0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

هجوم سیل تقاضا به بازار ورق فولادی

قیمت ورق سیاه در بازار داخلی هفته گذشته و در نخستین روز هفته برای ضخامت 2 میلی متر به میزان 34100 ریال اعلام گردید و در روزهای پایانی هفته نرخ این محصول به 34200 ریال رسید. بنابراین قیمت ورق سیاه طی هفته گذشته تغییرات زیادی را تجربه نکرد. این در حالی است که شرکت نورد و لوله اهواز قیمت پیشنهادی خود را در محدوده 32700 ریال اعلام کرد. تفاوت قیمت در بازار داخلی و وارداتی سبب هجوم سیل تقاضا به بازار داخلی ورق فولادی کشور گردید. به طور کلی قیمت ورق سیاه طی هفته گذشته ثابت بوده است و میانگین قیمت ورق فولاد مبارکه برای ضخامت های 15-3 میلی متر در نخستین روز هفته به میزان 31900 ریال بوده در حالی که در روزهای میانی هفته به نرخ 31790 ریال رسید و مسیر نزولی را طی کرد. در روزهای پایانی هفته نیز قیمت این محصول به قیمت ابتدایی هفته بازگشت.

این روند در بورس کالا به گونه ای دیگر رقم خورد. قیمت ورق گرم B در روز سه شنبه در بورس کالا به میزان 29676 ریال اعلام گردید که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی به میزان 744ریال افزایش یافت. همچنین این نرخ برای ورق سرد C به میزان 28439 ریال بوده که نسبت به قیمت اعلام شده قبلی رشد 1093 ریالی را تجربه کرد.

این در حالی است که بازار داخلی فولاد به علت کاهش میزان تقاضای موجود و نیز کالای ارزان قیمت انبارها راهی جدا از بازار بورس را در پیش گرفت. در بازار جهانی قیمت ورق سیاه به میزان 560 دلار به ازای هر تن اعلام شده است. در حال حاضر به دلیل کاهش میزان صادرات فولاد مبارکه میزان عرضه این شرکت جوابگوی نیاز بازار می باشد ولی در صورتی که میزان صادرات در شرکت فولاد مبارکه افزایش یابد بازار داخلی نیز با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

قیمت ورق فولادی

ثبات اکثر کارخانجات ورق طی هفته گذشته

طی هفته گذشته قیمت ورق اکسین نیز روند ثابتی را سپری کرد و قیمت این محصول به طور میانگین به میزان 32738 ریال برای ضخامت های 40-12 میلی متر اعلام گردید و این روند تا  روزهای پایانی هفته نیز تغییر نکرد. این در حالی است که برخی فعالان بازار امیدوار بودند که قیمت ورق فولادی طی هفته گذشته افزایش یابد ولی میزان تقاضا بسیار پایین بوده و نیاز بازار را تامین نکرد.

قیمت ورق کاویان نیز نسبت به قیمت ورق اکسین به میزان 100 ریال افزایش داشته است ولی معامله ای برای این ورق مشاهده نشد. بازار ورق سرد برخلاف بازار ورق گرم روند نزولی را طی کرد. در حال حاضر واردات محصولات CIS به کشور تقریبا متوقف گردیده است.

برای مثال در ماه جاری تاکنون واردات ورق از این منطقه به کشور به میزان 3700 تن بوده است که قابل توجه نمی باشد. میانگین قیمت ورق سرد طی هفته گذشته برای ضخامت های 40-5 میلی متر در نخستین روز هفته به میزان 42375 ریال اعلام گردید ولی در روزهای پایانی هفته نرخ این محصول به 41943 ریال رسید.

مروری بر بازار ورق سرد و ورق گالوانیزه

بنابراین مشاهده می شود که روند بازار داخلی برای ورق سرد نیز برخلاف بازار بورس بوده است. نرخ ورق سرد در روز سه شنبه هفته گذشته به میزان 32839 ریال اعلام شد که نسبت به عرضه قبلی آن در بورس کالا به میزان 4 درصد افزایش داشته است. حال سوالی که مطرح است این است که چرا روند بازار داخلی و بورس کالا متفاوت می باشد.

دلیل این امر این است که در حال حاضر میزان تقاضا در بازار داخلی به دلیل قطعی مکرر برق و همچنین تغییرات فصلی کاهش شدیدی یافته است ولی تحویل در بورس کالا برای مهر بوده که در این ماه مشکلات برق و تغییرات فصلی رفع گردیده و می توان به آینده بازار امیدوار بود.

همچنین به دلیل کاهش شدید میزان واردات در کشور تکیه اصلی بازار ورق بر شرکت فولاد مبارکه بوده و شاهد رشد بی رویه قیمت محصولات این کارخانه می باشیم. قیمت ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته روند ثابتی را طی کرد در حالی که در روزهای پایانی هفته زمزمه هایی از افزایش قیمت این محصول به گوش رسید و قیمت آن به طور متوسط به میزان 47095 ریال برای روزهای ابتدایی هفته و به میزان 47183 ریال در روزهای پایانی هفته رسید. علت روند افزایشی نرخ این محصول نیز قطعی های مکرر برق و کاهش میزان عرضه این محصول عنوان شده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری