5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رفتار متفاوت در بازارهای مصرفی و صنعتی

این روزها یک سوال مهم ذهن بسیاری از دوستان را مشغول کرده است. در عین حالی که موج تورم همچنان در بازارهای مصرفی مثل مواد غذایی، پوشاک، لوازم خانگی و… در حال تصرف قله های جدید است چرا در برخی بازارها؛ از قبیل ارز، طلا، خودرو و آهن آلات شاهد موج کاهش هستیم؟

برای بررسی این موضوع بهتر است با سه بازار هدف در اکثر اقتصادهای دنیا آشنا شوید.

بازارهای مصرفی (consumer marcet)

مثل بازار مواد غذایی که نیاز روزمره و واجب مردم است. این بازارها به علت این که مورد نیاز روزانه مردم هستند، کمتر از بخش یارانه بهره می برند و مستقیما با بازارهای مصرف در ارتباط هستند و کمتر درگیر نهادهای کنترلی هستند و به علاوه در شرایط فعلی اقتصاد ایران، چون کنترل بخش صادرات محصولات غذایی به شدت مشکل است از مرزهای مختلف در حال صادر شدن هستند و به صورت روزانه افزایش قیمت را تجربه می کنند.

بازارهای صنعتی (Industrial marcet)

که شامل کلیه اقلام صنعتی (از قبیل آهن آلات، مواد پتروشیمی و محصولات زیر دستی، خودروهای سنگین و ماشین آلات و… طیف گسترده ای از کالاها می باشد). تورم در این بخش به لحاظ این که بیشتر از بخش یارانه بهره مند است و کمتر مورد نیاز روزمره مردم است، کمتر نمود می کند.

بازار سرمایه (Capital marcet)

که شامل طلا و جواهرات، بورس های مالی و طلا و مشتقات آن می باشد. در کشورهای فاقد ثبات اقتصادی این تفسیر گسترش یافته و کلیه اقلام مثل خودرو، ارزهای خارجی، ملک و مسکن و حتی نیازهای روزمره مردم هم در این حوزه می گنجد. تورم در این حوزه به شدت احساسی و تابع اخبار سیاسی است.

چرا با وجود کاهش نرخ ارز بازارهای مصرفی در حال مقاومت هستند؟

در حال حاضر و با کاهش قیمت ارز بازار سرمایه اولین حوزه متاثر از کاهش است اما اقتصاد ما یک استثنا دیگر هم دارد رابطه عمدتا معکوس نرخ ارز و بورس سرمایه. در چند روز اخیر با شکست بازارهای موازی پول های سرگردان به سمت بورس سرمایه سرازیر شده است. اما این بازار هم دیر یا زود دستخوش تغییر خواهد شد. اما در حوزه کالاهای مصرفی این کاهش فعلا ملموس نیست.

اما حوزه فولاد

حوزه فولاد هم از بخش هایی بود که در برهه ای از زمان با ورود موج کاذب تقاضا و دید سرمایه ای مواجه شد اما علت کاهش شدید قیمت در این بخش را باید در علت های دیگر جستجو کرد:

۱_ سیاست گذاری صادراتی

۲- تحریم بخش فولاد؛ هرچند نقدهای زیادی در مورد بی تاثیر بودن این تحریم در یک ماه اخیر خواندیم و خواندید، اما واقعیت نشان می دهد فشارهای آمریکا بر روی مشتریان صادراتی به خصوص در کشور عراق بی تاثیر نبوده است.

۳- سیاست های غلط در مورد میزان عرضه کالا به بازار داخل و منوط کردن صادرات به عرضه حجم زیادی از محصول به بازار داخل که موجب اشباع بازار داخل از محصولات فولادی شده است.

۴-کاهش محسوس مصرف داخلی به دلیل توقف بخش مسکن در سال های اخیر و ایجاد وقفه ۴ ساله (از سال ۹۲تا ۹۶) در بخش تولید مسکن

نتیجه

قطعا ادامه وضع موجود منجر به اعمال فشار بیشتر بر زنجیره فولاد ( در شرایط تحریم این صنعت توسط دولت آمریکا) زمین گیر شدن این بخش خواهد شد. بخش فولاد در دام خود تحریمی گرفتار شده است. نجات بازار بزرگ فولاد در گرو دو تصمیم مهم است.

 • اول؛ رفع موانع صادراتی
 • دوم؛ کاهش حجم عرضه به بازار داخل

هفته جاری شمش چادرملو با رقابت حداقلی معامله شد، قطعا در عرضه های بعدی و با شرایط فعلی، محصولات فولادی در کف هم معامله نخواهد شد و این پایان ناخوش آیندی بر این مرثیه است.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0