0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نوسانات نرخ قراضه آهن و تاثیر بر نرخ محصولات فولادی

قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و سایر محصولات طی روزهای گذشته به شدت تابع نرخ قراضه آهن و مواد اولیه این حوزه بوده است. مطلب ارائه شده در زیر پیرامون بازار قراضه آهن حرکت بر روی خط قرمز فساد، رانت، افراد و ارگانهای خاص می باشد که توسط برخی فعالان بازار منتشر گردیده است.

 • قسمت عمده برهم زننده نظم بازار  ناشی از چند گروه می باشد :

گروه اول: گروهی که با رانت ارزش افزوده و با تناژ کم در بازار مشغول به فعالیت می باشند

1- اول گروهی که با رانت ارزش افزوده و با تناژ کم در بازار مشغول به فعالیت می باشند. این افراد عمدتا با هماهنگی با کارخانه مرجع اقدام به این کار می کنند و حاشیه امنیت بالایی دارند و یا همان گونه که گفته شد با ایجاد شرکت های بی اعتبار فعالیت دارند.

این اشخاص حداکثر با ده تا بیست درصد تناژ روز بازار قراضه سر و کار دارند.

سود مناسب قدرت خرید بالا و نظارت بسیار ضعیف و تقریبا صفر باعث افزایش روز افزون این اشخاص در بازار گردیده است که بر قیمت ناودانی و سایر محصولات مرتبط با این مواد اولیه تاثیرگذار بوده است.

قیمت قراضه آهن

گروه دوم: افرادی که عمدتا با کارخانجات خصولتی همکاری دارند

2- دسته بعدی مربوط به افرادی می باشد که عمدتا با کارخانجات خصولتی همکاری دارند مسیر برای این افراد بسیار هموار تر از بقیه می باشد، دلیل این همواری هم برای همگان روشن هست. به طور عمده از قیمت واقعی خرید قراضه این شرکت ها هم اطلاع دقیقی در دست نیست. همچنان که مشخص نیست حجم قابل توجه قراضه مصرفی این شرکت ها از کجا تهیه می شود.

پس انبارها و مجتمع های فراوری قراضه آهن که حجم بالایی از این محصول را دارا می باشند در الویت برای همکاری با این شرکت ها می باشند. همکاری با سود بالا حاشیه امنیت مناسب و مانور قدرتی در بازار از ویژگی های این گروه است.

دسته بعدی مربوط به اشخاصی می باشد که از ابتدا تا انتهای کار در دست خود این افراد می باشد دپو ها ،انبارها با ظرفیت بالا تامین قراضه اهن که با اجاره و یا همکاری با مجموعه های ذوب و نورد ابتدا قراضه را تهیه کرده تبدیل به شمش و سپس محصول نهایی کرده و خیلی راحت در بازار به فروش می رسانند.

بدیهی هست با در دست داشتن کل این فرایند برخورداری از رانت های موجود در بازار فولاد خیلی راحت تر صورت می گیرد؛ این اشخاص و شرکت ها با داشتن مدیریت قوی، قدرت بسیار بسیار بالاتر از گروه های دیگر تقریبا تعیین کننده قیمت قراضه آهن و محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی در بازار می باشند.

البته در این گروه اشخاصی هم وجود دارند که به صورت سالم در حال کار کردن می باشند و با وصل کردن این زنجیره به یکدیگر سود مناسبی دارند و از این سود برای خرید با دست باز قراضه اهن استفاده می کنند؛

قیمت شمش ایران

گروه سوم: گروهی که با تبانی با افراد در کارخانجات با تغییر درجه قراضه، رانت ایجاد می کنند

3- گروه دیگری هم هستند که در برهم زدن نظم بازار نقش آفرینی می نمایند؛ کسانی هستند که با تبانی با افراد در کارخانجات با تغییر درجه قراضه، رانت 30 تا 50 تومانی برای خود ایجاد می کنند که البته در مقابل گروهای دیگر حرفی برای گفتن ندارند. این گروه نیز بر نحوه تعیین قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات فولادی اثرگذار خواهند بود.

همان گونه که متوجه شدید بسیاری از رانت موجود در بازار قراضه آهن به علت وجود قانون غیر کارشناسی مالیات بر ارزش افزوده می باشد. البته استفاده از این رانت در ظرفیت های بزرگ مثلا خرید بالای دویست تن قراضه در روز احتیاج به حامی و رابطه قوی دارد و انجام این کار بدون داشتن رابطه سخت می باشد.

 نتیجه گیری

قیمت واقعی قراضه بالاتر از قیمت اعلامی از سوی سامانه ها می باشد؛ بازار قراضه آهن به عنوان اصلی ترین بخش بازار فولاد و تعیین کننده قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات مخصوصا در کوره های القایی دچار فسادی شده است که اگر با آن مقابله نشود قطعا بازار فولاد مانند بعضی از کالاها در آینده نزدیک به صورت مافیایی اداره خواهد شد؛ البته همین الان هم 60 درصد بازار به این صورت اداره می شود.

متاسفانه افرادی که سال ها در این بازار فعالیت کرده اند، با به وجود آمدن این رانت ها یکی یکی در حال خانه نشین شدن هستند و جای خود را به افراد منفعت طلب می دهند.

دلیل تفاوت قیمت انبارها و کارخانجات اولا به خاطر عنوان نشدن قیمت واقعی قراضه و سپس در صورتی که تفاوت خیلی چشمگیر باشد قرار داشتن در یکی از گروهای عنوان شده می باشد.

تنها راه حل برای حل این معضل فقط و فقط برداشتن مالیات بر ارزش افزوده از قراضه آهن می باشد با توجه به ضعف بسیار بالا در سیستم مالیاتی کشور و همچنین استفاده مستقیم و غیر مستقیم از رابطه در سیستم مالیاتی کشور تنها راه حل باز هم تاکید می کنم حذف این قانون در بازار قراضه آهن می باشد.

امید است در آینده این مشکلات از سر راه بازار مواد اولیه فولاد برداشته شده و شاهد بهبود در بازار مواد اولیه باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0