحلیل پتانسیل ها موجب رونق اکثر حوزه هایی خواهد شد که این روزها در سکوت فرور فته اند.

تغییرات نسبی در بازار مسکن موجب هدایت موج خریداران واقعی به بازار فولاد گشته اما باز هم جذابیت این حوزه به اندازه ای نبوده که قادر باشد بازار فولاد را از سکوت خارج نموده، به سمت بهبودی هدایت دهد اما خوشبختانه تا حدودی از پیچیدگی فضا کاسته و امید می رود با بررسی های مسئولین، فضای بازار در هفته های آتی مطلوب تر گردد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0