0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت ها پتانسیل رشد بیشتر را دارد ؟!

می توان گفت بازار فولاد در هفته جاری شروعی هیجانی داشته و شاهد رشد سریع و پیش بینی نشده قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی بودیم. هرچند پیش بینی ها حکایت از آزاد شدن تقاضای پشت صف و روند صعودی قیمت محصولات پس از پایان ماه مبارک رمضان داشته است ولی این روند زودتر از موعد به وقوع پیوست.

شرایط بازار در روزهای جاری دشوارتر از چیزی است که در روزهای قبل به نظر می رسید. قیمت ها در بازار آتی مبهم و گیج کننده بوده و نرخ دلار نیز وارد یک فاز افزایشی شده است. تمامی شواهد نشان دهنده این است که قیمت ها چه در بازار فولاد و چه در سایر بازارهای کالایی پتانسیل رشد بیشتر را خواهد داشت.

در بازار روز دوشنبه ، شاهد معاملات فولاد مبارکه بودیم که در زمینه قیمت ورق گرم B ، رقابت حدود 17% را  نشان داد و در سایر اقلام عرضه شده سقف 10% افزایش قیمت را مشاهده کردیم اما این معامله ، بازار ورق را به نوعی متمایل به انعطاف و عقب نشینی نمود و گزارشات حکایت از کاهش میزان تقاضا در برخی از بخش های بازار ورق نسبت به روز گذشته دارد.

در حوزه مواد اولیه شاهد رشد چشمگیر قیمت ضایعات در استان تهران هستیم که عدد اعلام شده توسط کارشناس فعال این حوزه 2040 تومان اعلام شده و تفاوت منطقه تهران با سایر مناطق چیزی بین 100 تا 150 تومان پایین تر عنوان گشته است ( البته در بخش ضایعات کیفی ویژه و سوپر ویژه )

نوسانات حوزه مواد اولیه در روز سه شنبه

به گزارش پیک فلز در حوزه آهن اسفنجی قیمت بین 1270 تا 1295 تومان پیشنهاد می شود که البته نسبت به سایر اقلام زنجیره فولادی رشد چندانی را در سال جدید تجربه نکرده ولی برخی از فعالان بر این باورند که این محصول به زودی رشد قیمتی خود را آغاز خواهد کرد. در بخش شمش فولاد ، شاهد ادامه روند صعودی قیمت ولی به صورت آرام هستیم به طوری که قیمت شمش بسیار آرام در حال نزدیک شدن به عدد 2800 تومان است و به دنبال آن نیز افزایش قیمت ناودانی نبشی و تیرآهن و سایر محصولات فولادی را خواهیم داشت.

قیمت ناودانی نبشی

در بازار روز دوشنبه پیشنهاد قیمت ها بین اعداد 2680 تا 2770 تومان شنیده شد. در سایر مقاطع  فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی نیز علی رغم تردید برخی فعالان قیمت ها همچنان متمایل به صعود خود را نشان می دهد و پر واضح است که در این میان ذهنیت مثبت یک کالا در ادوار گذشته و ارایه خدمات فروش مطلوب تر از تقاضای بیشتری برخوردار است موید این کلام می تواند خریدهای گلچین و به قول بازار سواکردنی خریداران در این شرایط باشد.

افزایش قیمت حمل و نقل در کنار قیمت های بالای محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و حجم تقریبا بالای تبادلات مالی سبب شده که طرفین معامله با حزم و احتیاط بیشتر فعالیت های خود را ادامه بدهند. به نظر می رسد نوعی غربالگری به صورت ناخواسته بین فعالان بازار چه در انتخاب محصول و خدمات و چه به عنوان طرف معامله رخ داده است که این باز برمی گردد به مطالب گذشته که بازار در حال کوچک شدن است.

بهبود شرایط بازار فولاد با تغییر سیاست ارزی دلار ؟

از این سخنان که بگذریم شنیده ها از رسانه ها حکایت از تغییر سیاست ارزی دولت دارد به طوری که عده ای آن را راه نجات فعلی بازار انگاشته و مدعی هستند که با عقب نشینی دولت از دلار 4200 تومانی وضعیت به شرایط تقریبا عادی برخواهد گشت و قیمت ناودانی و تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی عقب نشینی خواهد کرد.

اما درک برخی از فعالان بازار از این تغییر یعنی افزایش سرعت به سمت ناکجا آباد یعنی اگر دولت بخواهد در شرایط فعلی مصوبه خود را دستکاری کند نه تنها وضعیت کسب و کار بهبود پیدا نمی کند بلکه شاهد امواج ترسناک و هولناکی خواهیم بود که شاید به ذهن  خطور نکند. چاره کار فقط و فقط در اعتماد سازی دولت – ملت است در غیر این صورت همان گونه که قیمت میلگرد 250 تومانی دهه 80 به افسانه تبدیل شده میلگردهای 2440 تومانی سال قبل به رویا بدل خواهد شد.

و نکته پایانی به گزارش فعالان بازار هم این که تغییر مدیریت ذوب آهن نمی تواند کمک چندانی به آن بکند همان گونه که تغییر مدیریت فولاد میانه و یا برخی دیگر از فولاد سازان تقریبا دولتی نتوانست منجر به کار آمدی آن واحد سازمانی گردد تلاش و پشتکار یک مدیر نمی تواند چنین واحدهایی را پویا کند این واحدها بانک ، قلک ، صندوق و… دولت ها هستند با این اوصاف برای فرد صبور و پر تلاشی چون جناب مهندس یزدی زاده آرزوی موفقیت داریم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری